שבט הזולו

באפריקה יש באמדן גס 3000 שבטים, השונים זה מזה בשפה, בלבוש ובתרבות. היבשת התפתחה רבות במאה האחרונה, רבים מהגרים לערים הגדולות ומאמצים לבוש ומקצועות מודרניים יותר, מלחמות שבטיות אינן נפוצות כבעבר ונישואי תערובת בין שבטים הן כבר אינם טאבו.
למרות זאת, תרבות השבטים והשפעתם על החברה עודנה דומיננטית באזורים נרחבים ביבשת. השתייכות לשבט מהווה מקור גאווה רב לאפריקאים. סיפור היסטורי שטומן בחובו סודות שעברו מדור לדור, אמונות ומנהגים.

חן פלד טנזניה

אספנו לכבוד החג השבטי הזה גלריה של השבטים שטבעו בנו חותמם.
גם אצלכם התעורר החשק לפגוש אותם פנים אל פנים?

שבת המורסי באתיופיה

דסקית חרס מושחלת בשפתן התחתונה של הנשים, וצבעי גוף בצבע לבן מעטרים את גופם של הגברים. בני שבט המורסי, המתגוררים בשמורת מאגו המרוחקת שבאתיופיה Mago National Park , חבויים ומבודדים מכל אדם. הבחירה להתבודד היא כנראה הסיבה שהמסורות העתיקות שלהן נשמרו כל כך הרבה שנים. על פי אמונתם, הדיסקית הזו, מסמלת יופי ואהבה. אגדה מספרת כי הנשים בשבט, הידועות ביופין וחוסנן חוררו את שפתן כדי להמנע מלשמש כשפחות. סברה נוספת היא שהדיסקית מונעת מהרוע לחדור אל גופה של האישה.

שבט המורסי

שבט המסאי
שבט המסאי Maasai, שבט מגדלי הבקר. שמורת המסאי מארה בקניה ושמורת הנגורונגורו בטנזניה מהוות בית לבני השבט, אשר חיים בשלווה עם אלפי התיירים שמגיעים לשמורות. זהו שבט של נוודים, הידועים בכישרון הצייד שלהם ובריקוד הקפיצה לגובה המסורתי. הלבוש המסורתי של המסאי כולל טאנגה אדומה הכרוכה מסביב לגוף, שרשראות עבות וצמידים לרוב. בשבט המסאי, הנשים אחראיות על גידול הילדים ובניית בקתות הבוץ (מעורבב עם גללי פרה) והגברים על הצייד וביטחון השבט. למסאים טקס התבגרות מיוחד הכולל השרדות של מספר חודשים בשטח וחגיגה של שירים וריקודים בנוכחות כל הכפר.

שבט ההדזבה (Hadzabe) והדטוגה (Datoga)

בקרבת אגם אייאסי Ayaasi Lake בצפון טנזניה, חיים בני שבט ההדזבה והדטוגה. בני השבט הם ציידים-לקטים, ומשמרים את דרך החיים של נוודות וציד כבר מעל 10,000 שנה. אחד מהמאפיינים הבולטים של השבט היא הדרך מיוחדת להתקרב אל החיות. הם מחקים את קולות הטבע כדי להיטמע בשטח ולצוד ביתר קלות ושפתם מורכבת מקליקים ועיצורים יוצאי דופן. כישרון זה משרת אותם גם בגידול הבקר, המספק כמעט את כל צורכיהם, ממזון ועד בניה ולבוש.

שבט הזולו
הקבוצה האתנית הגדולה בדרום אפריקה, אליה משתייכים 11 אלף אנשים. בני שבט הזולו מתגוררים בסמוך לעיר הגדולה דרבן שבפרובינציית קוואזולו-נטאל Durban, KwaZulu-Natal. בני השבט מאופיינים בלבישת עורות חומים ופרוות מנומרות. הם מאמינים כי רוחות אבותיהם מלוות אותם לאורך חייהם, ותפקידם הוא לרצות אותם. על פי אמונה זו, כאשר משהו משתבש בחייהם, המקור הוא חוסר שביעות הרצון של האבות הקדמונים. בשבטי הזולו המקומיים תנהל אישה מכובדת טקס תקשור עם הרוחות הללו אשר נקרא סנגומה.

שבט ההימבה

שבט הילידים המקומיים של מדבריות נמיביה. שבט ההימבה Himba הוא אחד השבטים היחידים המצליחים לשמור באדיקות על מנהגיו ומסורותיו. האקלים הכבד ולוהט אינו מקל על אורח החיים של השבט, החי יחסית בבידוד בשמורות הצפוניות של נמיביה ובצד השני של הגבול באנגולה. כיום מוערך מספרם של בני השבט כ-20-50 אלף איש.
אחת המסורות אשר נולדו בשבט כדי להתמודד עם החום המדברי הלוהט היא מריחת הגוף והשיער באבקה המורכבת מבוץ אדום מעורבב עם שומן עיזים. האבקה החרסיתית הזו היא זו שנתנה להן את הכינוי “אדומות העור”, ולה יכולות הגנה מפני החום וחיטוי.

שבט ההימבה

שבט המקאוואה
שבט המקאוואה Makua הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר במוזמביק, ושפתם היא שפת הבנטו Bentu. בני השבט ידועים באדיקותם לטקס ברית המילה לגברים בגילאי 12 ומסכת הפנים הלבנה המסורתית לנשים “מוסירו” Musiro. באופן מסורתי בשני שבט המקאוואה ידועים כחקלאים וציידים, אמנם עדויות שונות מראות כי הם היו גם סוחרים ממולחים ששלטו בנתיבי הסחר האזוריים.

מוזמביק אדי גרלד

שבט היורבה
שבט היורבה Yoruba הוא הקבוצה האתנית הגדולה ביותר באפריקה. מספרם של בני השבט שנוי במחלוקת ונע בין 10-35 מליון איש. רוב בני השבט מתגוררים בדרום – מערב ניגריה, דרום בנין וטוגו. בני היורבה דוברים את שפת האדריקי Ederiki, אשר נפוצה בכל רחבי קניה. הערך אותו מדגישי בני היורבה הוא ערך המשפחה, וכבוד לזקנים. דתם משתנה בהתאם לאזור בו חיים במדינה, חלקם אימצו את דת האיסלאם וחלקם המירו לנצרות. המקצועות המסורתיים שלהם הם פיסול בעץ ונגרות אצל הגברים, ותפירה וכתיבת שירה אצל הנשים. רבים מהם גרים בערים הגדולות, ואף מהגרים מחוץ לשטחי קניה לארה”ב ואירופה.