מדריך לביקור במפלי ויקטוריה

אם אתם מתכננים טיול ספארי באפריקה ובפרט בדרום היבשת, ורוצים שהחוויה שלכם תהיה מושלמת – אל תוותרו על ביקור במפלי ויקטוריה, אחד משבעת פלאי עולם הטבע. בביקורכם ביבשת, לצד טיול ספארי באפריקה, רעננו את ליבכם באחד המקומות היפים והרומנטיים ביותר בעולם, לא פחות.
הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על דרכי ההגעה, למה כדאי לשים לב ומה אסור לשכוח להביא. יוצאים לדרך.

כמה מילים על מפלי ויקטוריה
כפי שהזכרנו, מפלי ויקטוריה הוכתרו כאחד משבעת פלאי עולם הטבע. הם ממוקמים על נהר הזמבזי, גובה המפלים 107 מטרים, רוחבם 1.7 ק"מ, הממוצע השנתי של קצב זרימת המים עומד על מטר מעוקב לשנייה. המים הנשפכים בעוצמה מייצרת רסיסי מים המיתמרים לגובה רב, עד כדי כך שניתן לחזות ברסיסים ממרחק 40 ק"מ. את המפלים חולקות זמביה וזימבבואה ומומלץ לחזות בהם משני הצדדים.
בואו למסע באחד האתרים עוצרי הנשימה של אפריקה.

איך מגיעים?
טיסות סדירות ליוהנסבורג (דרום אפריקה) ומשם טיסות המשך לזימבבואה לשדה התעופה (Victoria Falls (VFA, או לזמביה לשדה התעופה (Livingstone (LVI. אפשר להתחיל את יום הטיול שלכם בפארק מפלי ויקטוריה בצד אחד של המפלים ולסיים בצידם השני ובכך לבקר בשתי מדינות ביום אחד.

האם זקוקים לויזה על מנת לבקר במפלים?
נכון להיום, אזרחי ישראל יכולים לקבל אשרת כניסה (ויזה) עם ההגעה לשדה התעופה, גם בזימבבואה וגם בזמביה. תוכלו לרכוש ויזה KAZA UniVisa המאפשרת לכם לחצות את הגבול בין שתי המדינות השכנות ולעבור בין שני הצדדים של המפלים – לא רק שתחסכו כסף, גם תחסכו זמן המתנה בתורים. עלות הויזה עשויה להשתנות ולכן מומלץ לבדוק לפני הטיול מהו המחיר העדכני. כיום העלות עומדת על 50$ לאדם.

מה יש לעשות בצד של זימבבואה?
בנוסף למפלים ולפארק הלאומי שתוחם אותם, ניתן לצאת לרפטינג ומסלולי הליכה ברמות קושי שונות. השאירו מספיק זמן לספוג את כל הנוף המדהים של המפלים, כי שלושה רבעים מהמפלים נמצאים בצד של זימבבואה. בעונה היבשה אפשר לטבול ב"בריכת השטן" – מן בריכה טבעית באחד הקצוות של המפל שם ניתן לשבת ולהביט אל התהום. לאמיצים בלבד.

מה יש לעשות בצד של זמביה?
מי שמתארח בצד של זמביה, יכול לצאת לריחוף מרגש במיקרולייט. אל תחמיצו את Knife Edge Bridge – גשר המחבר אל אחד האיים במרכזו של נהר הזמבזי הנקרא Livingstone Island וממנו נקודת תצפית מרהיבה אל התהום ממנה נשפכים מי הנהר. אל תשכחו להשאיל מעילי גשם צהובים.

מה להביא למפלי ויקטוריה?
כשאתם מתחילים במלאכת האריזה, הדבר החשוב ביותר הוא לשאוף למטען כמה שיותר קל. טיסות פנימיות מתבצעות הרבה פעמים במטוסים קלים שם מגבילים את גודל ומשקל המטען, יותר ממה שאתם מכירים בטיסות ברחבי אירופה או ארה"ב. השתדלו לארוז את הדברים שבאמת תזדקקו להם. דאגו לארוז בגדים קצרים וז'קט פליז ולבוש ב"שיטת הבצל" (שכבות), שכן מזג האוויר עשוי להשתנות מקר בבוקר לחם בצהריים. ארזו אמצעי הגנה מהשמש ויתושים, נעליים נוחות (אתם הולכים לצעוד לא מעט) ובגדים שמתייבשים מהר (במילים אחרות – לא ג'ינס), כובע איכותי ולבוש ספורטיבי וקל. קראו כאן מדריך מפורט מה לארוז לספארי באפריקה.