טנזניה – אנשים, תרבות ודת

טנזניה, מדינה של כ-40 מיליון תושבים, שם תוחלת חיים ממוצעת עומדת על 49 שנים (50 לנשים ו-47 לגברים), ומורכבת מפסיפס מרתק של תרבויות.

מגוון של דתות ותרבויות

רוב רובם של תושבי טנזניה הם אפריקאים ומשתייכים לקבוצה אתנית הקרויה בנטו (Bantu), בה למעלה מ-100 שבטים שונים. אחוז קטן של האוכלוסייה הינם מהגרים ממדינות ואזורים שונים, ביניהם אירופה, אסיה וארצות ערב – למרות שמאז הכרזת העצמאות של טנזניה מספרם ירד באופן משמעותי.

השילוב יוצא הדופן הזה יוצר עושר תרבותי אדיר, אך גם קושי לאחד בין השבטים ובין התרבויות. כדי שטנזניה תוכל להישאר מדינה מאוחדת, התקבלה החלטה כי השלטון לא יהיה מזוהה עם אחד השבטים. להיפך, המגמה היום היא ליצור תרבות אחידה ומשותפת. הסממן המובהק לכך הוא השפה – בין כל השפות והניבים שקיימים בין השבטים השונים במדינה, סווהילית ואנגלית הן השפות הרשמיות במדינה המאחדות בין כל הגוונים.

שפה אחת וניבים רבים לה

מקורה של הסווהילית באזור החופים וזנזיבר, והיא מושפעת ממקורות רבים ומגוונים. אחד מהמקורות המשמעותיים והראשוניים הם השפה הערבית, בזכות המסחר העשיר עם המפרץ הפרסי. למעשה שמה של השפה נגזר מהמילה הערבית "סאהיל" שמשמעותה חוף. וכמו כל שפה חיה ומדוברת, גם הסווהילית ממשיכה להתפתח ולשאוב השראה משפות שונות.

תוך כדי ספארי בטנזניה בוודאי תוכלו לשים לב למילים בעלות דמיון למילים אנגליות שאנחנו מכירים. כמה דוגמאות? בבקשה. אוטובוס בסווהילית הוא "basi" ומחשב נקרא "kompyuta". גם לפרסית, לפורטוגזית ולגרמנית יש השפעות שונות על השפה, ומילים רבות נוצרו בהשראתן.

הלימודים בבתי הספר מתקיימים רק בסווהילית, אך אזרחים רבים דוברים מספר שפות, ביניהן השפות והניבים השבטיים המסורתיים.

דתות ואמונות

הפסיפס שיצרו התרבויות השונות בא לידי ביטוי גם באמונה הדתית. האמונה והטקסים השבטיים המסורתיים הולכים ונטמעים היום באמונה הנוצרית והאסלאמית, כאשר רוב התושבים מגדירים עצמם נוצרים (כ-60%) וכשליש מוסלמים. לצד האמונות המקובלות בכל אחת מהדתות הללו, נפוץ מאוד לראות כיצד שבטים שונים מאמצים מסורות עתיקות, ומשלבים אותן זו בזו.

במסלולי הטיולים של ספארי קומפני אנחנו עושים את המקסימום כדי לאפשר לכם הצצה לעושר התרבותי, הדתי וההיסטורי הזה, ולחזות בתהליכים הטבעיים של ההתפתחות והשינויים שמתרחשים במדינה.

השבטים הגדולים בטנזניה

בשל הריבוי של שבטים, מסורות ואמונות, אין כיום רוב מוחץ לאף אחד מהשבטים- ודווקא הנתון הזה הוא ככל הנראה הגורם העיקרי שמאפשר למדינה לשמור על אחידות וחיים משותפים. לא נוכל למנות כאן את כל 130 השבטים, ולכן בחרנו להתמקד בכמה מהשבטים הגדולים יותר.

שבט המסאי (Maasai) הוא כנראה אחד השבטים המוכרים יותר, ושורשיו נעוצים בסודן. בני השבט נדדו לאורך נהר הנילוס עד שהתיישבו בטנזניה, בערבות הנגורונגורו Ngorongoro. שבטים נוודים למחצה העוסק בעיקר ברעיית פרות וצאן, לבושם הפך לסימן ההיכר שלהם – בשמלות אדומות וצבעים בוהקים.

שבט ההדזבה (Hadzabe) – אחרוני הציידים-לקטים במזרח אפריקה, מתפרנסים על ידי ציד חיות למאכל וליקוט שורשים ופירות. מפורסמים בזכות שפתם המיוחדת המתאפיינת בצלילי נקישה ומצמוץ המזכירה רחשי ענפים ברוח – שפה אשר פותחה כדי שלא להבהיל את בעלי החיים בזמן הציד.

סוקומה (Sukuma) נחשבת לקבוצה האתנית הגדולה ביותר, אליה משתייכים כ-10% מהתושבים. רובם מתגוררים בסביבת אגם ויקטוריה בצפון המדינה.

בני האיה (Haya) מתגוררים בעיקר במחוז קגרה (Kagera) בצפון מערב המדינה.