יש משהו בחגים שמחזיר אותנו לחיק המשפחה. פתאום הצורך בקרבה של בני המשפחה שלנו הוא חזק, מחיש את פעימות הלב. אנחנו מנסים לשכוח על מה כעסנו ולסלוח עוד לפני ה"סליחה" הרשמית, מוכנים לעמול במטבח ובניקיון הבית, אפילו שמחים להזמין ולארח עשרות אנשים בביתנו כי העונג שבאירוח מתעלה על הקושי. יש איזו עליזות שצובעת לנו הכל בוורוד וגורמת לנו לפזם שירי ילדות ואהבה, כי חולצה לבנה חדשה תמיד תגרום לנו להרגיש חגיגיים, ואין כמו המשפחה!

דומות ושוני

מה הקשר בין ראש השנה ובעלי החיים? אולי תתפלאו לשמוע – המשפחה.

אמנם הרבה מאפיינים מבדילים בינינו ובין בעלי החיים, אך יש בינינו גם דומות. ישנם מספר מינים של בעלי חיים אשר חיים במשפחות, חלקם מפגינים התנהגויות חברתיות ומשפחתיות אשר מזכירות מאוד אינטראקציות אנושיות, למרות שלא תמיד אנחנו מצליחים לראות זאת ולפרש אותן כך.

רגע לפני שחגי תשרי שולחים אותנו לחיק המשפחה, בואו להכיר את המשפחות הכי מגניבות בסוואנות, השמורות והחופים של אפריקה – או לפחות עד שהמשפחה שלכם תגיע 😉

פילים

אצל הפילים, זכרים יבלו את מרבית חייהם בגפם, אך הנקבות נוהגות לחיות יחד תחת מנהיגה מטריארכלית אחת. בין 6-12 פרטים יחיו תחת הנהגתה: צאצאיה, אחיותיה וצאצאיהן. הפילים הרגישים נוהגים להתאבל על מותם של בני משפחתם. ומחזה מוכר בשמורות הידועות של אפריקה הוא פילה אשר מסייעת לפילון שמעד בדרך לקום על רגליו.

צילום: זיו קורן

 

לוויתן קטלן (נקרא גם לוויתן אורקה)

על אף השם האכזרי והיותם אחד היונקים הטורפים הקטלניים ביותר בטבע, יש ללוויתני האורקה את הצד הרגיש שלהם. לוויתני אורקה חיים במשפחות. הם כה קשורים אחד לשני, שהפרטים בכל משפחה לא עוזבים אותה ליותר ממספר שעות בכל פעם ודואגים זה לזה. סיימון חברנו שחי בקרבת Cape Point (דרום אפריקה) סיפר שחזה במשפחה של 17 פרטים בגילאים שונים, כולל לוויתן תינוק בן יומו שכל העת לווה על ידי חברי משפחתו הבוגרים יותר.

דולפינים

דולפינים הם בין המינים הבודדים המפגינים דאגה והתנהגויות אלטרואיסטיות כלפי בני מינם, ואף כלפי מינים אחרים. ברחבי העולם נשמעו מספר דיווחים על משפחות של דולפינים שהצילו בני אדם מתקיפה של כרישים, אולם מרבית הסיפורים הללו לא אומתו. דולפינים חיים במשפחות של עד 12 פרטים, ועל אף שהשתייכות למשפחה אינה נוקשה ומאפשרת שינויים, בני משפחת דולפינים דואגים זה לזה, ובעיקר לחבריהם שנפצעו או חלו.

אריות

אריות חיים בלהקות המורכבות מלביאות וגוריהן. הזכרים, בהגיעם לבגרות בגיל שנתיים, ייאלצו לעזוב את הלהקה ולחיות מרבית הזמן בגפם.

הצלם טיוהר קסטיאל תפס את התמונה הבאה באזור השימור הנגורונגורו (Ngorongoro Conservation Area) בטנזניה. האריות בתמונה לא רק עושים "נעימי" אחד לשנייה. חיכוך וליקוק הן פעולות אשר אריות עושים באופן אינסטינקטיבי ומטרתן לחזק קשרים חברתיים.

צילום: טיוהר קסטיאל

שימפנזים

בממלכת החיות, נחשבים השימפנזים לדומים ביותר לנו, בני האדם. קשרי אם-צאצא הם כה חזקים, שאפילו בבגרותם שימפנזים ממשיכים להפגין חיבה ודאגה כלפי אימותיהם. השימפנזים מטפחים ומנקים את הגוף של בני משפחתם לא רק כדי לשמור על הניקיון והבריאות. פעולה זו מייצרת בין הפרטים תחושת קרבה וביטחון ומחזקת את החברות.

צילום: רונית הרשקוביץ

 

כמונו, בני האדם, אצל מרבית בעלי החיים האימא דואגת לצאצאיה ומטפחת אותם, מלמדת אותם את אורחות החיים ומקנה להם כלים שיעזרו להם בבגרותם. אך יש לא מעט מינים של בעלי חיים שממשיכים לדאוג זה לזה גם בהמשך החיים, וגם במעגלים חברתיים ומשפחתיים רחבים יותר.

 

חג שמח לכל בית ישראל.

צילום: עמוס נחום