טיפים לחובבי צילום בטיולי ספארי

אי שם בעבר הלא כל כך רחוק, צילומי ספארי היו עניין של מקצוענים. צריך לסחוב המון ציוד וערימות של סרטי צילום, לחשוב ולתכנן כל פריים ופריים. אבל היום בעידן הדיגיטלי, כל אחד יכול לצלם בקלות תמונות טובות ומעניינות, שיהיו מזכרת של טיול ספארי בטנזניה, או קניה, או כל יעד אחר ביבשת המרגשת הזאת.

כדי שתוכלו להפיק את המקסימום של הטיול באפריקה, אספנו עבורכם כמה טיפים שישדרגו את החוויה ואת התמונות.

צילום: בני אדם

 

איזה ציוד צילום תצטרכו?

מי שמכיר את עולם הצילום יודע שיש מגוון כה רחב של אפשרויות, החל ממצלמות בפלאפונים, דרך מצלמות דיגיטליות בעלות של אלפי שקלים בודדים דוגמת קנון ועד ציוד מורכב ומשוכלל בעשרות אלפי שקלים לצלמים המקצועיים. אנחנו חלילה לא רומזים שאתם צריכים להיגרר להוצאה כל כך גדולה רגע לפני הטיול באפריקה, להיפך! הסוד הוא ללמוד לעבוד עם מה שיש לכם כדי להפיק את המקסימום.

אם אתם בכל זאת רוצים להתחדש במצלמה ועדשות לקראת הטיול, כדאי לחשוב על מצלמות מצלמות ללא מראה (mirrorless) וזה כי הן נותנות איכות נהדרת ועוד יותר מכך, הן קלות מאוד לנשיאה לעומת מצלמות הרפלקס (SLR) הרגילות. וכאשר מסתובבים הרבה בשטח – יש לזה יתרון עצום. למרות שאם אתם בטיול ספארי הרבה מהזמן שלכם תבלו בנעימים ברכב ולא תצטרכו לסחוב עליכם את המצלמה.

נעשה לכם סדר בנוגע לעדשות. בלי לסבך את העניינים נפצל את סוגי העדשות לשתיים.
– לצילום נופים במהלך טיול הספארי בטנזניה, אתיופיה מדגסקר וכו' רצוי להשתמש בעדשות קצרות מוקד.
– ואילו לצילומי תקריב, לדוגמא אריה מפהק, ג'ירפה קוטפת ארוחה מהעץ, ציפורים חרקים ואף גם פרחים העדיפות היא לעדשת מאקרו או עדשות בעלות אורך מוקד משמעותי.

צילום: חן פלד

 

לא חייבים ציוד סופר מקצועי

כפי שאמרנו, אפשר למצוא היום מצלמות איכותיות בפלאפונים האישיים. וככל שהזמן עובר והדגמים משתכללים, כך גם המצלמות הופכות להיות טובות יותר ויותר. אפשר להפיק מהנייד תמונות נהדרות, וזו יכולה להיות אופציית גיבוי או אפילו אביזר הצילום העיקרי שלכם. ובעזרת אפליקציות פשוטות תוכלו לערוך את התמונות לפני שתעלו אותם לאלבום המשפחתי ולרשתות החברתיות. אם אתם משתמשים בטלפון אנדרואידי תוכלו לפלטר כבר בזמן הצילום. בהחלקה מהצד השמאלי אל הימני במסך תעברו בין הפילטרים השונים. ממצב אוטומטי למיקוד חי ול- ממטב הסצנות. גם למחזיקי האייפון אפשרויות פילטור שונות כמו צילום תלת מימד וכו'.אם המסלול שלכם כולל חוויות אקסטרים כמו צניחה חופשית או באנג'י במפלי ויקטוריה תוכלו להצטייד במצלמת גו פרו, היא מספקת איכות תמונה נהדרת לתמונות סטילס ווידאו היא קלה וקומפקטית ועם שלל אביזרים נלווים לשהייה במים ללחץ אוויר ועד חצובות שונות.

לתכנן את הטיול בחוכמה

צלמים יודעים שהסוד לתמונה טובה הוא קודם כל ההזדמנות. במהלך תכנון של הטיול באפריקה כדאי לחשוב מה מעניין אתכם לצלם תוכלו לקבל השראה מעמודים שונים באינסטגרם, זו גם הזדמנות נהדרת שלכם לעשות לנו עוקב, ולחפש בעיניכם את הפריים הנכון במסלול שלכם, אבל אל תתקבעו – אפריקה מביאה איתה שלל של נופים וחוויות. ישנם אזורים כמו מדגסקר שמציעים סיורים קסומים ביערות הגשם, שזה מקום נהדר לצילומי מאקרו גם של הצומח וגם של הציפורים והחרקים השונים. אם אתם מכוונים לצילומים של ספארי "קלאסי" – כדאי לשקול מדינות כמו טנזניה או קניה. או אולי הגורילות באוגנדה יותר מושכות אתכם. אל תשכחו לתעד ולשלוח לנו.

צילום: רון דבני