אקזוטיקה אפריקאית

מאת: רונית הרשקוביץ, מגזין שמנת | 1 במרץ 2013

פירוש המילה ספארי בשפה הסווהילית הוא מסע, יציאה לדרך של גילויים חדשים, מראות, ריחות וטעמים. את תמצית החוויה האקזוטית של היבשת השחורה מספקים טנזניה על שמורותיה הפראיות, והאי זנזיבר על חופיו הבתוליים.

הרומן שלי עם אפריקה התחיל למעלה מעשרים שנה, דרך הטבע הפראי והשמורות הקסומות שלה. בשנים ההן הייתה אפריקה רק נקודה קטנה וכמעט בלתי נראית על מפת התיירות. כאשת תיירות צעירה וסקרנית, החלטתי לנסוע ליבשת השחורה ולבדוק מה יש לה להציע לתייר הישראלי.

מסע הספארי בסוואנות האדירות של טנזניה כבש את לבי ביופי, ובעוצמה שאין מילים לתארם. כך למשל, בצפייה מקרוב מאוד באלפי פריטי הגנו, העושים את דרכם לצפון הסרגנטי וחזרה במעגל אינסופי שנקרא “הנדידה הגדולה”, או בדרמה הגדולה של החיים – לידה, הישרדות ומוות. הנוכחת בשיא עוצמתה בכל רגע בשמורה.

התאהבתי ברגע, ומאז לא עזבתי את אפריקה. אפריקה היא הרבה מעבר לחיות ולנופים, זאת למדתי במהלך שנות פעילותי באפריקה, והיא מכילה קשת רחבה של צבעים, טעמים, תרבויות וחוויות. ועשירה בצחוק, אהבה ומעל הכל – אנושיות.

כדי לטעום מהכול בפרק זמן קצר, מומלץ לשלב בביקור ביבשת השחורה טיולי ספארי עם נופש מרגיע. הנוסחה המנצחת היא שמורותיה היפות של טנזניה, לצד חופיו הלבנים של האי זנזיבר, המתאימים לביקור לאורך כל השנה. ברוכים הבאים לחלקת אפריקה שלי.

במלוא עוצמתה

ייחודה של טנזניה נובע ממיקומה הגיאוגרפי ומהתנאים הפיזיים שלה, ויש בה עושר בלתי נתפס של נופים ומערכות אקולוגיות: חופי ים טרופיים, הרים, מישורי סוואנה, יערות עד, מכתשים, הרי געש, אזורים מדבריים, אגמים כחולים וכמויות אדירות של עדרי חיות.

בטנזניה יש מדיניות שימור אחראית, שמנעה פיתוח יתר ורבע משטחה כ- 250,000 קמ”ר , מוקדש לשימור בעלי חיים. כתוצאה מכך, שמורותיה הגדולות הפכו לשמות נרדפים לחוויית הספארי האולטימטיבית, הכוללת מפגש מסעיר עם הטבע הפראי, מפגש תרבויות מרתק, נופים עוצרי נשימה ומלונות ולודג’ים ברמה בינלאומית.

שמורת הסרגנטי

מישורי הסרנגטי האדירים משמשים בית לאוכלוסיית בעלי החיים הגדולה ביותר על פני כדור הארץ. במישורים אלו מתרחשת אחת מתופעות הטבע המרשימות ביות רעלי אדמות – הנדידה הגדולה של הגנו, העושים דרך בת 30,000 ק”מ, אחר אזורי מרעה ירוקים שיספקו להם מים ומזון ובעקבותיהם נודדות גם חיות טרף הגדולות של אפריקה: להקות של אריות, צבועים מנומרים, נמרים וברדלסים.

מחנה אוהלים מאובזר בלב השמורה מציע את הנוחות של הלודג’, לצד חוויה מרגשת בלב הטבע תחת שמי אפריקה העגולים. בנוסף ניתן לעלות לכדור פורח לפני הזריחה ולחזות ביופייה של השמורה מלמעלה.

הכתבה המלאה: