מדגסקר – גן עדן עלי אדמות

חלק ממדינות אפריקה סובלות מתדמית של מקום עני וקשוח. ואומנם יש עדיין מדינות לא יציבות מבחינה פוליטית וכלכלית, ואזורים שבהם יש סכנות כמו כייסים, מלריה או נחשים ארסיים. אך טיול ספארי באפריקה המתוכנן על ידי מומחה ספארי הוא בטוח לחלוטין וחוויה שלא תשכחו לעולם. כך למשל חופשה במדגסקר – האי הרביעי בגודלו בעולם – גן עדן עלי אדמות.

מתי כדאי לטייל במדגסקר?

באופן עקרוני חופשה במדגסקר אפשרית לאורך כל ימות השנה, אבל כדאי להכיר את ההבדלים בין העונות ולכוון את הטיול לפי מה שיותר מעניין אתכם לראות ולחוות. בתכנון הטיול חשוב לקחת בחשבון את גודלו של האי ודרכי הגישה בו. רוב הסיכויים שמומחה הספארי שלכם יציע להתמקד באיזור מסויים באי כדי שתוכלו ליהנות ממה שיש לאי להציע ולא לבלות בנסיעות אין סופיות או לשלם על הרבה טיסות פנימיות.

החודשים דצמבר עד מרץ נקראים העונה הירוקה, שהיא אומנם פחות מומלצת למטיילים אבל בכל זאת אפשרית במיוחד אם אתם חובבי זוחלים (בעיקר זיקיות) ומתעניינים בפריחת הסחלבים עוצרת הנשימה.

הזמן הכי מומלץ בשביל טיול במדגסקר היא העונה היבשה, שמתחילה סביב מאי ומסתיימת באוקטובר – זה הזמן המושלם כדי לצפות בלמורים. אם אתם מתעניינים בלווייתנים, נסו לכוון את הטיול שלכם לחודשים יולי עד ספטמבר, זו עונת הנדידה של לווייתנים מזן גדול-סנפיר Humpback Whales אשר עושים את המסע הארוך מביתם באוקיאנוס הדרומי סמוך לאנטרקטיקה אל חופי מוזמביק ובדרך עוברים בסמוך לאי סיינט מרי Île Sainte-Marie.

אם אתם מתעניינים בצפרות אנו ממליצים לבקר בספטמבר ואוקטובר.

האבולוציה המפוארת של מדגסקר

הגודל של האי והריחוק שלו מהיבשת המרכזית יצרו את התנאים המושלמים להתפתחות של מינים ייחודיים שקיימים בטבע רק במדגסקר. הרשימה ארוכה, ומאחר והמדענים עדיין ממשיכים לגלות תגליות חדשות כל הזמן, הרשימה הזו רק מתארכת בכל יום שעובר. היא כוללת מינים שונים של למורים, זיקיות וציפורים, כמו גם זנים של סחלבים וצמחים אחרים. בזכות השפע העצום הזה טיול במדגסקר הוא חוויה יוצאת דופן, אבל יש לו גם השפעות גדולות הרבה יותר. בשנות ה-50' חוקרים הסתובבו באי וחיפשו מקורות אפשריים לפיתוח של תרופות. אחד המקורות האלו הוא הצמח ווינקה וורודה, ממנו הופקו תרופות כימותרפיות לטיפול בכמה סוגים של סרטן. היום הצמח הזה הוא צמח נוי שנפוץ כמעט בכל העולם, אך כל זה בזכות אותן משלחות של חוקרים.

ממשיכים ללכת קדימה

חופשה במדגסקר או באפריקה בכללותה יכולה גם לעורר מחשבות מעמיקות על אורח החיים והתרבות האפריקנית (שהיא שונה ומגוונת, מאחר וזו יבשת ענקית המורכבת ממדינות רבות ומשבטים רבים עוד יותר). ובדומה למדינות אחרות ביבשת, גם מדגסקר חוותה תהפוכות לאורך ההיסטוריה, בין השאר שליטה קולוניאליסטית צרפתית, בידוד כלכלי, שלטונות דיקטטוריים ועוד. אי היציבות השלטונית הזו כמובן משפיעה גם על הכלכלה, כאשר מדגסקר עדיין נאבקת כדי להתאושש ולצמוח. רוב אוכלוסיית המדינה היא אוכלוסייה ענייה שמתקיימת מ-2 דולר ליום (ולעיתים אפילו פחות). החדשות הטובות הן שהתיירות במדינה היא מנוע כלכלי חזק, שמאפשר לתושבים המקומיים להתפרנס בכבוד, תוך שמירה על התרבות והסביבה. למרות העוני, תפגשו במדגסקר תושבי לבביים מסבירי פנים שיישמחו לחלוק אתכם מיפי האי והשפע התרבותי והקולינרי.

הביקור באי מסייע לתושבים ולענף התיירות, אבל זו גם הזדמנות לחשוב בצורה יותר מעמיקה על אורח החיים המערבי שלנו, לקבל פרופורציות על סגנונות חיים אחרים ובעיקר להיזכר בדברים שחשובים לנו באמת.