למה כן אוגנדה?

אוגנדה זכתה בכינוי "פנינת אפריקה" בספרו של וינסטון צ'רצ'יל, "המסע שלי לאפריקה". אוגנדה מככבת ברשימת היעדים היפים והמרשימים ביותר באפריקה, בזכות האקלים הטרופי הנהדר כל השנה, מצמיחה אדמת אוגנדה הפורייה כל מה שניטע בה. נוף ירוק-עד ולעיתים נדמה שרכשה לה גוון ירוק משל עצמה. אוגדנה מציעה למטיילים: נופים משכרים של ההרים וגבעות, יערות גשם סבוכים, מגוון רחב של חיות, מיני ציפורים נדירות, מפלים ואגמים. בנוסף לנוף העוטף והירוק, מתהדרת אוגנדה באוכלוסייה מקומית ססגונית ומסבירת פנים היוצרת חוויה מחממת לב למטיילים.

צילום: דן ליאור

 

מתי הכי כדאי לנסוע?

העונה היבשה היא הזמן הכי מומלץ בשביל טיול לאוגנדה, והיא נמשכת בין החודשים יוני עד אוגוסט ודצמבר עד פברואר. מאחר ואוגנדה היא לא מדינה תיירותית אין באמת "פיק" או תקופה עמוסה כך שלא תתקשו להזמין כרטיסים ואתרי לינה. כן חשוב לדעת שיש באוגנדה כמה שמורות טבע שמגבילות את כמות המבקרים במהלך כל השנה כדי להגן על מאמצי השימור, ואם אתם מתכננים לטוס בין יוני לאוגוסט תצטרכו להזמין כרטיסים מראש, במיוחד בשמורות בהן חיות הגורילות.

החודשים מרץ עד מאי הם העונה הרטובה שמתאפיינת בגשמים רבים ופתאומיים. אך בהחלט אפשר לנסוע גם במהלך התקופה הזו. אולם תצטרכו לקחת בחשבון שיש סיכוי גבוה להצפות של כבישים ודרכים עד כדי חסימה שלהם. זו לא בעיה בתוך הערים והאזורים המרכזיים, אך ברגע שרוצים לצאת לאזורים המרוחקים יותר התשתיות רעועות.

 

צילום: דן ליאור

 

איך מגיעים ממקום למקום?

אוגנדה היא מדינה ענקית עם מרחקים ניכרים בין שמורה אחת לשנייה, וזה משהו שצריך לקחת בחשבון כאשר מתכננים את המסלול ואת דרכי ההתניידות בתוך המדינה. אפשר להיעזר בטיסות פנים כדי לקצר את המרחקים והזמן, אך מנגד העלויות יהיו גבוהות יותר. אפשרות אחרת היא כמובן לשכור רכב שטח עם נהג ומדריך.

טיול פרטי מאורגן לאוגנדה הוא הדרך הנוחה ביותר בזכות הניסיון והמומחיות של ספארי קומפני, ובזכות הקשרים עם המדריכים המקומיים שידעו להוביל אתכם לכל הפנינים הנסתרות שיש למדינה הזו להציע. זו גם הזדמנות נהדרת לפגוש אנשים מתרבויות שונות, עם אמונות וגישות שונות ואורח חיים שונה לחלוטין.

 

צילום: דן ליאור

 

איפה מטיילים?

יער קיבלה Kibale National Park

יער קיבלה  Kibaleהוא יער גשם בו חיים זנים רבים של חיות ג'ונגל. בשמורה חיים 70 מיני יונקים וביניהם 15 סוגי קופים, 150 סוגי פרפרים צבעוניים מרהיבים, כ- 30 סוגי עופות וגולת הכותרת – השימפנזים. מעל 900 שימפנזים חיים בשטח השמורה, דבר העושה אותה לשמורת השימפנזים הגדולה בעולם. שמורת הטבע אף מהווה "מסדרון" טבעי לבעלי חיים אשר נודדים מאיששה Ishasha דרך קווין אליזבת' ועד קיבלה.

גודל: 770 קילומטר מרובע

מיקום: צפונית לשמורת קווין אליזבת', מרחק של כ- 300 קילומטר מקמפלה

 

צילום:volcanoes safaris

 

שמורת קווין אליזבת' Queen Elizabeth National Park

השמורה הפופולארית ביותר באוגנדה. השמורה שוכנת למרגלות רכס הרי הרוונזורי Rwenzori, עם מערכת אקולוגית מגוונת הכוללת סוואנות רחבות ידיים, יערות, אגמים נוצצים ומקווי מים פוריים – מה שהופך אותה לבית גידול עשיר של מיני יונקים כולל שימפנזים, פילים, היפופוטמים, עדרי בופאלו ואריות. את לב השמורה חוצה תעלת קזינגה Kazinga המחברת בין אגמי אדוארד וג'ורג', ובגדותיה מתגודדים היפופוטמים ועופות מים רבים. מלבד הטבע הפראי השמורה מהווה מקום מפגש עם התרבויות והקהילות המקומיות. ליהנות מהסיפורים, הריקודים והטקסים המסורתיים של השבטים המקומיים.

גודל: 1,987 קילומטר מרובע

מיקום: נמצא בקצה המערבי של בקעת אלבטרין, מרחק של כ- 418 קילומטר מקמפלה

 

צילום: דן ליאור

 

פארק בווינדי Bwindi Impenetrable National Park

בווינדי הוא אחד מיערות הגשם העתיקים באוגנדה אשר ראשיתו היא מלפני למעלה מ- 25,000 שנים ובו כמעט 400 מינים של צמחים. גולת הכותרת של השמורה היא גורילות ההרים הנמצאות בסכנת הכחדה. הודות למאמצי השימור וגם הודות לתיירים שמגיעים לחזות בהן, כיום המספרים מדברים על כ-1,000 גורילות הרים החיות בטבע. כמחצית מהן חיות בפארק בווינדי והיתר באזור רכס הרי וירונגה Virunga, על התפר בין רואנדה, קונגו ואוגנדה.

ארגון שמורות הטבע מגן על הגורילות בקפדנות רבה, עד כדי כך שלאדם חולה בשפעת או צינון לא יותר להתקרב לגורילות. עלויות הכניסה לפארק הן בין הגבוהות וחובה לתאם את הביקור מראש.

גודל: 321 קילומטר מרובע

מיקום: פארק בווינדי ממוקם בדרום מערב אוגנדה מרחק של כ- 540 קילומטר מקמפלה בירת אוגנדה.

 

צילום: דן ליאור

 

אוגדנה היא יעד מרגש בליבה של אפריקה, ששיאו במפגש מעורר מחשבה עם גורילת ההרים הנדירה. אנחנו בספארי קומפני נשמח לתכנן אותו יחד איתכם.