הפילים האפריקאים – עולם ומלואו

הם מקיימים חיי חברה פעילים ומאורגנים, הם יודעים להעביר מסרים למרחקים ויש להם זיכרון פנומנלי, ולא, לא מדובר בבני אדם, אלא ביונקים הגדולים ביותר ביבשה, הפילים.

כאשר חושבים על טיול לאפריקה, הפילים הם אחד מסמליה הבולטים של היבשת. הם מבעלי החיים האינטליגנטיים ביותר בטבע, יש להם מערכת רגשות מפותחת, קשרי "קהילה" חזקים והם מקור לסקרנות ועניין בקרב המטיילים.

אם תשאלו את האנשים של ספארי קומפני הם יספרו בהשתאות על בעל החיים העצום והמרהיב שמרתק אותם בכל ביקור בספארי, אז אספנו מהם כמה עובדות על פילים שידהימו אתכם

 

צילום: דן ליאור

 

בן דוד של הממותה

הפילים כולם שייכים למחלקת היונקים, בדיוק כמו בני האדם. אך בתוך מחלקת היונקים יש משפחה נפרדת שנקראת פיליים,  בתוך המשפחה ניתן למצוא את הפילים האפריקאים, הפילים האסיאתיים וגם הממותות (שנכחדו אי שם לפני אלפי שנים).

כל בני המשפחה גדולים מאוד, ומשקל של פיל בוגר יכול להגיע לכ-5 טון! למעשה, פיל הסוואנה האפריקאי הוא בעל החיים הכי גדול שחי על היבשה, ומתחרה בגודלו רק בבעלי חיים ימיים כמו הלוויתן. הגודל העצום שלהם מגן עליהם בפני טורפים שונים.

 

להתבלט בשטח

הגודל העצום של הפילים הופך אותם לבעל חיים מרשים שאי אפשר לפספס. ואומנם הגודל מונע מטורפים שונים לתקוף אותם, אבל הוא לא מגן עליהם בפני איום אחר לחלוטין – בני האדם.

טיול באפריקה הוא הזדמנות נהדרת לצפות בפילים בסביבת המחיה הטבעית שלהם, כשהם מחפשים מזון, דואגים לצאצאים או סתם מתהלכים בעצלתיים ומחפשים פינת צל כדי לנוח בה. אבל כל מי שיצא אי פעם אל טיול לאפריקה יודע שישנה היסטוריית עתיקת יומין ביחסים בין האדם לפילים. הצורך שלנו לפתח עוד ישובים ולהשתמש במשאבי טבע פוגע בצורה אנושה בסביבת המחיה הטבעית של הפילים, ומצמצם מאוד את האזורים בהם הם יכולים להתקיים – לחפש מזון ומים ולגדל צאצאים, ישנם אזורים שבהם נוהגים לצוד פילים, בשביל להשתמש בחטים שלהם העשויים שנהב.

בשנים האחרונות יש יותר ויותר מודעות למצבם של הפילים שעדיין חיים בטבע, ויש כמה ארגונים גלובליים שנאבקים כדי לשמור על סביבת המחיה, ולמנוע ציד לא חוקי וניצול של הפילים. בספארי קומפני אנו מקדמים תיירות אחראית, הדוגלת בכבוד לטבע. בטיולים שלנו אנחנו אך ורק צופים על  החיות המופלאות מבלי להתקרב או לגעת בהן.

 

צילום: שחר צפריר

 

שיחת פילים

אחד הדברים הכי יפים ומרתקים לגבי הפילים הוא הנטייה שלהם לחיות בקבוצות ולהיות מאוד חברותיים. לחיים בתוך העדר יש יתרון של הגנה וגם של מציאת מזון בצורה קלה יותר, אבל הפילים לקחו את כל זה כמה צעדים קדימה. לא רק שהפילים חיים ביחד, הם גם מתקשרים אחד עם השני בצורה מאוד עשירה ומגוונת. למשל פילים שמנענעים את ראשם מצד לצד בעצם משדרים שהם כועסים, נרגזים או נמצאים בפני סכנה. התנועה הרחבה של הראש מזיזה גם את האוזניים, שמעיפות הרבה חול ואבק, וגם יוצרות רעש חזק.

בעזרת החדק הפילים יכולים להרים דברים שונים כמו ערימה של ענפים יבשים ולזרוק אותה. הפעולה הזו בדרך כלל משדרת מצוקה כלשהי, כאשר הפיל ישליך את הערימה לכיוונו של טורף כדי להבריח אותו. אבל לפעמים זה יכול להיות דווקא חלק ממשחק, במיוחד כאשר הפילים הצעירים עושים את זה.

אם מעניין אתכם להבין טוב יותר את ההתנהלות של בעלי החיים ולזהות את הסימנים הקטנים האלה, האנשים של ספארי קומפני ממליצים לכם לחפש כתבות וסרטונים באינטרנט. אנחנו מבטיחים שכאשר תצאו טיול באפריקה כל אלה ישמשו אתכם כדי להבין טוב יותר מה אתם רואים בספארי, ומדוע בעלי החיים מתנהגים בצורה מסוימת.

 

צילום: זיו קורן

 

צריך שבט כדי לגדל ילדים

ישנה אמירה ידועה שלפיה כדי לגדל ילדים צריך שבט שלם שידאג ויעזור. ואכן בחברות המסורתיות לבני השבט יש תפקידים שונים – הגנה, ציד, חיפוש מים ומזון, בניית מחסה וכמובן שמירה וחינוך של הילדים. בחברות המודרניות יש קצת שוני, אבל עדיין יש הרבה מאוד מערכות ובעלי תפקידים שדואגים לגידול הילדים ומסייעים להורים.

באופן מדהים ומעורר הערצה גם הפילים נעזרים בכל השבט כדי לגדל את הצאצאים שלהם. חוקרים שעקבו אחר התנהגות הפילים שמו לב שכאשר פילה נמצאת בשלב של הריון מתקדם ונמצאת ממש לקראת הלידה, כל העדר דואג לה ומתכנס כדי לשמור עליה. וכאשר מגיע הרגע הזכרים מתחילים לסמן תנועות ספציפיות עם האוזניים והראש ובכך מבשרים על הלידה. בשלב הזה הפילה תפרוש הצידה לאזור בטוח ומבודד, וכמה פילות ייגשו אליה כדי ללוות אותה ולעזור לה ולפיל הצעיר שנולד.

הפילים הצעירים קשורים מאוד לאמא, וזקוקים לא רק להדרכה אלא גם למגע פיזי, הגנה ואהבה. תצפיות של שנים הראו שוב ושוב כי כאשר האם מתה בנסיבות שונות, הפיל הצעיר פונה אל פילים בוגרים בעדר כדי לחפש את החום והאהבה. פעמים רבות פילה בוגרת אחרת תאמץ אליה את הפיל היתום ותדאג לו.

טיול לאפריקה הוא הזדמנות יוצאת דופן כדי לצפות בפילים, ולהכיר מקרוב את צורת החיים וההתנהגות הייחודית והמדהימה שלהם.