תיירות אחראית – נותנים כבוד לאנשים, לטבע, לחיות, לליבה הפועם של אפריקה

ספארי קומפני נוסדה מתוך סיפור האהבה האישי של רונית הרשקוביץ, מייסדת ספארי קומפני, עם היבשת הענקית והלא מוכרת הזאת. אותה היכרות, שהחלה במקרה, בטיסה, לפני קרוב לשלושה עשורים הובילה להיכרות משמעותית ולמערכת יחסים אחראית, מעורבת, מתחשבת ומשתפת, כזו הנותנת כבוד לאנשים לטבע, לחיות, לליבה הפועם של אפריקה.

תיירות אחראית מתחשבת בסביבה הוא הערך הראשון, האסטרטגי, המוביל את פעילותה של ספארי קומפני זה יותר מעשרים שנה, מהווה את מקור הידע והכוח המניע אותה. עונה על השאלה ‘למה אנחנו צועדים בדרך הזאת וכמה חשוב לנו לשתף גם אותך’.

התפיסה המובילה את המושג החדש יחסית של ‘תיירות אחראית’ פועלת להרחבת הידע, להיות גורם מעורב, כזה המעורר שינוי כמיטב יכולתו, מקדיש לכך זמן ואמצעים, פעילות הנובעת מהחיבור לאפריקה ומהרצון לקדם שינוי.

לתת זה לקבל.
אנחנו מבקשים שהדורות הבאים יוכלו לראות חיות בסביבתן הטבעית, יזכו לחוות את אפריקה הטבעית, המרתקת, הפראית.

המדריך למטייל האחראי | הקווים המנחים שלכם:

01שמרו על ‘גלגל החיים’

פגשו את החיות רק בסביבה הטבעית שלהן. צאו לספארי הליכה, לספארי רכוב, ספארי שייט או אפילו שחיה עם דולפינים, אך הקפידו, תמיד, לשמור מרחק הולם, לכבד את החיות.

02הימנעו ממימון מופעי חיות וקרקסים

המחזיקים את החיות בשבי בתנאים מחפירים. קשה לוותר על מופע קופים מרקדים או רכיבה על פילים אבל השמירה על איכות החיים של החיות מצדיקה את זה.

03העצימו את המקומיים

המדריך שלכם, הנהג שלכם ונותני השירות עובדים קשה עבור החיוך שלכם. השאירו גם אותם עם חיוך על ידי יחס הוגן. בשווקים, הקפידו לקנות מוצרים שיוצרו על ידי התושבים המקומיים.

04עקבו אחרי הכסף

אם נדרשתם לשלם אלפי דולרים על ההתנדבות עצמה. יש מקום לחשד שהכסף הוא המטרה ולא בעלי החיים.

05אם בחרתם להתנדב, אנא התנדבו בעיניים פקוחות

שאלו את השאלות הקשות – על המקום. אל תסתפקו במיקום כללי אלא בקשו לשמוע באיזה חווה/שמורה ומדוע החיות מוחזקות שם. גגלו את שם המקום וודאו שהעוסקים בדבר אינם מרביעים או מוכרים חיות לצייד. דעו שלמקום התנדבות לגיטימי אין מה להסתיר.

06שאלו את עצמכם – האם ההנאה שלי גובה מחיר מבעלי החיים?

שאלה זו ראוי שתעמוד בראש מעייניכם, תמיד. פעמים רבות, אנשים מחפשים חוויה משמעותית באפריקה ורוצים להרגיש את בעלי החיים האפריקאים הכי קרוב שאפשר. אם אנחנו באמת אוהבים את בעלי החיים, נמנע מלקחת חלק במעגל גידול אריות בשבי, למטרת צייד, בידור או סחר באיברים של בעלי חיים, למטרות נוי.

07תהיו ישראלים

במובן החיובי של המילה. אנחנו אנשים שלא פוחדים להביע את דעתם. היו אתם הקול של המסר החיובי, האחראי ואל תפחדו להימנע או להצביע על פעילות לא לגיטימית שנעשית בסביבתכם.

08ספארי אינו פינת ליטוף

מגע קרוב בין בני אדם לחיות בר מהווה נורת אזהרה משמעותית ביותר. זה אף פעם לא תמים. לחיות הבר אין שום צורך להתחבק ולהצטלם אתנו, ובטח לא לצאת לטיול רגלי. חיות בר כנועות לאדם הן לרוב תוצאה של ניצול וטיפול באלימות כלפי הגורים והאם. דעו כי כמעט בלתי אפשרי לשחרר חזרה לטבע בעלי חיים הגדלים בשבי. כושר ההישרדות של חיות אשר באו במגע עם בני אדם נפגע, ולרוב הם אינם שורדים בטבע.

09שימו לב למשפט הזה "Enjoy hands on work with captive bred lions"

חוות המזמינות אתכם ללטף ולחיות יחד עם אריות בשבי עוסקות במקרים רבים בהרבעת אריות לצרכי צייד. הסיפור אותו מוכרות החוות הללו הוא “הצלת האריות מהכחדה”, כאשר לרוב גדלים האריות בשבי, לטובת בצע כסף בלבד.

10אל תעשו סלפי עם חיות בר

אם מצאתם התנדבות לגיטימית ואחראית, תזכרו שעשיתם את זה למען ההתנדבות ולא למען התמונה. אל תעלו סלפי צמוד עם חיות בר לרשתות החברתיות. מי שלא מכיר את הנושא כמוכם, ולא יודע לבדוק, עלול לקחת חלק בניצול בעלי חיים ללא ידיעתו, רק כי רצה תמונה מגניבה לפייסבוק.

11אל תבואו במגע עם גורים "יתומים"

הפרדה של גורים מאימם בשבי בדרך כלל אינה טבעית ונועדה כדי להרביע, שוב ושוב, את האם. לכן, חשוב לוודא שהמקום בו בחרתם להתנדב עוסק באמת בשיקום או הצלה ולא מהוות גן חיות פרטי במסווה של “מחסה לגורים יתומים" .

12אל תרכבו על פילים

פיל מאולף הוא פיל שמגיל צעיר השתמשו באמצעים אלימים נגדו כדי לגרום לו לציית. ואנחנו, אוהבים את הפילים שלנו בתרועות של שמחה וחופש.

13ותרו על שרשרת השנהב

על ארנק מעור תנין, קורלים שנלקחו מהים ומעיל מפרוות נמר. אמנם זה כבר קרה, אבל כשאתם קונים אתם מייצרים ביקוש וזה ימשיך להתרחש.

14אל תאכילו חיות בסביבתם הטבעית

קופים אוהבים בוטנים? נכון, זה מהטבע. אבל האכלה של חיות הבר גורמת להם לאגרסיביות ומפחיתה את החשד הטבעי הבריא שלהם מאתנו, בני האדם.