לחובבי תרבות: כל מה שצריך לדעת על ספרות אפריקאית

יש לנו נטייה לחשוב על אפריקה כאילו היא הייתה מדינה אחת, עם שפה, תרבות והיסטוריה אחת. אבל היבשת המסעירה הזו טומנת בחובה היסטוריה סבוכה, ועושר בלתי יאומן של שפות, תרבויות, אמונות ואומנויות. אם אתם רוצים לחוות טיול ספארי באפריקה בצורה קצת שונה, ולראות את הדברים מזווית חדשה ומעניינת, צלילה אל תוך הספרות האפריקאית היא הדרך המושלמת לעשות את זה.

עבר, הווה ועתיד

כאשר אנחנו מדברים על היסטוריה סבוכה, אנחנו מתכוונים לזה. יש היום עדויות לכתיבה ותיעוד כ-400 שנים לפני הספירה, כאשר אפשר למצוא בעיר טימבוקטו במאלי כ-300,000 כתבים שונים מתקופות קדומות. זו רק דוגמה קטנה שממחישה את העומק של טיול ספארי באפריקה וכמה הוא לא ביקור רגיל בטבע, תצפית על בעלי החיים וטעימה של המטבח המקומי. הוא הרבה מעבר לכך.

תקופת העבדות היא אחת מהתקופות האפלות ביותר שהיבשת ידעה, ומנגד העצמאות והמאבק לשוויון הם מהרגעים האופטימיים והחיוביים ביותר. כל אלו באים לידי ביטוי גם בספרות, במגוון עצום של יצירות מתקופות שונות. כדי להבין את ההווי היומיומי ואת מה שצפוי לאפריקה בעתיד, האנשים של ספארי קומפני ממליצים להתעמק ביצירות עכשוויות של סופרים שונים מרחבי היבשת. אספנו עבורכם כמה המלצות על יוצרים דגולים שאסור לפספס.

Chinua Achebe

אחד הספרים הגדולים והפופולריים שלו הוא Things Fall Apart, שהתפרסם בשנת 1958. הספר נוגע בצורה כל כך רגישה וחכמה בהתנגשות שבין התרבויות השבטיות לבין השלטון הקולוניאליסטי, ובין שאיפות של גברים לעומת נשים בתוך החברה הפטריארכלית. הרבה מהדילמות האלה ממשיכות להיות רלוונטיות גם היום, ותוכלו לשים אליהן לב במהלך טיול ספארי באפריקה.

Harold Athol Lanigan Fugard

מספיק להסתכל על ההיסטוריה המשפחתית של את'ול כדוגמה להתנגשות בין התרבויות והאמונות. אמו הייתה מבני האפריקאנס ואילו אביו אנגלי, אך החיים בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד חידדו מאוד את הזהות האפריקנית של את'ול, במיוחד לאור הפעילות הענפה והאמיצה של אמו במחאה על האפליה הנוראית. את'ול כתב וביים מספר רב של יצירות. האנשים של ספארי קומפני ממליצים להתחיל עם טוטסי – הספר והמחזה זוכה הפרסים.

Ben Okri

אחד הציטוטים המרגשים של אוקרי מדבר על כך שהיכולת האנושית ליצור היא אחד הדברים הכי אותנטיים, והיא גם היכולת להתגבר ולהתעלות מעל הסבל.

אוקרי נולד בניגריה לאב השייך לבני האורובו Urhobo ולאם השייכת לבני האיגבו Igbo. לאורך שנות ילדותו והתבגרותו אוקרי חלק את זמנו בין אנגליה וניגריה בעקבות הלימודים והעבודה של אביו. השילוב הזה תרם רבות להשכלה של אוקרי, ולחיבור הן לאנגליה והן לניגריה, מה שהשפיע בהמשך גם על יצירותיו.

מלחמת האזרחים בניגריה היא אחד מהאירועים המשמעותיים ביותר שאוקרי חווה, והוא הבסיס לכמה מהספרים זוכי הפרסים שלו. האנשים של ספארי קומפני ממליצים להתחיל עם Flowers and Shadows עטור הפרסים והתשבוחות.

 

הכנו רשימת קריאה של מגוון קלאסיקות של המינגווי ואחרים. אנו ממליצים בחום לקרוא לפני או במהלך ההרפתקה האישית שלכם באפריקה. לחצו כאן >>