הסודות של זמביה

אם אתם מתכננים טיול לאפריקה – סביר להניח כי זמביה נמצאת על הרדאר שלכם ולא בכדי. בטיול ספארי באפריקה הדרומית, ובפרט בטיול ספארי פרטי, זמביה היא נקודת חובה במסע האפריקאי – אנטילופות יפהפיות שלא נמצאות באף מקום אחר, הציפור המוזרה ביותר בעולם, הגירה המונית של בעלי חיים במהלך השנה ושפע של מים בנחלים ומפלים – כל אלה ועוד הרבה יותר הופכים את זמביה למקום מדהים ביופיו, וליעד חובה בהחלט.
סקרנים לדעת מה עוד מחכה לכם בזמביה? בואו נצא למסע בשני יעדים מרכזיים בזמביה – ביצות בנגואולו Bangweulu שבצפון-מזרח המדינה, והפארק הלאומי ליווה Liuwa הממוקם במערבה.

ביצות בנגואולו
פירוש המילה בנגואולו הוא "המקום בו המים פוגשים את השמים", ואכן, זהו אחד המקומות היפים ביותר שיש בזמביה. התשובה הזמביאנית לדלתת האוקוונגו Okavango של בוצואנה השכנה, הנוף הקסום של המישורים המוצפים מים משתרע על פני 6000 קמ"ר, המשובצים באגמי מים דמויי זכוכית ותעלות מכוסות לוטוסים. בנגואולו הוא בית למגוון בעלי חיים וציפורים ייחודיות רבות, המיוחדת שבהן ואחת המוזרות בעולם נקראת מנעלן (shoebill). הציפור הכחולה, ממשפחת השקנאים, מאופיינת במבנה גוף מוזר למדי. הרגליים שלה דקיקות במיוחד אך הבטן שלה גדולה, והרושם הראשוני שהיא משאירה אחריה היא של עוף פרה-היסטורי ענק. עד כמה ענק? מוטת הכנפיים שלה היא 2.5 מטרים! באזור בנגואולו חיים כ- 90 מנעלנים, אחד הריכוזים הגדולים בעולם של הציפור. מלבד המנעלן, אדמות בנגואולו הן בית למעל 680 מינים מדהימים נוספים של ציפורים ייחודיות – כמו עגורים, שקנאים ושרקרקים.

גם חיות הבר לא נפקדות מהמקום, ובשפע. באזור תוכלו לצפות בזברות, בופאלו, מספר מיני אנטילופות, המיוחדת בהן נקראת Black Lechwe. מין ייחודי זה נמצא רק בביצות בנגואולו, יונק אלגנטי שפרוותו בגוונים מבריקים של שחור. כ-50,000 פרטים נהנים מהעשב הטרי שצומח באיזור הביצות.

מתי לבקר?
בין ינואר ועד אפריל זו העונה הירוקה והדרך לבקר באיזור היא בשייט.
החל ממאי גובה המים מתחיל לרדת ואפשר לטייל ברגל במישורים המוצפים לצד האנטילופות. זהו איזור אידיאלי לספארי הליכה היות ואין בו טורפים והטופוגרפיה מתאימה גם לרכיבה על אופניים.
בין אוקטובר לדצמבר זו כבר העונה היבשה ואפשר לצאת לספארי רכוב בג'יפ.

פארק לאומי מישורי ליווה (Liuwa Plain)
פארק לאומי מישורי ליווה הוא אחד המקומות היפים ביותר בזמביה. 3660 קמ"ר של מישורים זהובים מנוקדים בבריכות כחולות, מרבדי פרחים צבעוניים ובלילה – כוכבים רבים הנמתחים עד לאין סוף.
מישורי ליווה מלאים בבעלי חיים ייחודיים שאפשר לראות רק בספארי באפריקה. באזור תוכלו לפגוש בצבועים, ברדלסים, בופאלו, זברות ואנטילופות ממינים שונים, כמו גם מעל 330 מיני ציפורים כמו שקנאים, עגורים ומינים נוספים הנמצאים בסכנת הכחדה.
באיזור זה מתרחשת מידי שנה נדידת הפרסתנים השנייה בגודלה ביבשת. כ- 40,000 פרטים של גנו חוצים את המישורים – מחזה בלתי נשכח ובמיוחד בזמביה שנותרה עדיין בתולית ופראית.

אי אפשר לדבר על בעלי החיים בפארק ליווה מבלי לספר על לביאה מיוחדת אחת – Lady Liuwa. הנשיונל ג'יאוגרפיק הקדישו לה סרט תיעודי, השורדת היחידה בפארק אחרי שנים של ציד בלתי חוקי, לביאה זו חיה בגפה בפארק במשך 9 שנים ארוכות. הרשויות המקומיות עובדות על החזרתם המבוקרת של אריות אל האיזור.

פארק ליווה הוא ייחודי בדבר נוסף מפני שהוא ביתם של כ- 20,000 בני שבט ה"לוזי", עשירים בתרבות והיסטוריה מרתקת, כאשר גולת הכותרת היא פסטיבל הקואומבוקה Kuomboka, במסגרתו יוצאים מנהיג השבט ואנשיו לשייט מרשים בסירות במעלה הנהר, במטרה לצאת מהמישורים המוצפים ולעלות לקרקע גבוהה יותר שם שוכן "ארמון הקיץ" של מנהיג השבט. הטקס המרהיב מלווה בשירה, ריקוד ונגינה. השיטפונות מתרחשים בין החודשים דצמבר עד אפריל – גרמי הטבע הם האחראים הבלעדיים לקיומו של הפסטיבל ולקביעת התאריך בו יתקיים.

מתי לבקר?
בעונה היבשה בין אוגוסט לדצמבר בעלי החיים מתרכזים סביב מקורות המים וניתן לגשת בקלות בשטחי הפארק עם רכבי הספארי.
הגשמים מתחילים בדרך כלל בנובמבר ומושכים אל השמורה את עדרי הגנו הגדולים לנדידתם הגדולה מאיזור אנגולה.
בין דצמבר לאפריל המישורים מוצפים מים והגישה עם רכבים מוגבלת עד בלתי אפשרית.