הנמרים בספארי באפריקה – איך לזהות?

לא פעם כאשר מדברים על נמרים האסוציאציה הראשונה שקופצת לראש היא 'חמקמקים'. בעל החיים האצילי הזה לא מתגודד בלהקות, פעיל בעיקר בלילה, ומעדיף לשהות רוב הזמן בתוך הסבך הצפוף או על ענפי העצים. בזכות כל אלו ההסוואה שלו כמעט ומושלמת, והסיכוי לראות נמרים במהלך ספארי באפריקה הוא נדיר. ולכן אספנו עבורכם כמה פריטי מידע מעניינים, שיעזרו לכם להבין טוב יותר איך הנמרים חיים, ומהי הדרך הטובה ביותר לשפר את הסיכוי ולצפות בהם.

צילום: חן פלד

כיצד הם צדים?

הנמרים צדים בעיקר במהלך הלילה, כאשר הטקטיקה שלהם היא לארוב לטרף בשקט ואז להתנפל עליו בהפתעה. בניגוד לאריות שהנוכחות שלהם בולטת גם במהלך היום ואת השאגות שלהם אפשר לשמוע בקלות תוך כדי ספארי באפריקה, הנמרים מעדיפים להסוות את עצמם ככל האפשר. אם הטרף הפוטנציאלי הראה אפילו סימן קל שהוא חושש לחייו ומתחיל לברוח, הנמר ככל הנראה יאבד עניין ויעדיף לבחור טרף אחר. בסיום הציד המוצלח, הנמר יגרור את טרפו במעלה עץ, שם הוא ייהנה מהארוחה למשך כמה ימים.

האנשים של ספארי קומפני ממליצים: למרות שזה לא נשמע כ"כ הגיוני – הרימו את המבט אל ענפי העצים אם אתם רוצים לראות נמר.

כיצד הם מתרבים?

כאמור, הנמר הוא בעל חיים סוליטרי- כלומר לא חי בלהקות. בדרך כלל כל נמר חולש על טריטוריה בגודל של כ-1 ק"מ, והוא יפלוש לטריטוריה אחרת רק כדי להזדווג. החיזור וההזדווגות יכולים להתרחש במהלך כל השנה, וההיריון נמשך כ-100 ימים. בכל המלטה יש בין 2 ל-4 גורים, ובדרך כלל רק חצי מהם ישרדו את שנת החיים הראשונה. בשבילנו ספארי באפריקה הוא מסע מעורר מחשבה אך חשוב לזכור שהחיים בטבע הפראי הזה אינם קלים מלכתחילה – תחרות על טריטוריה, טורפים אחרים ופעילות לא חוקית כמו ציד והרס שמורות הטבע רק מחמירה את המצב. לכן ספארי קומפני דוגלת בתיירות אחראית, שמכבדת את הטבע ואת מאמצי השימור ברחבי אפריקה.

הנקבה מטפלת בגורים, דואגת למזון ומחסה, ומלמדת אותם כל מה שהם צריכים לדעת כדי לשרוד בעצמם. לקראת גיל שנתיים, המתבגרים הצעירים יעזבו את הטריטוריה של האם כדי למצוא את הטריטוריה שלהם, אך במשך עוד מספר חודשים יחזרו מדי פעם כדי להיות בקרבת האם ולאכול מהטרף שלכדה.

היכן אפשר לראות את הנמרים?

מרחבי המחיה שלהם נרחבים מאוד, אך בעקבות פעילות של ציד ופלישה לשטחי המחיה, קשה אפילו יותר לאתר נמרים אשר חיים בשטחים טבעיים. לשמחתנו יש היום כמה וכמה שמורות בהן הדבר אפשרי:
שמורת הסרנגטי בטנזניה.
שמורת מורמי בבוצואנה.
שמורת דרום לואנגווה בזמביה.
הפארק הלאומי קרוגר בדרום אפריקה, במיוחד בסאבי סנדס.

ספארי קומפני מאחלת לכם שתזכו לחזות בכמה שיותר נמרים, ומאחלת לכולנו שמאמצי השימור בכל רחבי אפריקה יצליחו להכחיד את תופעת הציד הבלתי חוקי.