שבע שמורות הטבע המסעירות באפריקה

חולמים לטוס לספארי באפריקה, אבל לא מצליחים להחליט לאן כדאי לנסוע? החדשות הטובות הן שאפריקה היא יעד מצוין לאורך כל ימות השנה, רק צריך לדעת מתי כדאי להיות בכל יעד על פי שינויי מזג האוויר ותפוצת בעלי החיים. כדי לעזור לכם בביצוע הבחירה, איגדנו עבורכם רשימה של שבע שמורות טבע מהמסעירות ביותר ביבשת, ומה הופך כל אחת מהן למיוחדת.

 

טנזניה – הסרנגטי Serengeti

מי לא שמע על שמורת הסרנגטי? היא נחשבת לאחת משמורות הטבע המומלצות ביותר באפריקה ובמיוחד למשפחות הנוסעות לטנזניה עם ילדים. כאשר אנחנו חושבים על ספארי באפריקה זוהי התמונה שעולה בדמיוננו. בית לאוכלוסיות אדירות של יונקים וטורפים, ובה מתרחשת תופעת "הנדידה הגדולה" בה עדרים ענקיים של גנו וזברות נעים בתנועה מעגלית אחר מקורות המרעה. איפה נגמרת שמורת הסרנגטי ומתחילה שמורת המסאי מרה (ראו בהמשך) – הגבולות אינם מגודרים והעדרים אינם מבדילים גם כך, שתי השמורות הללו הן מערכת אקולוגית אחת עבור בעלי החיים אשר נודדים בחופשיות בין הגבולות המדיניים. הסרנגטי גם מומלץ מאוד כדי לחוות את טנזניה עם ילדים.

 

קניה – מסאי מרה Maasai Mara

קניה מציעה חוויה מרגשת של ספארי באפריקה, כאשר שמורת מסאי מרה נחשבת למומלצת ביותר בכל המדינה. השמורה משתרעת על פני 1800 קמ"ר של נופי סוואנה פראיים, והיא ביתם של זברות, צבאים, אריות ונמרים, ועוד מגוון רחב של יונקים וכ-450 מיני ציפורים. בין החודשים אוגוסט ואוקטובר "הנדידה הגדולה" עולה אל השמורה מכיוון דרום, שמורת הסרגנטי.

 

זמביה- דרום לואנגווה South Luangwa

שמורת טבע ואיזור שימור מהיפים בעולם, פחות מתויירת בהשוואה לאחרות – וזהו בדיוק יתרונה הגדול, מיעוט התיירים מקל על שימור הסביבה הטבעית. השמורה ממוקמת סביב נהר לואנגווה שווק החיים, בית למגוון בעלי כנף, זוחלים גדולים, היפופוטמים, פילים ושפע של יונקים. בשמורה תוכלו לצפות במגוון עצום של מיני צמחים ובעלי חיים. אחת הפעילויות הפופולאריות בשמורה היא ספארי הליכה, דרך נהדרת לחוות את הטבע. מומלץ לבקר בשמורה באפריל עד אוקטובר. בעונה הגשומה, נובמבר עד מרס אפשר לצפות בלהקות של עופות וציפורים. באיזור ניתן למצוא גם אטרקציות לילדים אשר יספקו מענה לגילאים שונים.

 

רואנדה – וירונגה Virunga

"מדינת אלף הגבעות", רואנדה היא מדינה קטנה עם הרים מוריקים ושפע אגמים כחולים. בית לאוכלוסיית גורילות ההרים הנודעות, אשר חיות באזור השימור וירונגה המשתרע על פני שלוש מדינות – רואנדה, קונגו ואוגנדה. בין הפסגות הגעשיות נמצא פארק Volcanoes National Park שם חיות תחת שמירה קפדנית כ-1000 גורילות הרים. בפארק זה חייתה וחקרה דיאן פוסי את הגורילות מ- 1967 ועד שנרצחה ב- 1985. מכאן יוצאים לטרקים רגליים ביער הגשם כדי לחזות מקרוב בענקים העדינים האלה. טרק ייחודי שלא תשכחו לעולם, מתאים לבוגרים מגיל 15.

 

בוצואנה – צ'ובה Chobe

הנופים המשתנים מצמחייה צפופה לשטחי ביצות ענקיים. סוואנה, חופי נהר, יער ונוף יבש תת מדברי, הופכים את צ'ובה לסביבת מחייה אידיאלית עבור עדרי פילים ממינים שונים. השמורה מתפרסת על פני כ-11,000 קמ"ר, בית ליונקים וטורפים שונים כולל אריות ונמרים, ושפע של ציפורים. אם חלמתם על ספארי באפריקה שכולל גם שיט – צ'ובה הוא המקום המושלם עבורכם. אחד מיתרונותיה הרבים של השמורה היא הבתוליות שלה, ועם כזה שפע של בעלי חיים, יש לכם סיכויים גבוהים ליהנות מיפי הטבע כשאין סביבכם ג'יפים אחרים.

 

זימבבואה – וואנגי Hwange

במרחק של כשעתיים נסיעה דרומה ממפלי ויקטוריה המרהיבים נמצאת שמורת וואנגי, אחת הגדולות בכל היבשת. משתרעת על פני כ-14,500 קמ"ר, אוכלוסיית הפילים בה היא מהגדולות ביותר בעולם. כמו כן חיים כאן 400 מיני בעלי כנף ומסלולי טיול אל בורות המים שם אפשר לחזות בבעלי החיים המגיעים ללגום מים ולנוח.

 

נמיביה – אטושה Etosha

בזכות שטחה הענק של השמורה והמרחבים הפתוחים, אפשר לצפות בקלות בבעלי החיים שמגיעים אל בורות המים כדי לשתות. שליש משטח השמורה הוא אגם יבש שקרקעיתו מכוסה גבישי מלח. לאחר הגשמים, הקרקע הצחיחה של אטושה הופכת פתאום למחזה מופלא של לבלוב צמחים ואצות, והופכת למוקד משיכה לאינספור בעלי חיים, ביניהם עופות מים שונים כמו הפלמינגו.