מבט על אתיופיה הפראית

האפשרויות לטיול באתיופיה הן מגוונות ומרגשות. אחד מסודותיה של אתיופיה היא שמורת הרי באלה Bale Mountains – אחד מהיעדים הכי פחות מוכרים ומתויירים במדינה. עד לפני שנים ספורות הגישה לשמורה הייתה מורכבת ודרשה שעות רבות של נסיעה, ובהתאם גם אפשרויות הלינה באזור היו מצומצמות. כל זה השתנה לאחרונה בזכות סלילת כבישים נוחים והקמת אתרי נופש ולינה. זו אחת ההזדמנויות המומלצות כדי לחוות את הטבע הפראי של אתיופיה.

איך מגיעים?

שמורת הרי באלה Bale Mountains ממוקמת במרכז אתיופיה במרחק של כ-6-7 שעות נסיעה מאדיס אבבה, בדרכים שמתאימות בהחלט לנסיעה ברכב פרטי או ג'יפ ספארי עם מדריך מקומי.

אחד האילוצים שצריך לקחת בחשבון כאשר מתכננים טיול באפריקה הוא מרחקי הנסיעה הגדולים בין יעדים שונים. בהחלט יש דרכים ופתרונות כדי לבקר באזורים שונים, כאשר ההמלצה שלנו היא לתכנן שהייה באחד ממקומות הלינה בפארק ובסביבתו. זה יאפשר לכם ליהנות מהביקור והסיורים בצורה רגועה, עם מספיק שעות מנוחה ולינה מסודרת. ההמלצה הזו חשובה במיוחד למשפחות עם ילדים קטנים.

חוויית ספארי באתיופיה

טיול באפריקה יפגיש אתכם עם טבע פראי, קסום ושונה, בין אם תכננתם ובין אם לא. אנחנו מניחים שאם אתם מחפשים מידע על אתיופיה הפראית אתם בוודאי מתכננים לפגוש את הטבע הפראי, ולכן שמורת הרי באלה יכולה להיות היעד המושלם בשבילכם. השמורה היא ביתם של מגוון ענק של יונקים, זוחלים, ציפורים, חרקים וצמחים. חלקם ייחודיים לאזור ולא תוכלו לראות אותם במדינות או באזורים אחרים באפריקה.

בתוך השמורה יש שבילים ומסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, החל ממסלול מעגלי בדרגה קלה שמתאים גם למשפחות עם ילדים, וכולל טרקים שדורשים מאמץ וציוד מתאים. ישנם אתרים ומסלולים שמתמקדים במיוחד בציפורים, ואחרים בזוחלים או בצומח. תוכלו לשלב ביקור במטעי הקפה, לרדות דבש ואפילו לדוג.

גולת הכותרת של בעלי החיים האנדמיים לשמורה הוא הזאב האתיופי, הזאב הנדיר בעולם. בשמורה חיים כ- 200 זאבים אשר משוטטים בחופשיות ברחבי השמורה ולכן יש סיכוי גבוה לחזות באחד. עוד אנדמי למקום הוא הטרף העיקרי של הזאב האתיופי: חולד ערום ענק. ישנם כ- 20 זנים חדשים של פרפרים באזור, כך שהשמורה הזו מלאה הפתעות ושוקקת חיים.

מאמצי השימור לעומת הפיתוח

הרשויות המקומיות משקיעות הרבה מאוד מאמצים ומשאבים כדי לשמר ולהגן על בעלי החיים והצמחים הייחודיים והנדירים, שנמצאים בסכנה תמידית. יש כל הזמן פעילות של מחקר ותצפיות כדי ללמוד ולהכיר טוב יותר את מארג החיים הייחודי לאזור ולמדינה, לצד עבודות שיקום ושימור.

בשטח השמורה ובסביבתה חיים כ-1.5 מיליון תושבים בני שבט אורומו Orumu, והגידול הטבעי באוכלוסיית אתיופיה מצריך מהמדינה להקצות יותר משאבים עבור התושבים. אחד האתגרים המשמעותיים בשימור הטבע הוא הניסיון לאזן בין הרצון לשמור על הטבע לבין הצורך במשאבים שונים כמו קרקע ומקורות מים ומזון. הדילמות הללו לא ייחודיות רק לאתיופיה, בכל טיול באפריקה תיתקלו בכך. למעשה זו בעיה גלובלית, שמצריכה פתרונות מקוריים והרבה שיתופי פעולה בין הרשויות לתושבים. אם הנושא מעניין אתכם תוכלו לשמוע הרצאות והסברים, ובוודאי תשמחו לדעת שביקור בשמורה תומך גם במאמצי השימור וגם ביוזמות ושיתופי פעולה עם תושבים מקומיים. לקריאה על תיירות אחראית לחצו כאן >>