אגדת השימפנזים

מאת: מרב סריג, אטמוספירה | 1 ביולי 2017

ביקור בפארק הלאומי גומבה שבמערב טנזניה, המקום שבו חקרה ג'יין גודול את חיי השימפנזים, הוא חוויה ייחודית שאף ספארי באפריקה לא ידמה לה.

"זה היה רגע מרגש מאוד. עליתי למעלה בשביל, מלווה בלהקת פרפרים וציוץ ציפורים, קרני השמש ליטפו את הפירות הצהובים. המפגש הזה עם השימפנזים, אחד על אחד – עם האימהות המחבקות, האצבעות והפנים שלהן; עם הבולבול החשוף והמבוכה שחשתי מהשימפנזה הזכר לנוכח המבט המציצני שלי (הם כל כך אנושיים) – כל זה גרם לי לעצור לרגע את החיים המטורפים שלי ופשוט לנשום. זה היה רגע אינטימי עם הטבע". כך מתארת רונית הרשקוביץ, קונוסולית כבוד של ממשלת זמביה ובעלת "ספארי קומפני", חברה לטיולי ספארי חווייתיים־פרטיים לאפריקה, את המפגש שלה עם השימפנזים בפארק הלאומי גומבה (Gombe National Park) שבמערב טנזניה.
המפגש שלה עם השימפנזים התקיים במחיצת ד"ר ג'יין גודול, חוקרת השימפנזים הנודעת. גודול (83) ילידת אנגליה, הגיעה לפארק הלאומי גומבה כשהיתה סטודנטית צעירה בשנות ה־ 60 של המאה הקודמת. במהלך עשרות השנים שלאחר מכן היא חקרה את התנהגות השימפנזים ואת היחסים החברתיים שלהם, באמצעות מחקר שדה. אחד ההישגים הגדולים של גודול הוא התובנה כי השימפנזים יודעים להשתמש בכלים.

-
 -
 -