הנדידה הגדולה – כל מה שצריך לדעת

כדי להתמודד עם מזג האוויר והמחסור במים, מיליוני בעלי חיים נעים לאורך השנה בתנועה מעגלית מרחק של כ-800 קילומטרים בין שמורת הסרנגטי Serengeti בטנזניה לבין שמורת מסאי מארה Masai Mara בקניה. 'הנדידה הגדולה' היא בלי שום ספק אחת התופעות המופלאות והמרתקות ביותר בעולם, ואם אתם מתכננים ספארי באפריקה – אנחנו ממליצים בחום לתכנן עם מומחה ספארי את מסלול הטיול שלכם בהתאם למיקום העדרים הגדולים בתנועתם הבלתי פוסקת ב'נדידה הגדולה'.

מי אתם, הנודדים?

'הנדידה הגדולה' זה הכינוי שניתן לנדידת העדרים הגדולים של הגנו, כמיליון וחצי פרטים, אליהם מצטרפות כ-200,000 זברות ומיני אנטילופות.

למה לטרוח לנדוד מרחקים כאלו?

כאמור, התנאים ביבשת אפריקה הם מאתגרים. באזורים רבים יש מעט מים ועשב טרי למרעה, ובעלי החיים תלויים בגשמים שיורדים במהלך השנה. כאשר יש מגבלה על מים לשתייה ומקורות מרעה, אין ברירה אלא לנדוד. המאסה הגדולה של בעלי החיים שנודדים הם אוכלי העשב, ואחריהם מתגנבים הטורפים.

צילום: עמוס נחום

 

איפה ומתי?

מסלול הנדידה הוא מעגלי, ועובר בתוך מה שאנו מכנים שמורת הסרנגטי בטנזניה ושמורת מסאי מארה בקניה. מסלול הנדידה נוצר אלפי שנים לפני שבני האדם בכלל הקימו מדינות וקבעו גבולות, ולכן אין חומות או גדרות שמפרידות בין שמורות הטבע הללו. עבור החיות, שתי השמורות הן חלק ממערכת אקולוגית אחת, בה הם נעים מתוך אינסטינקט, מן חכמה שטבועה בהם מזה דורות רבים מספור.

כאשר מתכננים ספארי באפריקה צריך לזכור שלטבע יש את הקצב ואת לוחות הזמנים שלו, וכך גם לנדידה הגדולה. שינויים במועד ובכמות הגשמים משפיעה על מועד ומסלול הנדידה המדויק ולכן קשה להתחייב אליה מראש. בזכות הניסיון של ספארי קומפני נוכל לבנות לכם את תוכנית הטיול כדי למקסם את החוויה עד כמה שאפשר, ולדאוג לכך שתהיו במקום הנכון, בזמן הנכון.

חוכמת ההמונים

במבט מהצד יש משהו מפליא בהתנהגות של חיות הפרא ובבחירה שלהן להתקבץ בעדרים מאסיביים. במידה מסוימת, הבחירה הזו היא כורח המציאות – אוכלי העשב תלויים לחלוטין בשטחי המרעה כדי לשרוד. ולכן עדרים של זברות, ג'ירפות, אנטילופות ועוד- יתקבצו באותם האזורים. וכאשר צריך להתמודד עם טורפים, ההתקבצות הזו הופכת להיות ליתרון. ככל שיש יותר בעלי חיים בסביבה, כך יש יותר סיכוי לזהות את הטורפים. ומצד שני, כאשר נמצאים בתוך עדר גדול- לכל פרט יש סיכוי טוב יותר להתחמק מהטורף ולשרוד יום נוסף.

מסע של ספארי באפריקה חושף אותנו לגלגל החיים ולשרשרת המזון בצורה הכי ישירה שיש. בטבע הזה אין טוב או רע. יש אינסטינקטים ויצר הישרדות. יש טורף ונטרף, וסוף זהה לכולם – גם הגדולים וגם הקטנים כאחד.

איך לתכנן את הטיול בהתאם?

מאחר והנדידה הגדולה היא אירוע דינמי ומשתנה, צריך לקחת את זה בחשבון כאשר מתכננים את המסלול. החדשות הטובות הן שלא כל בעלי החיים בסרנגטי ובמסאי מארה נודדים, כך שגם אם תפספסו את הנדידה, עדיין תוכלו ליהנות משפע של חוויות, ולצפות במגוון ענק של בעלי חיים מרתקים. כאמור, הניסיון של ספארי קומפני בתכנון של מסלולי הטיול עומד לרשותכם, כדי שנרכיב ביחד את המסלול הכי מתאים עבורכם, ונכלול בתוכו את האטרקציות והאזורים שהכי ידברו אליכם.

הנדידה הגדולה היא אחת מתופעות הטבע שמזכירות לנו את העוצמה של הטבע, אך גם את הפגיעות שלו. ולכן ספארי קומפני דוגלת ומעודדת תיירות אחראית שמכבדת את הטבע ועושה את המקסימום כדי לשמור עליו.