חיסונים לפני טיסה ליבשת אפריקה

כאשר מתכננים נסיעה לאפריקה חשוב להיוועץ ברופא/ה במרפאת מטיילים או בלשכת הבריאות המחוזית. מאמר זה בא לסקור חיסונים פופולאריים בקרב מטיילים לאפריקה, אך חשוב לציין שאין לראות במאמר זה תחליף להתייעצות עם גורם רפואי מוסמך לכך. אין בסמכותנו לתת ייעוץ רפואי למתעניינים.

איך יודעים אילו חיסונים צריך להשלים?

ההחלטה על כל תכנית חיסונים לקראת הטיסה תלויה בגורמים שונים, ביניהם מסלול הטיול, העונה, משך השהייה, גיל, מין, היסטוריה רפואית ועוד. אנו בספארי קומפני ממליצים לפנות אל אחת ממרפאות המטיילים הפועלות בישראל כדי לקבל ייעוץ רפואי פרטני ומקצועי. במסגרת השירות במרפאה תפגשו רופא/ה אשר יעשו הערכה של הסיכונים שעלולים להיות בטיול הספציפי שלכם, ובהתאם ימליצו על השלמת חיסונים מסוימים ועל אמצעים נוספים למניעת מחלות.

מומלץ לפנות אל מרפאת המטיילים לפחות חודש לפני הטיול, מאחר וישנם חיסונים שדורשים השלמה של כמה מנות חיסון עוד לפני הנסיעה.
למידע אודות מרפאות מטיילים בלשכות הבריאות המחוזיות לחצו כאן או חייגו למוקד קול הבריאות *5400.
מכון מור מחזיק מספר סניפים של מרפאות מטיילים ברחבי הארץ. מידע נוסף ב- *3171 או באתר.

ישנן מרפאות ובתי חולים המתמחים ברפואת מטיילים. כמו כן, “כללית" ו"מכבי" מחזיקות במרפאות עצמאיות.

השלמת חיסוני השגרה

כאמור, ההחלטה אילו חיסונים להשלים לקראת ספארי באפריקה תלויה מאוד בגורמים שונים. אפריקה היא יבשת ענקית, כאשר לכל מדינה המאפיינים הייחודיים לה.

יש כמה חיסונים שהם חלק משגרת ההתחסנות במדינת ישראל, והם מומלצים לכל אחד גם ללא קשר לנסיעה לחו"ל:

  • טטנוס – חיסון הניתן בשגרה כבר מגיל הינקות, ומומלץ לחדשו באופן קבוע כל עשר שנים. תרכיב החיסון מספק ההגנה גם כנגד דיפתריה, וניתן לקבל גם תרכיב המספק הגנה כנגד פוליו ושעלת.
  • דלקת כבד נגיפית (צהבת) – ישנם מספר נגיפים אשר פוגעים בכבד, וכיום קיים חיסון כנגד הפטיטיס A והפטיטיס B. המחלות הללו נפוצות ברחבי העולם, והם הוכנסו לשגרת החיסונים בישראל לפני מספר שנים. גם כאן מומלץ להתחסן בכל מקרה.
  • חצבת, אדמת וחזרת – החיסון המשולש (MMR) הוא חיסון ותיק המגן כנגד שלוש המחלות הללו. הוא ניתן בישראל מזה כמה עשורים, ובשנים האחרונות ישנן התפרצויות חוזרות של המחלות האלו ברחבי העולם, ולכן מומלץ להתחסן.

 

השלמת חיסונים מיוחדים

ישנם מספר חיסונים אשר אין בהם צורך בישראל, אך מומלצים לקראת טיול ספארי באפריקה מאחר והמחלות הללו נפוצות ביבשת, או בגלל היעדר טיפול רפואי מתקדם באזורים שונים:

  • טיפוס הבטן – מחלה שנגרמת על ידי חיידק המועבר בצואה, ולכן נפוצה באזורים בהם תנאי הסניטציה ירודים. המחלה יכולה להיות קצרה יחסית או ממושכת ועלולה לפגוע באיברים חיוניים שונים ביניהם הכבד והטחול.
  • קדחת צהובה – מחלה הנגרמת על ידי נגיף המועבר בעקיצת יתוש. המחלה נפוצה בעיקר באפריקה מדרום למדבר סהרה. ישנן מספר מדינות באפריקה שלא יאפשרו לנוסע להיכנס לתחומי המדינה ללא הוכחת חיסון זה בפנקס החיסונים.
  • דלקת קרום המוח – חיסון הניתן כנגד אחד מהחיידקים הגורמים למחלה, אשר עלולה להיות מסכנת חיים בהיעדר טיפול רפואי מתקדם.

 

מאחלים לכם נסיעה טובה ובטוחה.