תיירות אחראית – נותנים כבוד לאנשים, לטבע, לחיות, לליבה הפועם של אפריקה

ספארי קומפני נוסדה מתוך סיפור האהבה האישי של רונית הרשקוביץ, מייסדת ספארי קומפני, עם היבשת הענקית והלא מוכרת הזאת. אותה היכרות, שהחלה במקרה, בטיסה, לפני קרוב לשלושה עשורים הובילה להיכרות משמעותית ולמערכת יחסים אחראית, מעורבת, מתחשבת ומשתפת, כזו הנותנת כבוד לאנשים לטבע, לחיות, לליבה הפועם של אפריקה.

תיירות אחראית מתחשבת בסביבה הוא הערך הראשון, האסטרטגי, המוביל את פעילותה של ספארי קומפני זה יותר מעשרים שנה, מהווה את מקור הידע והכוח המניע אותה. עונה על השאלה ‘למה אנחנו צועדים בדרך הזאת וכמה חשוב לנו לשתף גם אותך’.

התפיסה המובילה את המושג החדש יחסית של ‘תיירות אחראית’ פועלת להרחבת הידע, להיות גורם מעורב, כזה המעורר שינוי כמיטב יכולתו, מקדיש לכך זמן ואמצעים, פעילות הנובעת מהחיבור לאפריקה ומהרצון לקדם שינוי.

לתת זה לקבל.
אנחנו מבקשים שהדורות הבאים יוכלו לראות חיות בסביבתן הטבעית, יזכו לחוות את אפריקה הטבעית, המרתקת, הפראית.


פרויקטים בנושא תיירות אחראית

הסרט "אריות הדמים"

ביולי 2017 ערכנו הקרנות של הסרט התיעודי "אריות הדמים" Blood Lions העוסק בתופעת הצייד בדרום אפריקה. הסרט הובא לשתי הקרנות בלעדיות בישראל על ידי חברת ספארי קומפני מתוך מטרה לקדם תיירות אחראית ולעורר מודעות בנושא.

המדריך למטייל האחראי | הקווים המנחים שלכם:

שמרו על 'גלגל החיים'
פגשו את החיות רק בסביבה הטבעית שלהן. צאו לספארי הליכה, לספארי רכוב, ספארי שייט או אפילו שחיה עם דולפינים, אך הקפידו, תמיד, לשמור מרחק הולם, לכבד את החיות.

הימנעו ממימון מופעי חיות וקרקסים
המחזיקים את החיות בשבי בתנאים מחפירים. קשה לוותר על מופע קופים מרקדים או רכיבה על פילים אבל השמירה על איכות החיים של החיות מצדיקה את זה.

העצימו את המקומיים
המדריך שלכם, הנהג שלכם ונותני השירות עובדים קשה עבור החיוך שלכם. השאירו גם אותם עם חיוך על ידי יחס הוגן. בשווקים, הקפידו לקנות מוצרים שיוצרו על ידי התושבים המקומיים.

אם בחרתם להתנדב, אנא התנדבו בעיניים פקוחות
שאלו את השאלות הקשות – על המקום. אל תסתפקו במיקום כללי אלא בקשו לשמוע באיזה חווה/שמורה ומדוע החיות מוחזקות שם.  גגלו את שם המקום וודאו שהעוסקים בדבר אינם מרביעים או מוכרים חיות לצייד. דעו שלמקום התנדבות לגיטימי אין מה להסתיר.

עקבו אחרי הכסף
אם נדרשתם לשלם אלפי דולרים על ההתנדבות עצמה. יש מקום לחשד שהכסף הוא המטרה ולא בעלי החיים.

שאלו את עצמכם – האם ההנאה שלי גובה מחיר מבעלי החיים?
שאלה זו ראוי שתעמוד בראש מעייניכם, תמיד. פעמים רבות, אנשים מחפשים חוויה משמעותית באפריקה ורוצים להרגיש את בעלי החיים האפריקאים הכי קרוב שאפשר. אם אנחנו באמת אוהבים את בעלי החיים, נמנע מלקחת חלק במעגל גידול אריות בשבי, למטרת צייד, בידור או סחר באיברים של בעלי חיים, למטרות נוי.

תהיו ישראלים
במובן החיובי של המילה. אנחנו אנשים שלא פוחדים להביע את דעתם. היו אתם הקול של המסר החיובי, האחראי ואל תפחדו להימנע או להצביע על פעילות לא לגיטימית שנעשית בסביבתכם.

נורות האזהרה שלכם | מה, בשום מקרה, לא תעשו:

ספארי אינו פינת ליטוף
מגע קרוב בין בני אדם לחיות בר מהווה נורת אזהרה משמעותית ביותר. זה אף פעם לא תמים. לחיות הבר אין שום צורך להתחבק ולהצטלם אתנו, ובטח לא לצאת לטיול רגלי. חיות בר כנועות לאדם הן לרוב תוצאה של ניצול וטיפול באלימות כלפי הגורים והאם.

דעו כי כמעט בלתי אפשרי לשחרר חזרה לטבע בעלי חיים הגדלים בשבי. כושר ההישרדות של חיות אשר באו במגע עם בני אדם נפגע, ולרוב הם אינם שורדים בטבע.

שימו לב למשפט הזה "Enjoy hands on work with captive bred lions"
חוות המזמינות אתכם ללטף ולחיות יחד עם אריות בשבי עוסקות במקרים רבים בהרבעת אריות לצרכי צייד. הסיפור אותו מוכרות החוות הללו הוא “הצלת האריות מהכחדה”, כאשר לרוב גדלים האריות בשבי, לטובת בצע כסף בלבד.

