מפת הנדידה הגדולה

כל מה שרציתם לדעת על הנדידה הגדולה

ממישורי הסרנגטי העצומים שבטנזניה עד הגבעות החומות של שמורת המסאי מרה שבקניה נודדים מידי שנה מליוני פרטים של גנו, זברות ואנטילופות, מסע של 800 קילומטר, בחיפוש אחר אזורי המרעה הירוקים שיספקו להם מזון ומים. נדידתם של העדרים מכונה גם 'הנדידה הגדולה' אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר עלי אדמות והנדידה היבשתית הגדולה ביותר באפריקה.

שמורת הסרנגטי משתרעת על פני 14,763 קמ"ר ונחשבת לאחד שמורות הטבע הגדולות והמרשימות באפריקה. נדידה של מספר כה רב של בעלי חיים גם מחזקת את הטורפים באזור והם זוכים לארוחות ערב לעיתים תכופות יותר. טורפים מעטים גם נודדים בעקבות העדרים, בעיקר אלו שלא חיים בטריטוריות מוגדרות כמו אריות וצבועים מנוקדים. הטורפים שמרוויחים הכי הרבה ארוחות ערב בעקבות הנדידה הגדולה הם התנינים השוכנים בנהר המארה ונהר הגרומטי בגבול טנזניה-קניה.

מפת הנדידה מתארת את מתווה הנדידה לפי עונות השנה, כאשר בכל אחד מחלקי השנה צפויה הנדידה להימצא בחלק אחר של השמורה הגדולה. מתווה הנדידה משתנה מעט משנה לשנה בהתאם לתנאי מזג האוויר, וכמויות הגשמים או הבצורת שפקדו את האזור. המפה מבהירה את עקרונות הנדידה, אך חשוב לציין כי היא מתבססת על נתונים סטטיסטיים ולטבע דרכים משלו. לכן כאשר מתכננים לצאת למסע ספארי בעקבות הנדידה חשוב להתייעץ עם גורם מקצועי, בעל היכרות מעמיקה ועדכנית עם השטח.

אוקטובר-נובמבר:
בתקופה זו מתרכזים העדרים מדרום לנהר מארה ומצפון לו. חלקם באזור המסאי מארה וחלקם בסרנגטי מתחילים את דרכם דרומה בהתאם לגשמים ולעשב הטרי.

דצמבר-ינואר:
העדרים נמצאים בחלקה הדרומי של שמורת הסרנגטי. העדרים מפוזרים לאורך המישורים ובחלקם ניתן לצפות באיזור השימור הנגורונגורו.

פברואר-מרץ:
עונת ההמלטות בה ניתן לצפות במיליוני נקבות הגנו הכורעות יחדיו ללדת. תקופה זו נחשבת לתחילתו של מעגל חיים נוסף – מחזוריות הנדידה. לקראת סוף התקופה המישורים מתייבשים ומקורות המזון אוזלים והעדרים מתחילים את דרכם צפונה.

אפריל-מאי:
עדרי הגנו והזברות נמצאים בדרום-מערב מישורי הסרנגטי וממשיכים לנוע צפונה לכיוון נהר המארה (Mara River) ונהר הגרומטי (Grumeti River).

יוני-יולי:
בדרכם של העדרים צפונה דרכם מתפצלת לכמה נתיבים עיקריים: חלקם פונים לכיוון צפון-מערב הסרנגטי, דרך מישורי מוסאבי (Musabi Plains), המסדרון המערבי (Western Corridor) של הסרנגטי. וחלקם דרך מרכז הסרנגטי, דרך אזור סרונרה (Seronera) ואזור לובו (Lobo).

אוגוסט-ספטמבר:
העדרים מגיעים צפונה לאזור נהר המארה המסמן את הגבול בין טנזניה לקניה. חציית הנהר שורץ התנינים היא נקודת המבחן של המסע וחלק גדול מהעדרים יטבעו או יטרפו על ידי התנינים והטורפים הגדולים האורבים להם בדרכם. מעבר לנהר מחכה לעדרים המנוחה והנחלה בשמורת המסאי מרה, שבה ייהנו משפע של עשב טרי ומנוחה לפני תחילתו של מחזור נדידה נוסף.

הטיול בעקבות הנדידה הגדולה מתחיל בטנזניה וממשיך עד קניה.