מצב האריות בעולם

האריה הוא אחד מבעלי החיים שהפכו לסמל של הספארי באפריקה, לצד הפילים, הג'ירפות, הנמרים והצ'יטות. בעל החיים המלכותי הזה מופיע כמעט בכל סרט או תוכנית טבע שמדברים על אפריקה, וכמובן עשה את דרכו גם לסרטים מצוירים לילדים. למרות שהאריות נמצאים תדיר על המסך שלנו, האמת העצובה היא שהם הולכים ונעלמים מהטבע ונמצאים בסכנה של ממש.

עולם הולך ונעלם

אומנם האריה הכי מזוהה עם ספארי אפריקה, אבל בעבר אריות חיו גם באסיה ובאירופה, ואפילו בשטח המזרח התיכון ובישראל. אך לפני כאלף שנים אוכלוסיות האריות הלכו והצטמצמו, עד למצב שבו אנחנו נמצאים היום. כיום רוב האריות חיים באפריקה, ותהליך ההכחדה נמשך כל הזמן בקצב מדאיג. רק לפני כמה עשרות שנים חיו באפריקה כ-200,000 אריות, ונתונים מהשנים האחרונות מראים שהיום יש רק כ-20,000 פרטים.

למה זה קורה?

כמעט בכל טרגדיה של הכחדת מינים של בעלי חיים, הגורם המרכזי והמשמעותי הוא אנחנו, בני האדם. הסיבה העיקרית היא כמובן ציד של האריות בשביל הפרווה שלהם, אבל גם בשביל האיברים הפנימיים. מספר תרבויות בעולם מאמינות שיש לאיברים הללו סגולות קסומות, ולכן מכינים מהם מרקחות ותרופות מסורתיות שונות. ולפעמים יש אנשים שצדים אריות פשוט כדי לצוד, כדי להרגיש שהם חזקים ובלתי מנוצחים לעומת הטבע ולהצטלם ליד גופה של אריה דומם.

אם האריות

כמה וכמה סרטים תיעודיים מספרים את הסיפור העצוב של האריות, אחד מהם הוא הסרט "האריות האחרונים", שמספר את סיפורה של לביאה בשם מא די-טאו- "אם האריות". הסרט צולם בבוצואנה ועוקב אחרי מאמצי ההישרדות של הלביאה. המאבקים היום יומיים שלה מתמקדים בדאגה לגורים שלה, במציאת מחסה, מים ומזון. וככל שהגורים הולכים וגדלים כך הם הופכים עצמאיים יותר ויותר, וצריכים ללמוד בעצמם כיצד לשרוד. במלחמת ההישרדות הזו האריות הם הטורפים, אך הם צריכים כל הזמן לשמור ולהגן על עצמם, במיוחד על הגורים שעדיין נמצאים תחת סכנות רבות. היוצרים של הסרט עשו את כל המאמצים כדי לעקוב אחרי הלביאה והגורים שלה ולספר את הסיפור הייחודי שלהם, ובכל זאת להישאר "ניטרליים" ולא להתערב בגלגל החיים של ספארי אפריקה.

להציל את האריות

יש היום כמה וכמה ארגונים שפועלים כדי להגן על האריות, כמו על בעלי חיים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה. עיקר הפעילות הוא הגנה על שמורות הטבע ומניעה של ציד ומסחר לא חוקיים. לא רק שהאריות הבוגרים ניצודים, הגורים נמצאים בסכנה תמידית שינסו ללכוד אותם ולסחור בהם, פעמים רבות כדי להחזיק אותם בשבי לצרכי שעשוע ותיירות.

גם אנחנו יכולים להתגייס ולתרום להצלת האריות, בכך שנימנע ונחרים את המקומות שכולאים בעלי חיים בצורה לא חוקית. ספארי קומפני מקפידה לארגן את כל הטיולים והסיורים מתוך חשיבה על הסביבה, כדי שנזכה לחוות את הספארי ואת הטבע הפראי שלו עוד שנים רבות.