לכל מי שלא הכיר את ג’יין גודול (Jane Godal), הגיע הזמן להכיר ולדעת שהיא אחת החוקרות והפרימטולוגיות החשובות ביותר ומאחוריה עומדים 40 שנות מחקר וחיים יחד ולצד השימפנזים בפארק הלאומי גומבה במערב טנזניה. ג’יין קיבלה פרסים רבים וביניהם גם את ‘מדליית הכבוד של טנזניה על תמיכתה ומחקרה.

ג'יין גודול

הפארק הלאומי גומבה (Gombe National Park) הוא פארק לאומי קטנטן, 52 קמ”ר בסה”כ, הנוצר להגן על אוכלוסיית השימפנזים הנדירה של טנזניה. החוקרת ג’יין גודול ערכה במשך שנים מחקרים רבים ואף חיה לצד השימפנזים על מנת להבין לעומק תהליכי חשיבה ואת אופן חייהם של השימפנזים. היא למדה על כך בדרך מעשית ולא תאורטית, עובדה שעזרה למחקר שלה להיות אחד מהמחקרים החשובים ביותר בתחום ואף הביא למסקנות רבות.

שימפנזים

ג’יין החלה את מחקרה ב 14 ביולי 1960, בנתה לעצמה מחנה קטן בשמורת גומבה הקטנה. ג’יין יצאה אל הטבע ובילתה כמה שיותר זמן לצד השימפנזים. היא תיעדה אותם והצליחה ליצור איתם קשר אמין יותר ובכך הם התרגלו לנוכחותה, היא אפילו נתנה להם שמות. במהלך מחקרה גילתה ג’יין מידע פורץ דרך אודות השימפנזים, אחד הממצאים החשובים ביותר הוא שהשימפנזים משתמשים ומייצרים לעצמם כלים בטבע ומתאימים אותו לצרכים שלהם.

השימפנז המצוי הוא מין של קוף אדם בסוג שימפנזה. החיות הכי קרובות היום לבני אדם מכל בעלי החיים הקיימים ולכן יש התעניינות גדולה בהם ובאורח חייהם. השימפנזים חיים ביערות גשם טרופיים בעיקר במרכז אפריקה, הם נוהגים לטפס על עצים והולכים על ארבע. הם חיים בדרך כלל בקבוצות של 30-80 פריטים שבהם קיימים תתי קבוצות ומדרג חברתי. הם נחשבים לאחד מבעלי החיים האינטליגנטים ביותר והם מצויים בסכנת הכחדה.

שימפנזה בגומבה

אתם מוזמנים להצטרף אלינו בחג חנוכה הקרוב לספארי אקטיבי והליכה עם השימפנזים בטנזניה. ללכת בדרכה של ג’יין גודול ולגלות דברים שלא ידעתם על החיות המופלאות הללו. מסע מרגש של 7 לילות המשלב טיול ספארי בשמורת טרנגירה בטנזניה, הליכה אחרי השימפנזים בפארק הלאומי גומבה, ולקינוח נופש בטן-גב מפנק במלון הכל כלול באי הטרופי זנזיבר.