אל תעשו סלפי עם חיות בר
אם מצאתם התנדבות לגיטימית ואחראית, תזכרו שעשיתם את זה למען ההתנדבות ולא למען התמונה.
אל תעלו סלפי צמוד עם חיות בר לרשתות החברתיות. מי שלא מכיר את הנושא כמוכם, ולא יודע לבדוק, עלול לקחת חלק בניצול בעלי חיים ללא ידיעתו, רק כי רצה תמונה מגניבה לפייסבוק.

אל תבואו במגע עם גורים "יתומים"
הפרדה של גורים מאימם בשבי בדרך כלל אינה טבעית ונועדה כדי להרביע, שוב ושוב, את האם. לכן, חשוב לוודא שהמקום בו בחרתם להתנדב עוסק באמת בשיקום או הצלה ולא מהוות גן חיות פרטי במסווה של “מחסה לגורים יתומים" .

אל תרכבו על פילים
פיל מאולף הוא פיל שמגיל צעיר השתמשו באמצעים אלימים נגדו כדי לגרום לו לציית. ואנחנו, אוהבים את הפילים שלנו בתרועות של שמחה וחופש.

ותרו על שרשרת השנהב
על ארנק מעור תנין, קורלים שנלקחו מהים ומעיל מפרוות נמר. אמנם זה כבר קרה, אבל כשאתם קונים אתם מייצרים ביקוש וזה ימשיך להתרחש.

אל תאכילו חיות בסביבתם הטבעית
קופים אוהבים בוטנים? נכון, זה מהטבע. אבל האכלה של חיות הבר גורמת להם לאגרסיביות ומפחיתה את החשד הטבעי הבריא שלהם מאתנו, בני האדם.

כבוד לעשייה. כבוד לאפריקה. כבוד לאדם

פרויקטים נוספים בנושא תיירות אחראית

לבקנים

בחודש אוקטובר 2016 התגייסו מטיילי ספארי קומפני ונרתמו למען קהילת הלבקנים בשיניאנגה, ליד אגם ויקטוריה בטנזניה, אשר נרדפים עקב שונותם. בשיתוף עם אל על, סאן דור שאפשרו לנו להעלות מטען חורג בטיסה הישירה שלנו לקילימנג’רו. נאספו בגדים, נעליים, כובעים, משחקים ומספר רב של משקפי שמש שתרמו החברים בקרולינה למקה. החשיפה לשמש מזיקה להם מאוד ולכן יש חשיבות גדולה מאוד לציוד מסוג זה.
מאז נסענו שוב ושוב לטנזניה, בבטן המטוס התרומות של המטיילים שלנו ושל החברות: לייף סופר פארם ו- SunWay.

רפואה קהילתית

בחודש מאי 2014 מימנה ושיגרה ספארי קומפני משלחת של רופאי עיניים ישראלים בשיתוף עם משרד החוץ הישראלי. המהלך כולו נעשה בהתנדבות מלאה. המשלחת ביצעה כ- 40 ניתוחי עיניים שעלו יפה ונתנה מענה למעל  1000 איש במחוז מוצ’ינגה שבמדינת זמביה. מחוז זה ידוע במספר גבוה של חולי קטרקט (מחלת עיניים) והשיפור עבור החולים היה בעל משמעות.

טיפוס עם עמותת אתגרים

בחודש דצמבר 2013 יצאה משלחת בניהולה של ספארי קומפני בשיתוף פעולה עם עמותת אתגרים. המשימה לא היתה פשוטה, להעפיל לפסגת הקילימנג’רו, ההר  הגבוה באפריקה. פרויקט זה תוכנן בקפידה וברגישות רבה מעל לתשעה חודשים. בשיאו של המסע הצליחו משתתפי המשלחת, בעלי מוגבלויות, להעפיל לפסגת ההר. מסע זה הפך לחומר גלם, לחניכי אתגרים, לכיבוש פסגות נוספות.

מאמא רוז

ספארי קומפני הפעילה תכנית מתנדבים בעיר לוסקה, בירת זמביה. מהות התכנית היא הבאת מתנדבים מהארץ לתקופה של מספר חודשים, אל בית ספר באחת משכונות העוני בעיר. המתנדבים מלווים את המורים ומפעילים תכנית חינוך בלתי פורמאלית מתוך גישה ברת קיימא, המעצימה את המשאבים של הקהילה המקומית. כיום בבית הספר יש מעל 700 ילדים. ספארי קומפני הייתה שותפה להקמת התכנית ותרמה כסף להקמת בית הספר, בשיתוף עם מאמא רוז. רונית הרשקוביץ נמצאת בקשר מתמיד עם מאמא רוז, מורי בית הספר והמתנדבים.

הכשרת מורים

ספארי קומפני מובילה פרויקט הכשרה של מורים להגשת עזרה ראשונה, בבתי ספר באפריקה הממוקמים על כבישים מרכזיים. באופן זה, המורים יכולים להגיש עזרה ראשונה במקרה של תאונות דרכים, הרווחות באפריקה. המורים עוברים הכשרה לטובת בית הספר והקהילה הסמוכה.

אקדמיה

ספארי קומפני משתפת פעולה במחקר בנושא מחלת האיידס עם מספר אוניברסיטאות מובילות באפריקה ובאירופה: אוניברסיטה בזמביה, אוניברסיטה בניגריה ואוניברסיטת בריסל בבלגיה. בהמשך למחקר, ספארי קומפני תתמוך ותלווה תכניות התערבות, חינוך והכשרה בנושא מניעת מחלת האיידס והתפשטותה.

ארגון “מהנדסים ללא גבולות”

ספארי קומפני מלווה את ארגון “מהנדסים ללא גבולות” בפעילות קידום פרויקט משותף להתקנת מערכות השקייה סולאריות, בטנזניה.