נדידת הלווייתנים במוזמביק

בין החודשים מאי ועד ספטמבר, לווייתנים מזן גדול-סנפיר Humpback Whales עושים את המסע הארוך מביתם באוקיינוס הדרומי סמוך לאנטרקטיקה אל חופי מוזמביק השוכנת לצד האוקיינוס ההודי. הנדידה הארוכה אל המים החמימים של מוזמביק מאפשרת הזדווגות והמלטה של גורים חדשים.

לוויתן גדול-סנפיר מגיע לבגרות מינית סביב גיל 7. משך ההריון של נקבת הלוויתן עומד על 11-12 חודשים. גורים נולדים עם היכולת לשחות ובתקופה זו של השנה המים של מוזמביק רגועים וצלולים והראות בהם מיטבית. אנו זוכים לחזות בתופעת הטבע המופלאה הזאת של אימהות וגורים נהנים מסביבת מחייה בטוחה ומבצעים משחקים אקרובטיים מרהיבים במי האוקיינוס.

 

נדידה היא תנועה מתמשכת בין שני יעדים. הנדידה השנתית של הלווייתנים היא הארוכה ביותר בקרב יונקים. לווייתנים מזן גדול-סנפיר יוצאים לנדידה מאזורי המחייה הקיציים השופעים מזון לאזורי הרבייה וההמלטה בחודשי החורף. בחצי הכדור הדרומי הלווייתנים נודדים ממי האוקיינוס הדרומי סמוך לאנטרקטיקה אל המים החמימים של האוקיינוס ההודי סמוך למוזמביק ומדגסקר.

בתקופת הרבייה, בין יולי לספטמבר, מגיעים פרטים רבים של לווייתנים והסיכויים לחזות בהם גדלים. הלווייתנים מפגינים נאמנות גבוהה הן לאזורי המחייה והאכילה באוקיינוס הדרומי, והן לאזורי הרבייה באוקיינוס ההודי.

במהלך הנדידה הלווייתנים ינועו בקרבת החופים לאורך יבשת אפריקה. בתקופה זו קל לחזות בהתנהגויות הקשורות לרבייה, ביניהן "שירה" של הלווייתנים ותחרות בין הזכרים. אך אכילה זו פעילות שקשה לחזות בה, רק לעיתים נדירות ביותר. בסיום תקופת הרבייה, הלווייתנים עושים דרכם דרומה – במי האוקיינוס הדרומי יש ללווייתנים שפע של מזון.

 

ישנן מספר תיאוריות בנוגע לסיבות שהלווייתנים מזן גדול-סנפיר עושים את דרכם צפונה אל האוקיינוס ההודי לרבייה. האחת גורסת כי באוקיינוס ההודי קל יותר להגן על הגורים מפני לווייתני האורקה (לווייתן קטלן) Killer Whale. השנייה גורסת כי המים הרגועים מקלים על הגורים בשחייה והציפה מעל פני הים, ובכך משמרים אנרגיה.

איך צופים בלווייתנים אם אתם מבקרים במוזמביק בתקופת הנדידה?

כמעט בכל אחת מערי החוף של מוזמביק ניתן לשכור סירות פרטיות או משותפות עם אחרים, מגומי או סירות יוקרתיות. סיורים ימיים נמשכים החל מ-3 שעות ועד יום שייט מלא. אל תוותרו על ההזדמנות לקפוץ למים ולנסות להתקרב אל היצורים המופלאים האלו.

הלווייתנים הם יצורים סקרנים ולכן סביר שהם יתעניינו בכם וירצו להתקרב. הם בין בעלי החיים הימיים הכי פופולאריים בקרב תיירים, בין היתר מפני שהם נוהגים לבצע פעלולים אקרובטיים מעל פני הים.

דאגו לחפש מי שייתן לכם חוויה מרגשת שתזכרו לכל החיים, וישכיל אתכם על הסביבה הימית בה חיים הלווייתנים.

 

תודה ללורנס קיילה על העזרה בהכנת המאמר.