התרבות והמסורת של השבטים האפריקאים

יבשת אפריקה היא ביתם של כ-16% מאוכלוסיית העולם (למעלה ממיליארד אנשים), והיא מחולקת ל-54 מדינות (אם לא סופרים את האזור השנוי במחלוקת של הסהרה המערבית). היבשת עברה תהפוכות, כיבושים, שיעבוד ועצמאות במשך מאות שנים, וכל התהליכים הללו השפיעו על העושר התרבותי הגדול מלכתחילה. כמה עשירה ומגוונת? למרות שאנחנו רגילים לחשוב על אוכלוסיית אפריקה כאוכלוסייה אחידה, חיים ביבשת כ-3,000 שבטים שונים!
במאמר זה נספר לכם על מספר שבטים מפורסמים באפריקה.

שבט המסאי

המחשבה על ספארי אפריקה מעלה בדמיוננו סוואנות אינסופיות וחיות בר אייקוניות כמו פילים ואריות. אלו הנופים של בני שבט המסאי, החיים במזרח אפריקה. בני המסאי מאמינים כי אל השמים העניק להם במתנה את עדרי הבקר, ועד היום הם שומרים על המסורת של גידול ורעיית הבקר. למרות תהליכי המודרניזציה שעוברים על אפריקה, בני המסאי מקפידים לשמור על אורח החיים המסורתי. אחת מהמסורות המפורסמות ביותר היא ריקוד האדאמו adumu ריקוד מסורתי שמבצעים כחלק מטקס החניכה של הגברים, והוא מסמן את המעבר מילדות לבגרות. הגברים מתחרים ביניהם מי יקפוץ לגובה רב יותר, ובכך מציגים את החוזק והכושר הגופני שלהם, והרווקים מביניהם מושכים את תשומת הלב של הכלות הפוטנציאליות.

האנשים של ספארי קומפני ממליצים: שימו לב לצבעוניות הלבוש של בני שבט המסאי. זוהי לא רק הצהרה אופנתית, אלא חלק מהאמונה כי לצבעים יש משמעות. הצבע האדום מקודש ומספק הגנה מפגיעת חיות רעות, הכחול מסמל את הגשם והירוק את השפע.

צילום: זיו קורן

 

שבט ההימבה

בני שבט ההימבה חיים באזורים המבודדים של צפון נמיביה והגבול עם אנגולה, מונים כ-50,000 איש. חיי בני ההימבה סובבים סביב האש והאמונה בקדושתה – לכל משפחה יש מדורה לזכר האבות הקדמונים עליה אמון אחד מבני המשפחה, לדאוג שהאש לא תכבה לעולם. אותו בן משפחה ניגש אל המדורה בכל שבוע בשביל לתקשר עם האבות הקדמונים ועם האל בו הם מאמינים Mukuru עבור כל בני המשפחה. ההימבה הם סמי-נודדים וקובעים את המחנה בסמוך למקורות מים שיספיקו עבורם ועבור עדרי הצאן והבקר. אורח החיים מסורתי, והעבודה מתחלקת בין הגברים לנשים גם כן על פי מסורת ארוכת השנים.

האנשים של ספארי קומפני ממליצים: שימו לב למסורת של השימוש בחמר אדום לצביעת הגוף והשיער. בני השבט נוהגים למרוח את שיערם ועורם באבקה המורכבת מבוץ אדום מעורבב עם שומן עיזים. לאבקה החרסיתית הזו יש יכולות הגנה מפני החום ויכולת חיטוי. שזירת השיער מבטאת את הגיל והמעמד של כל אחד מבני השבט.

 

שבט הזולו

בני שבט הזולו מוכרים מאוד בתרבות הפופולרית, או לפחות התדמית שלהם כפי שהיא באה לידי ביטוי בספרים ובסרטים. אך כפי שהמסע של ספארי אפריקה בוודאי יגלה לכם, מה שאנחנו חושבים שידענו על בני השבט, לא בהכרח תואם למציאות.

זולו הוא אחד השבטים הגדולים ביבשת, בין 10-12 מיליון איש החיים בעיקר במחוז KwaZulu-Natal בצפון-מזרחה של דרום אפריקה. קבוצות קטנות יותר חיות בלסוטו, זימבבואה, מלאווי, בוצואנה, מוזמביק, זמביה וטנזניה.

בני שבט הזולו משלבים בין אורח חיים מודרני לבין הכבוד והחיבור למורשת והמסורת. בחיי היומיום הלבוש הוא לבוש מודרני, אך ללבוש המסורתי תופס את מקומו באירועים מיוחדים. בני השבט מאמינים כי החיבור בין בני האדם הוא חשוב ומרכזי, ומקדשים זאת.

האנשים של ספארי קומפני ממליצים: בני השבט משמרים מסורת עתיקה של אומנות ועבודות יד קסומות ובעלות משמעות, המסמלות את הסטטוס של כל אחד מבני השבט. בקשו לראות.

 

שבט ההדזבה Hadzabe ושבט הדטוגה  Datoga

בקרבת אגם אייאסי Ayaasi Lake בצפון טנזניה, חיים שבט ההדזבה – שבט ציידים לקטים, ושבט הדטוגה – שבט חרשי ברזל. שבטים המשמרים את דרך החיים של נוודות וציד כבר מעל 10,000 שנה. אחד מהמאפיינים הבולטים של ההדזבה היא הדרך מיוחדת להתקרב אל החיות. הם מחקים את קולות הטבע כדי להיטמע בשטח ולצוד ביתר קלות ושפתם מורכבת מקליקים ועיצורים יוצאי דופן. כישרון זה משרת אותם גם בגידול הבקר, המספק כמעט את כל צורכיהם, ממזון ועד בניה ולבוש.

האנשים של ספארי קומפני ממליצים: צאו ליום בשטח עם בני ההדזבה ולמדו על שיטות הציד שלהם אחר חיות קטנות וציפורים.

צילום: זיו קורן