רק נולד – וכבר בספארי

לגלות את טנזניה בעונת ההמלטות
חורף, אביב ופסח 2019

האם זכיתם לחזות בנס הבריאה, של המלטה בלב הטבע? קל וחומר כאשר כל זה קורה בעיצומה של נדידת מיליוני פרטים של גנו וזברות. הנקבות כורעות להמליט ביחד, לפעמים נולדים אלפי גורים ביום אחד בודד. ברוכים הבאים לטנזניה בעונת ההמלטות.

"הנדידה הגדולה" היא אחת תופעות הטבע המרשימות והמרתקות. באקו-סיסטם של שמורת הסרנגטי ושמורת המסאי מארה מיליוני גנו וזברות נעים במעגליות אחר מקורות המרעה והמים. צאו איתנו למסע מרגש ובתנועה של מעגל החיים בעקבות מחזוריות הטבע המתחדש ללא הרף בטנזניה.

חוצים את הנהר. צילום: טיוהר קסטיאל

 

"הנדידה הגדולה", מהי?

עבור רבים מאיתנו המושג "הנדידה הגדולה" לוקח אותנו בדמיון למרחבים פראיים, רבבות של גנו חוצים את נהר המארה בריצה, חומקים בזריזות ממלתעות התנינים האורבים במים לעדרים החוצים – כל זה קורה עונתית בין החודשים יולי לנובמבר. בעוד שאצלנו חורף גשום וקריר, ונדידת הציפורים מבקרת כאן בדרכה לאפריקה, זו תהיה עונת ההמלטות בטנזניה. לאחריה עם בוא האביב, שמורות הטבע מלאות בגורים ומתבגרים. חודשי החורף ובוא האביב הם תקופה מרגשת במיוחד לבקר בטנזניה.

עונת ההמלטות מתרחשת בדרך כלל בין החודשים ינואר עד מאי בכל שנה, כששיאה מתרחש בסביבות פברואר. בזמן זה הגשמים מתחילים לרדת באיזור דרום הסרנגטי ומליוני בעלי חיים נודדים אל עבר האיזורים המוריקים.

פברואר ומרץ הם שיא עונת ההמלטות של הגנו. במהלך תקופה זו עדרי הגנו העצומים נמצאים בתנועה ולכן כשהאם ממליטה, הגור צריך להצטרף לריצה לצד אימו בתוך דקות בודדות. בתקופה זו נולדים למעלה מ-500,000 גורי גנו, לעיתים נולדים כ-8,000 גורים ביממה אחת. עדרי הגנו מאוד מגוננים ולכן אם יגיע טורף הם יעצרו וירקעו באדמה במטרה להפחיד את הטורפים.

עדרים גדולים של גנו. צילום: חן פלד

 

מי שרוצה לחזות בגורים שזה עתה נולדו, חודשי החורף הם המתאימים ביותר. בתקופה זו תוכלו גם לראות את ה"מתבגרים" של חזירי הבר, הקופים, אימפלות ומינים שונים של אנטילופות, שעונת ההמלטות שלהם מתרחשת באוקטובר ונובמבר.
מי שמעדיף את נוחות הטיסה הישירה מוזמן להצטרף לטיסת אל על הישירה שלנו לטנזניה כבר באפריל הקרוב יום אחרי ליל הסדר ולטייל בין המוני גנו הצעירים שנולדו בסוף החורף. לחצו כאן למידע נוסף >>

צילום: עמוס נחום

על חוקי הטבע ומעגל החיים

בחודשי החורף ותחילת האביב העדרים הגדולים של הגנו והזברות ממוקמים באיזור בשמורת נדוטו (Ndutu) ובאיזור שימור נגורונגורו (Ngorongoro), אזורים אלו לפני מאות אלפי שנים שפעו בהרי געש וולקנים פעילים, אשר הותירו אדמה פוריה ומלאה במינרלים, כתוצאה מכך העשבים שצומחים שם מצויינים לגורים החדשים שנולדו – גם למאכל וגם להסוואה, בעיקר בשבועות הראשונים לחייהם.

אין זו הפתעה שבעקבות עונת ההמלטות של הגנו, מגיעים גם מגוון טורפים שרואים בגורים "ארוחה קלה" אך הציד לא קל כל כך. האימהות האלו צועדות בדרכים בדיוק כמו קודמותיהן לאורך אלפי שנים ומכירות את כל שיטות הציד של הטורפים. לכן הן ממליטות באיזורים בהן גובה העשבים הוא נמוך – מה שמאפשר להן תצפית מרחבית טובה על המתרחש סביב ויכולת לזהות אם יש טורפים בטווח הקרוב והרחוק. אימהות אחרות מצטרפות אליהן ובכך יוצרות מחסומי הגנה סביב הגורים החדשים כדי להבטיח שיהיו להם את סיכויי ההישרדות הטובים ביותר. הטורפים יצטרכו להתמודד מול אימהות חזקות שיעשו הכל כדי להגן על צאצאיהן. המטיילים בסרנגטי בתקופה זו יזכו לחוויה יוצאת דופן – לצפות במערכת יחסים מטפחת ומגוננת של אימהות וגורים, בדיוק כמו אצלנו בני האדם.

לטבע חוקים משלו ובמהלך המסע תוכלו לראות פילים, לביאות, צ'יטות וטורפים אחרים וצאצאיהם ה"מתבגרים". ליונקים אלו אין עונת המלטות קבועה אך עם זאת יש סבירות שבעונת ההמלטות תוכלו לצפות במתבגרים אשר נולדו כמה חודשים קודם לכן.

צילום: טיוהר קסטיאל

 

שיעורים לחיים

עם מאות אלפי גורי הגנו, הזברות, חזירי היבלות ויתר הגורים המתרוצצים מסביב קל יותר ללביאה, הצ'יטה או הליאופרד למצוא ארוחה לילדיהן הרעבים ועל הדרך גם להעביר להם שיעורים חשובים לחיים ותרגולי ציד לקראת חייהם הבוגרים כעצמאיים בשמורות הטבע. האימהות מאמנות את הגורים איך לצוד גורים צעירים לפני שיצטרכו לצאת לדרכם העצמאית ולצוד חיות גדולות יותר. תקופה זו קריטית ביותר לסיכויי ההישרדות של גורי האריות, הצ'יטות ושאר הטורפים בטבע האפריקאי.

צילום: טיוהר קסטיאל

 

הנדידה בעקבות מזג האוויר, הגשמים, האדמה הטובה והעשבים, מביאים לנו את אפריקה יוצאת הדופן ביופייה ואת הטבע בפשטותו שם יש היגיון לתזמון של מחזור החיים. כאשר גורים חדשים נולדים, גם לטורפים וגם לבעלי החיים האחרים יש סיכויים גבוהים לשרוד.

אנחנו יודעים מתי כל דבר קורה, אנחנו חיים את אפריקה ויכולים להוביל אתכם בדיוק למקומות והרגעים שבהם הטבע מתרחש במלוא הדרו. אם אתם הרפתקנים, אוהבי טבע ומחפשים מסע מלא ריגושים וחוויה משנת חיים, אין ספק שעונת ההמלטות ותחילת האביב הם חלק מרתק משיא האקשן בטנזניה.

צרו איתנו קשר, אנו נדע להכין לכם תוכנית שתתאים בול לכם.