על ארבעה קופים דיברה אפריקה. השימפנזה החכמה, הלמור הרשע, הקולובוס התם והגורילה שאינה יודעת לשאול… אפריקה היא ביתם של זני הקופים המיוחדים ביותר שקיימים בעולם. לכבוד חג הפסח החלטנו להכיר לכם ארבעה זנים מיוחדים ומרתקים של קופים שתוכלו לפגוש רק באפריקה.

השימפנזה החכמה מטנזניה

שימפנזה בגומבה

השימפנזים הפכו להיות חיה נודעת בעולם רק כאשר צ’ארלס דרווין החל לכתוב עליהם ועל דמיונם לבני אדם במאה ה19. למעשה השימפנזים ובני האדם דומים זה לזה גנטית בכמעט 99%, לא פלא שהם נחשבים לאחת החיות האינטילגנטיות ביותר. הם מתקשרים, מטפלים אחד בשני, משחקים אחד עם השני ואפילו מדגדגים זה את זו. השימפנזים מזכירים את בני האדם גם בגילויי החיבה שלהם, הם מתחבקים ומתנשקים ומראים דאגה כלפי צאצאיהם.

בדומה לבני האדם, השימפנזים יודעים להשתמש בכלים בשביל אכילה ואיסוף מזון. בנוסף הם ידועים בזיכרון המדהים שלהם, שלעיתים מוצלח אף יותר משל בני האדם. למשל בניסוי שנערך ב- 2012 ביפן, השימפנזים הראו תוצאות טובות יותר במשחקי הזיכרון מאשר הנבדקים האנושיים. החיה הכי חכמה כבר אמרנו?

לחצו כאן לצפייה בסרטון מדהים מהפארק הלאומי גומבה בטנזניה בו שימפנזה משתמשת ב'סכו"ם'.

ד”ר ג’יין גודול היא חוקרת נודעת אם לא המפורסמת ביותר לשימפנזים ולהתנהגותם. היא התעניינה בבעלי חיים בכלל ושימפנזים בפרט עוד מגיל צעיר, בעיקר בגלל שמחקר השימפנזים ניתן גם להבין המון על חקר בני האדם. היא הקימה תחנת מחקר להתבוננות בשימפנזים ושם ביצעה אינספור שעות של תצפית ומחקר. היא יצרה עם השימפנזים קשר אישי, מה שלא היה מקובל בחקר בעלי חיים עד אז, וקראה לכל אחד מהם בשם. היום בזכות ספריה של גודול, השימפנזים מפורסמים בשמם בכל העולם.

את התחנה הקימה גודול בפארק גומבה סטרים, שעד היום נחשב למקום אידיאלי לפגוש שימפנזים ויערותיו הסבוכים הם ביתם של אוכלוסיות השימפנזים הוותיקות בעולם. סיור ביערות השמורה ייקח בין שעה ל4 שעות, אך התקלות בלהקת שימפנזים מתקשרים או צדים שווה את כל ההמתנה.

למור האיי איי Aye-Aye ממדגסקר, הרשע ארוך האצבע:

המאפיין הייחודי ביותר של האיי איי היא אצבע האמה שלו שיכולה להגיע עד פי 3 מאורך האצבעות האחרות

האיי איי כמובן לא באמת רשע, אך אמונה עתיקת יומין של המקומיים גורסת שהוא מביא מזל רע, מכאן שמו “האיי איי” שבשפת המקומיים הקדומה פירושה קריאת אזהרה. האגדות המקומיות מספרות שכאשר האיי איי מצביע עם האמה הארוכה שלו על אדם, זה נידון למוות. אם האיי איי היה מופיע בכפר, המקומיים האמינו כי זה מבשר על מותו הקרוב של אחד מתושבי הכפר. אמונות אלה גרמו לציד רב של האיי איי על ידי השבטים והכפרים המקומיים וכיום הוא נמצא תחת סכנת הכחדה ומוגן על פי חוק ממשלת מדגסקר. הם נחשבים לזן הלמורים הנדיר בעולם ונשארו פחות מ1000 פרטים באי כולו.

האיי איי הוא הפרימט הלילי הגדול בעולם. כלומר הוא ישן במהלך היום וער במהלך הלילה. משקלו של זכר בוגר עומד על כ2.5 ק”ג והוא מגיע עד לגובה של עד כ-40 ס”מ. הוא מכוסה בפרווה שחורה ולבנה ויש לו פנים מחודדות המזכירות דביבון וזנב המזכיר סנאי. המאפיין הייחודי ביותר שלו היא אצבע האמה הארוכה שלו שיכולה להגיע עד פי 3 מאורך האצבעות האחרות. הוא מצוי אך ורק במדגסקר כמו שאר קרוביו הלמוריים והגיע לאי המבודד לפני כ-100 מיליון שנה, מה שנתן לו אפשרות להתפתח לצורתו המיוחדת ללא תחרות מצד חיות אחרות. הוא לרוב נמצא ביערות הגשם במערב האי אך יש פרטים גם בצפון ומזרח מדגסקר.

