רואנדה – לא מה שחשבתם

רפובליקת רואנדה המכונה גם "ארץ אלף הגבעות". מדינה קטנה ששטחה זהה לשטח ישראל, נמצאת במרחק  של כ-2000 ק"מ מהאוקיינוס ההודי. אוכלוסיית רואנדה מונה כיום כ-12 מיליון תושבים, והיא נחשבת למדינה הצפופה ביותר באפריקה. רואנדה נמצאת בתהליך שיקום עצמי המתרכז כיום בעיקר בשתי מטרות האחת: קידום ההשכלה: האוכלוסייה ברואנדה נחשבת למשכילה ביבשת, עם 70% יודעי קרוא וכתוב. והשנייה: פיתוח התיירות ושימור משאבי הטבע בהם נתברכה רואנדה, "ארץ האביב הנצחי".

לצד ההתפתחות המודרנית, לרואנדה שומרת על "הטבע האפריקאי הפראי" שלה עם הרי געש מרשימים, יערות טרופיים עצומים, ואלפי גבעות הפרוסות בכל שטחה. גולת הכותרת המפורסמת ביותר של רואנדה היא קהילת גורילות ההרים החיה בין הגבעות

 

צילום: wilderness


עיר הבירה של רואנדה:
  קיגלי Kigali, ידועה כעיר ססגונית, שוקקת חיים בה התושבים המקומיים מסבירי פנים. קיגלי היא העיר המאוכלסת ביותר במדינה, ומהווה את המרכז הפוליטי, הכלכלי, התחבורתי והתרבותי של המדינה. השפה רשמית ברואנדה היא: קינירואנדה (הידועה גם בשם רואנדה) והיא למעשה משתייכת לקבוצת שפות הבנטו. רבים מהתושבים דוברים גם אנגלית וצרפתית, בעיקר באזורים המתויירים ובערים.

 

צילום: visit rwanda

 

דמוגרפיה: ברואנדה חיים היום למעלה מ-12 מיליון תושבים. כ- 750 אלף מהם בקיגאלי, העיר הגדולה והצפופה ביותר במדינה. ישנו מארג צבעוני ומרתק של אפריקנים בני הוטו, הודים, ערבים ואירופאים. הדת השלטת במדינה היא נצרות, כ-60% קתולים בעוד כ-15% מוסלמים .שיעור המוסלמים במדינה עלה משמעותית לאחר רצח העם ב-1994 כשנוצרים רבים המירו את דתם לאחר שהתאכזבו מהתנהגות הכנסייה בזמן הטבח. רוב האוכלוסייה ברואנדה חיה בכפרים קטנים הפזורים בשטחי המדינה כולה.

 

צילום: זיו קורן 

 

אקלים: ברואנדה יש שתי עונות: רטובה ויבשה. סטטיסטית רוב השנה הטמפרטורה הממוצעת נעה סביב ה-21 מעלות, אך השוני מתבטא בכמות הגשמים

 

איפה מטיילים?

אתר הנצחה לזכר רצח העם ברואנדה 

רצח העם ברואנדה היה רצח מתוכנן ומאורגן היטב ובוצע באופן יעיל ושיטתי על ידי אליטות פוליטיות, מנהליות, צבאיות ואינטלקטואליות מקרב בני ההוטו. כנגד בני הטוטסי בשנת 1994 .. ובו נהרגו לפחות 800 אלף בני אדם. אתר הנצחה לזכר הטבח ההמוני – מורמבי הוא נקודת חובה בכל טיול ברואנדה.

 

 צילום: זיו קורן

 

שמורת הטבע וירונגה  :(Virunga National park)

פארק וירונגה שפירושו בשפת קיניהרואנדה – "שמורת ההרים". שמורת וירונגה גובלת ב- 3 מדינות: חלקה הצפוני נמצא באוגנדה, חלקה המערבי נמצא בקונגו והשאר ברואנדה. בחלק הדרומי של שמורת וירונגה הגדולה נמצא גם פארק דה וולקנוס (Parl Des Volcanos), שלו דרך עפר עוצרת נשימה המובילה אל השמורה, היא מתפתלת במעלה הרים גבוהים, יורדת אל עמקים צרים לצידי שולי אגמים, ושוב מטפסת אל הרכס הבא. על כרסי ההרים הללו, בתוך סבך הצמחייה הירוקה של יער הגשם בגובה 2,500 מטרים חיות כ- 1,000 גורילות הרים מתוכן כ-30 קבוצות / משפחות. זהו בית הגידול החשוב והמרכזי של השמורה, המהווה כמחצית מאוכלוסיית בעלי החיים הללו באפריקה .לפארק וירונגה מגיעים מטיילים מרחבי העולם כדי לראות ולחוות מקרוב את גורילות ההרים הנדירות.

