כלבי הפרא – איפה תוכלו לראות אותם?

כל מי שכבר ביקר ביבשת אפריקה לא מסוגל לשכוח אותה. חלקים נרחבים ממנה עדיין אינם מיושבים ומאפשרים למטייל להרגיש לכמה רגעים את הפראיות האמיתית של הטבע. מפלי ויקטוריה האדירים, שמורות הטבע האין-סופיות והנהרות הרחבים שלה – כל אלו מהווים סיבה מספקת לבקר כאן. אך מלבד פלאי טבע אלו, אסור לשכוח את מוקד המשיכה האמיתי של אפריקה, עולם החי המגוון העשיר של יבשת זו. בדרך כלל את ההצגה גונבים האריות והפילים, אך אם אתם כבר כאן, הקדישו גם תשומת לב לזאבים של אפריקה, חיה הנמצאת בסכנת הכחדה שתוכלו לפגוש רק כאן.

 

צילום: מאנה פולס

 

קצת על כלבי הפרא של אפריקה

לזאבים הטלואים של אפריקה שמות רבים. יש המכנים אותם African wild dogs (כלבי פרא) והם גם ידועים בשם African hunting dogs. (כלבי ציד). אך השם שאולי הכי מייצג אותם הוא Painted Dog או Painted wolf, ואם כבר נפגשתם איתם, אתם בוודאי יודעים למה. פרוותם של זאבים אלו מעוטרת בצבעים רבים – שחור, אדום, חום, לבן וצהוב. אך שימו לב – לכל זאב דגם צבעים משלו, מעין טביעת אצבע הייחודית רק לו. כיאה לבן משפחת הכלביים, הזאב הטלוא חי בלהקה שיכולה לכלול בין 2 ועד 30 זאבים, ובראשה עומד זוג האלפא המנהיג אותה. כיום יש באפריקה כמה אלפי פריטים של הזאב הטלוא, ותפוצתו נפגעה בעיקר בשל ציד ופגיעה בסביבת המחייה שלו. למרות זאת, עדיין ניתן לראות אותו באפריקה, והמבקרים בחודשי מאי-יוני, יגיעו בדיוק בזמן שבו נקבת הזאב מתכוננת ללידת הגורים שלה.

 

בוטסואנה

אם אתם מתכננים טיול לאפריקה, ורוצים לראות מקרוב את כלבי הפרא שלה, אחד המקומות המצוינים ביותר היא בוטסואנה (Botswana). מדינה זו נמצאת בדרומה של היבשת ויש בה שילוב נדיר בין דיונות החול של הסוסופליי לבין נהר האוקוונגו ושמורות הטבע המרשימות שלה. הדלתא של האוקוונגו היא גם ביתו של הזאב הטלוא, וכאן חיה הקבוצה הגדולה ביותר של מין זה. הזאב הטלוא אינו מתקשה לצוד כאן; הנהר הוא אזור שופע צמחייה ומים ומושך בעלי חיים רבים שמהם ניזון הזאב. מלבד זאבים, באזור הדלתא של האוקוונגו תוכלו גם לצפות בחיות רבות אחרות כגון זברות, היפופוטמים ותנינים. את הטיול תוכלו לתכנן בעזרת האנשים של ספארי קומפני, והאפשרויות הן רבות – שייט על הנהר, טיול רגלי באזור או מסע ברכב.

 

צילום: מאנה פולס

 

זמביה

בניגוד למקומות אחרים שבהם בני האדם הרעילו את הזאבים או פגעו בלהקה שלהם, בזמביה כמעט ולא נוצר מגע בין בני האדם לבין הזאבים. בני האדם התגוררו רחוק יחסית מסביבת המחייה של הזאבים, וכך יכלה הלהקה להתקיים ללא הפרעה. להקת הזאבים ממשיכה לשגשג גם היום, בין השאר הודות לסיוע שנותנת להם העמותה Zambian Carnivore Programme. את להקות הזאבים תוכלו לראות למשל בשמורת הטבע לואנגוואה (South Luangwa National Park) – אתר שמומלץ לבקר בו גם אם אינכם אוהדי זאבים. שטחו של פארק זה הוא כ-9,000 קמ"ר, והזמן הכי אידיאלי לבקר כאן הוא חודשי יולי עד אוקטובר. זוהי העונה היבשה, ונהר הלואנגוואה מושך אליו את כל בעלי החיים הזקוקים למים. כך תזכו לצפות בפילים, בהיפופוטמים, בנמרים, וכן… גם בזאבים האורבים לטרף הבא שלהם.

 

 

זימבבואה

זימבבואה נמצאת אף היא בדרומה של יבשת אפריקה, וזהו גם מקום מושבם המרכזי של ארגוני השימור והמחקר המתמקדים בזאבים. את הזאב הטלוא תוכלו למצוא בשני אתרים עיקריים – בפארק הלאומי הוונגה (Hwange National Park) ובפארק הלאומי מאנה פולס (Mana Pools). אם אתם מתכננים ספארי באפריקה, פארק הוונגה הוא מקום מצוין להתחיל איתו. בשטח הפארק קיימים מקומות לינה רבים (לודג'ים) ומהם תוכלו לצאת לטיולים ולתצפיות על חיות הבר. כמובן שמלבד זאבים, משוטטות בפארק חיות רבות אחרות. ג'ירפות, זברות, קרנפים ואריות ואם תרימו את הראש לשמיים תבחינו בוודאי בציפורים הייחודיות למקום זה. גם במאנה פולס, פארק המשתרע על פני כ-2,000 קמ"ר, קיים מגוון עשיר של בעלי חיים (מלבד הזאבים), ומומלץ מאוד לסייר כאן וליהנות מיופיו של המקום. את הביקור בזימבבואה כדאי לחתום בטיול במפלי ויקטוריה שמדהימים את כל מי שמגיע לכאן בפעם הראשונה (וגם השנייה והשלישית). לא לחינם מכנים יושבי המקום את המפלים "העשן הרועם" – כאן הטבע ניכר במלוא כוחו, וזהו גם הסיום המושלם לטיול ביבשת העוצמתית הזאת.