מעורבות חברתית באפריקה

מאת: סמדר כהן- טרקל, מגזין מנטה | 1 באפריל 2012

ספארי מעורבות, שילוב של ספארי באתרים יפייפים ומפגשים עם קהילות מקומיות והשתתפות בפרוייקטים חברתיים.

בשנים האחרונות הפכה אפריקה ליעד מבוקש בקרב ישראלים. אבל פרט לטיולי הספארי הפראיים והמוכרים, היבשת מציעה גם חוויות חדשות ואתגרים נדירים. חברת מנליק, הפועלת באפריקה למעלה משני עשורים, פתחה לאחרונה חברת בת בשם ‘ספארי קומפני’ המציעה בין היתר, “ספארי מעורבות באפריקה”. המסע פותח בשיתוף עם העמותה “ברית עולם”, הפועלת במתן סיוע הומניטרי באפריקה, ומשלב ביקור באתרים יפייפיים, מפגשים עם קהילות מקומיות והשתתפות בפרויקטים ישראלים, חברתיים והומניטריים באפריקה.

12 ימי המסע מציעים לחוות את הכפרים הקטנים והשווקים המקומיים וכוללים סיור בפארק הלאומי מורצ’יסון השוקק ציפורים וחיות בר, השקפה על היפופוטמים וקרוקודילים בשיט בנהר הנילוס הלבן, ביקור בזיווה, אזור שימור שחיים בו קרנפים, בהר אלגון, הר געש השלישי בגובהו באפריקה ובמפלי סיפי הנמצאים למרגלותיו, טיול ביער בודונגו, ביתם של מאות שימפנזים, יונקים קטנים, פרפרים ייחודיים ועצי מהגוני נדירים ועוד.

מעורבות חברתית, השיא של המסע

גולת הכותרת של המסע היא המעורבות: שלושה ימים של מעורבות קהילתית עם בני אבה יהודיה, שבט  מקומי החי על פי הלכות הדת היהודית. מעבר לביקור בשבט זה, חברי המשלחת הישראלית מתנדבים בקהילה, בפנימיות, בגני ילדים ובבתי יתומים. שלושת ימי ההכנה המגבשים שלפני המסע מכשירים את המשתתפים לסייע לבני הקהילות המקומיות בפיתוח מקורות פרנסה נוספים, עזרה לגננות בגני הילדים, בישול עם המקומיים ומשחקי יצירה עם הילדים. מעבר לפעיליות, חברי המשלחת הישראלית מביאים איתם גם ציוד רב שיסייע למקומיים: בגדים, צעצועים, ציוד לגני הילדים, ספרים ללימוד עברית ועוד. המסע פתוח בפני כל מי שמבקש לסייע לבני הקהילה המקומית באפריקה. לקראת פסח יפתח מסלול נוסף שיתמקד בטנזניה.