הקולובוס Colobus התם הזנזיברי

הקולובוס האדום מקבל את שמו מהפרווה האדמונית שעל גבו

הקולובוס האדום הזנזיברי משתייך למשפחת קופי הקולובוס וייחודי לאזור הארכיפלג בלבד. בניגוד לקופי הקולובוס האחרים שמעדיפים להתגורר ביערות טרופיים, הקולובוס האדום מעדיף את השיחים הסבוכים לחופי הים. פרוותו של הקולובוס היא בצבעים שחור לבן באזור הכתפיים והצוואר, ואילו הגב התחתון מכוסה בפרווה אדומה כתומה ומשם לקוח שמו.

תזונתו של הקלובוס האדום מורכבת מעלים צעירים, פרחים ופירות לא בשלים. וממש כמו בסיפור שלגיה התמימה שנגסה בתפוח רעיל,  גם אצל קופי הקולובוס לעיתים העלים והפירות שהם מלקטים מכילים רעלים, ולכן הם אוכלים גם פחם בכדי לנטרל את הרעלנים הנלווים בתזונתם.

הם חיים בקבוצות של כ100 פרטים ומתקשרים בעזרת קריאות מיוחדות לאזהרה ולחיזור, הם נפוצים בעיקר בשמורת יער גוז’אני , שמורה המורכבת מיער טרופי ירוק וסבוך הנשען על מרפסת ימית משוניות אבן גיר. הנוף המרהיב הזה הוא ביתם הקבוע של הקלובוסים האדומים שמהווים אטרקציה תיירותית עבור כל המבקרים שם, הן בשל מראם המיוחד והן בשל העובדה שהם מרגישים נוח עם בני אדם ומאפשרים מפגש מקרוב.

 הגורילה שאינה יודעת לשאול

גורילות ההרים חיות בקבוצות של כ10 פרטים תחת מנהיגותו של הסילברבק

אנחנו לא בטוחים עד כמה הגורילה יודעת לשאול, אבל היא כן יודעת להפיק 25 קולות הידועים למדע, המשמשים לתקשורת בתוך הצמחייה העבה והסבוכה בהרים. גורילות ההרים חיות במשפחות ממוצעות של כ- 10 פרטים כשבראשם עומד הסילברבק (Silverback) שהוא הזכר הדומיננטי. שיער גבו הופך לכסוף כאשר הוא מגיע לבגרותו המינית. הוא מוביל את הקבוצה ומקבל בשמה את ההחלטות.

התיעוד הראשון של גורילות ההרים הינו מ-1902 של רוברט פון ברינג הגרמני ששהה במקום במסגרת משלחת צבאית גרמנית לקביעת גבולותיה של מזרח אפריקה. פון ברינג הגיע עם משלחתו להרי וירונגה שם חזו לראשונה ב”קופים השחורים הגדולים”. המשלחת ירתה בשני קופים והאחד שניצל נשלח למוזיאון הזואולוגי של ברלין וקיבל את השם “גורילה”.

שמורת הטבע וירונגה היא ביתם של כ-300 גורילות

שמורת הטבע וירונגה (Virunga National park) הוקמה בין היתר בכדי לשמר את אוכלוסיית גורילות ההרים ההולכת ומדלדלת, כיום קיימים בשטחיה כ-300 פרטים. השמורה גובלת בשלוש מדינות – אוגנדה, רואנדה וקונגו. בחלק הרואנדי של השמורה נמצא פארק דה וולקנס שהוא הפארק אליו מגיעים לראות ולחוות מקרוב את הגורילות הנדירות. הכניסה אל הפארק מותנת באישור מיוחד שיש לקבל טרם הנסיעה והצפייה בגורילות מותנת בזמן מוגבל. אסור לצלם את הגורילות עם פלאשים ומצלמות וידאו על מנת לא להפריע לחיי היום יום שלהם. כיום, נמצאות הגורילות בסכנת הכחדה ומספרם הולך וקטן עם השנים, לכן הביקור בפארק והצפייה בהם היא חוויה מיוחדת ונדירה שלא הרבה זוכים לחוות אותה.

לגלות את אפריקה, לתפיסתנו, בספארי קופני, פותח לפניכם שלל חוויות והרפתקאות, גילוי, התרגשות ולמידה. בין אם תבחרו בספארי בארץ השימפנזות, טנזניה, או תעדיפו לצאת לטראק בעקבות הגורילות בהרי רואנדה או להכיר את קופי הקולובוס בחופיה הלבנים של זנזיבר – לאפריקה יש הרבה מה להציע, לטיול הבא שלכם. מחכים לכם.