הכניסה אל הפארק מותנת באישור מיוחד שיש לקבל טרם הנסיעה (סה"כ מונפקים ביום 56 פרמיטים לביקור בלבד) והצפייה בגורילות מותנת בזמן מוגבל לשעה אחת בלבד. חוקי השמורה החמורים מאפשרים לשישה אנשים בלבד להיכנס אליה מדי יום ואסור לצלם את הגורילות עם פלאשים ומצלמות וידאו על מנת לצמצם את ההפרעה לשגרת חייהם של בעלי החיים. ילדים מתחת לגיל 15 אינם מורשים להיכנס לשמורה.

 

 

צילום: Volcanoes Safaris

 

שמורת אקאגרה (Akagera National Park)

שמורת אקאגרה נקראת כך על שמו של נהר האקאגרה הזורם לאורך הגבול המזרחי של המדינה, המסתעף לתוך מבוך של אגמים, כשהגדול בינהם הוא אגם "IHEMA", היא הוותיקה ביותר מבין שלושת השמורות הלאומיות של רואנדה והיא איזור הסוואנה המוגן היחיד במדינה. אקאגרה היא הפתרון של רואנדה לסוואנות של קניה וטנזניה, והיא שונה לחלוטין מכל שמורה אחרת במדינה. שמורת אקאגרה מכסה כ-1,120 ק"מ והיא ביתם של יותר מ-12,000 חיות גדולות – זברות, אימפלות, ג'ירפות, היפופוטמים, תנינים, פילים וזנים נוספים של בעלי חיים כמו כן ביתם של 500 זנים של ציפורים. האקאגרה זו השמורה היחידה ברואנדה כיום המכילה את "חמשת הגדולים", זאת לאחר שעשתה "היכרות מחדש" והכניסה לשטחה 7 אריות לראשונה מזה 20 שנעדרו. בעקבות ההצלחה, גם "הקרנף השחור" זכה להיכרות מחודשת עם הפארק בתקווה שהסתגלותו תביא לגידול משמעותי של אוכלוסייה זו שהולכת ונכחדת. הכניסה היחידה לשמורה היא דרך Kiyonza Gate בדרום.

 

צילום: Volcanoes Safaris

 

 

יער ניונגווה (Nyungwe Forest National Park)

יער ניונגווה ששטחו כ-950 קמ"ר נחשב ליער הטבעי הגדול ביותר שנותר במרכזה ומזרחה של אפריקה, ביער קיים מגוון עשיר של צמחים, בעלי כנף ויונקים ובניהם השימפנזים. התנועה בתוך היער, היא אתגר בפני עצמה ויחד עם החיפוש אחר משפחות השימפנזים הטרק הוא חוויה מרגשת ועוצמתית. נקודה נוספת הנמצאת ביער היא " מקור הנילוס", המקומיים מספרים שבתוך היער ישנו מעיין נסתר, שלפי האגדה הוא המקור לנהר הנילוס האדיר, אך גם אם אתם לא מאמינים באגדות תוכלו לבקר בנהר הרוקארארה (Rukarara), הזורם מכאן מהיער צפונה ושם מתחבר לסדרת האגמים המהווים את אחד המקורות המזינים את הנילוס. ביער עצמו ניתן להתנייד בהליכה רגלית או בנסיעה ברכב ולערוך תצפיות מרתקות על "היער האבוד" שטרם התגלה על ידי התיירים הרבים.

 

צילום: Volcanoes Safaris

בשל ההיסטוריה של רואנדה, רבים נמצעים מלהגיע אליה, אך עם השנים רואנדה הפכה את פניה והיא מציעה למטיילים חוויות בלתי נשכחות, נופים מהפנטים, יערות גשם ירוקים וסבוכים, אגמים צלולים, בעלי חיים רבים  וגולת הכותרת מפגש מרגש עם הגורילות ההרים הנמצאת בסכנת הכחדה. אנחנו מזמינים אתכם לגלות את רואנדה ולתכנן עם האנשים של ספארי קומפני מסע מסעיר לרואנדה.