יש כל כך הרבה דברים שאתם לא יודעים על היבשת שהכי קרובה אלינו גיאוגרפית, ממש במרחק שעות טיסה ספורות תוכלו לבקר באחת מהמדינות המרתקות של אפריקה, אם זה לטיול ספארי בטנזניה, טיול קולינרי בבירת התרבות של אפריקה קייפטאון או לביקור באחד מחופי הים הלבנים והיפייפים באוקיינוס ההודי. בואו לגלות 9 דברים שלא ידעתם על אפריקה:

1. אחת היבשות הגדולות בעולם

יבשת אפריקה היא היבשת השנייה בגודלה אחרי אסיה. גדולה יותר מאמריקה הצפונית, אמריקה הדרומית, אוסטרליה ואירופה. כמו כן יש בה מדינות בעלות שטחים גדולים במיוחד.
האיור ממחיש כיצד אפריקה גדולה יותר מסין, ארה”ב, הודו, ארגנטינה, הולנד, שוויץ, איטליה, צרפת, ספרד, גרמניה ובריטניה יחדיו.

africa

2. מהווה גם בית ל-5 הקטנים

אתם ככל הנראה מכירים את 5 הגדולים של אפריקה (אריה, נמר, קרנף, בפאלו ופיל), נקראו כך משום שהם נחשבו ל- 5 החיות המסוכנות ביותר לציד ביבשת אפריקה. חמשת הקטנים של אפריקה הם: ארינמל (נמלת אריה), צב נמר, חיפושית קרנף, ציפור באפלו וחדף פיל. כמו כן יש גם את 5 החיות המכוערות: צבוע, היפופוטם, חזיר יבלות, מרבו אפריקני ועיט.

3. מהווה בית לנהר בלתי רגיל

נהר האוקוונגו הנמצא בבוצואנה, אחת ממדינות הספארי העשירות ביותר באפריקה, מהווה את אחד הנהרות המרתקים והיפים ביותר ביבשת כולה. במקום לזרום לאוקיינוס הוא זורם למדבר קלהארי במדינה (החולק גבול עם נמיביה). נהר האוקוונגו מתפרש על פני 16,000 קמ”ר ונמנה עם אחד מהאתרי המורשת של אונסק”ו.

4. הנהר הגדול ביותר מעשי ידי אדם נמצא באפריקה

אגם קריבה (Lake Kariba) הממוקם בנהר על הזמבזי, בין זמביה וזימבבואה, הוא נהר מעשה ידי אדם הגדול ביותר ביבשת אפריקה.

5. אוקיינוס חול

סוסוסוולי (Sossusveli) בנמיביה נקרא גם אוקיינוס החול. הוא ממוקם בין האוקיינוס האטלנטי למתלול הר סלעי ומפורסם בעקבות הדיונות העצומות שלו, שצריך לראות כדי להאמין. נראה שיש להם חיים משלהם וזזים מספר סנטימטרים מידי יום.

נמיביה חולות

6. גלמפינג –  חווית קמפינג אחרת

לינה באוהלים היא לא בהכרח לינה בתנאי שטח בסיסיים כמו שאתם מכירים מהמושג קמפינג. בדר”כ החדרים בנויים מאוהלי קנבס, גדולים ומפוארים, בהם גם שירותים ומקלחת עם מים חמים. האוהלים מעוצבים ומאובזרים בציוד איכותי ובחלקם גם מיזוג אוויר. מכאן מגיע המושג “גלמפינג” (Glamping) המשלב בין חווית הקמפינג לגלאם. דוגמא מצוינת היא מחנה האוהלים בדלתא אוקוונגו בבוצואנה, Tubu Tree Jao. מחנה זה ממוקם בין פלגי הדלתא המרשימה ובלב הטבע הפראי.

סינגיטה גלמפינג

7. קשת ירחית במפלי ויקטוריה

הקשת הירחית היא תופעת טבע נדירה המתחרשת רק במספר מאוד מצומצם של אתרים בעולם, אחד מהם הוא מפלי ויקטוריה שבגבול המדינות בין זמביה לזימבבואה. לתופעה זו נדרשים שני תנאים: ירח מלא וזרימת מים מלאה במפלים המשתנה לפי עונות השנה. בין החודשים אפריל – אוקטובר שזו נחשבת לעונה הרטובה והמפלים בשיא זרימתם, בלילות של ירח מלא תוכלו לראות את אור הירח נשבר על רסס המפלים ולצפות בקשת בענן באמצע הלילה.

קשת ירחית זמביה זיו קורן

8. אפריקה מהווה בית לפסגות מיוחדות

ההר הבודד (שלא חלק מרכס הרים) הגבוה בעולם נמצא באפריקה, והוא הר הקילימנג’רו שפסגתו מתנשאת לגובה של 5,895 מטר. ההר נמצא בטנזניה ועליו נוהגים לטפס מטיילים רבים במסלולים השונים. הר נוסף שנמצא בקייפטאון שבדרום אפריקה הוא הר השולחן. הוא הר שטוח המקיף את קייפטאון, התופעה המעניינת היא שהעננים המכסים את ההר לעיתים יוצרים צורה של מפת שולחן. ניתן לעשות טיול רגלי במעלה ומורד ההר, ולא חייבים לקחת את הרכבל המוביל אליו.

קילימנג'רו טל שחר

9. אפריקה, שם הכל התחיל

מסתבר שערש האנושות הוא באפריקה. חוקרים מצאו שרידים של הומו-ספיאנס והומו-היביליס בעמק אולדובאי שבצפון טנזניה ובדרום אפריקה במרופנג שסמוך ליוהנסבורג. שם יש מרכז מבקרים בינלאומי המתרכז בהתפתחות בני האדם ואבות אבותינו במיליוני השנים האחרונות. שווה ביקור!