הנדידה הגדולה, החיות והאנשים בדרך.
מה חשוב לדעת לפני שקובעים: “יוצאים לספארי, באפריקה”

החלטתם לצאת לספארי באפריקה. ברכות. שלא כמו בטיולים אחרים ברחבי העולם, כשמדובר באפריקה יש פרטים רבים שחשוב לבדוק בארגון הטיול, פרט למחיר. כדאי להשוות ולבחון כל פרט בקפידה, לא להסתפק ב’יהיה בסדר’ הישראלי המוכר. מדובר כאמור ביבשת המרהיבה הזאת, ולתכנון המוקדם יש חשיבות עצומה. אל לנו לשכוח שטיול ספארי לאפריקה הוא טיול אליו לא יוצאים כל יום, לכן יש דברים עליהם פשוט אסור לכם להתפשר.

עמוס נחום

רגע לפני שמחליטים לצאת לדרך – חשוב לבחון מספר נתונים, כאלה שישנו את פני הטיול שלכם ויהפכו אותו לעשיר ומדויק ביותר. ספארי קומפני ממליצה על נקודות ששוות בחינה. את טיול הספארי באפריקה אפשר לבצע במבחר רחב של צורות וצבעים, שיכולים להיות שונים בתכלית.

טיסות ישירות, הבטחה או אמת. שווה לבדוק.

חשוב לבדוק את לוח הטיסות המתוכנן – האם מדובר בטיסות ישירות ונוחות, שאינן עוצרות ביעדי ביניים. כשבאים לבחון תכניות המשלבות בין שני יעדים, כמו טנזניה וזנזיבר, חשוב לבדוק אם הטיסה חזרה אכן יוצאת ישירות משדה התעופה בזנזיבר ולא מחייבת טיסה נוספת חזרה לטנזניה.

חשוב לוודא – כמה ימים באמת מובטחים לכם, באפריקה

מומלץ לשים לב לפרטים הקטנים. שכיח בענף התיירות להציג מספר ימים גבוה מהמתקבל בפועל. למשל, פרסום לטיול של 9 לילות, כשבפועל מדובר ב- 7 לילות, כאשר נספרות גם שעות הטיסה כיום טיול. לדוגמא: יום 8: זנזיבר-טנזניה-תל אביב –  אומר יום שלם המוקדש לטיסות.

המלצה חשובה: שימו לב לספירת הימים כי הטיסות וההגעות לארץ נחשבות במניין הימים של הטיול רק לצורכי הביטוח ולא לספירת ימי הטיול בפועל.

חשוב לדעת: מי מוביל אתכם, באפריקה.

האם מדובר במדריך-נהג מקומי, מנוסה ומקצועי. אל תשכחו לבקש פרטים מלאים על המדריך-נהג שילווה אתכם לאורך כל ימי הספארי. יש לשאול שאלות אודות אופיו, ניסיונו והשכלתו, פרטים שיכולים ליצור תרומה משמעותית להנאה מטיולי הספארי שלכם. המדריכים המקצועיים של החברות המסודרות הם דוברי אנגלית שוטפת, אדיבים, נעימים ומקצועיים ביותר.

מאליי המדריך אדי גרלד

חשוב מאוד לוודא מראש את תקינות ובטיחות רכבי השטח

זכרו שאתם מפקידים את בטיחות המשפחה בידיו של נהג המוביל אתכם במשך שבוע, בתנאי שטח וסביבה בטיול הספארי. לכן יש חשיבות עליונה לרמת התחזוקה של הרכבים. יש לבדוק מבעוד מועד את סוג הרכבזמינות רכבים חליפיים, האם קיים מוסך נייד, כמו גם ביטוח ואחריות ובכלל, מתי בדקו בפעם האחרונה את הברקס של האוטו?


ואחרי שבחרתם עם מי יוצאים לדרך,
עוד כמה פרטים חשובים, שאסור לשכוח:

חיסונים:
יש לפנות ללשכת הבריאות או מרפאות מטיילים ולקבל הנחיות.
*
בטיסות ישירות אין צורך בחיסון כנגד קדחת צהובה – אך עדיין מומלץ להיוועץ עם מרפאת מטיילים.

תכשירים דוחי יתושים:
בחנויות מטיילים או באינטרנט נמכרים צמידים מבד או מסיליקון שבהם תושבת מיוחדת לטבלית דוחה יתושים העשויה מחומרים טבעיים. היעילות של הטבלית מספיקה לשבועיים, והיא עמידה בפני מים. יכולים גם להצטייד גם בנוזל או במשחה דוחת יתושים – יש גם כאלה העשויים מחומרים טבעיים.

תרופות אישיות:
הצטיידו בתרופות מוכרות לכם שיהיו זמינות לשעת הצורך.

מטבע מקומי:
המטבע בטנזניה הוא שילינג טנזני, ושער החליפין שלו כ- 2.3 שילינג טנזני לדולר. המקומיים מקבלים שטרות דולר אמריקאי שיוצרו אחרי שנת 2006. כרטיס האשראי שמקובל בטנזניה הוא כרטיס ויזה, רק במקומות בודדים מקבלים כרטיסים אחרים כגון אמריקן אקספרס או דיינרס.

בגדים נוחים לספארי:
אל תשכחו לקחת בגדים חמים, הם ישמשו אתכם בבקרים ובערבים, או במקרה שתמצאו את עצמכם מרחפים בכדור פורח. נסו להקפיד על בגדים בהירים לספארי. הגוונים הכהים נוטים למשוך אליהם שמש, ובגדים צבעוניים נוטים למשוך אליהם מיני מעופפים. חשוב מאוד להצטייד בנעליים נוחות. בחלק ממקומות הלינה יש גם בריכות, מומלץ להצטייד בבגד ים.

זכרונות מאפריקה:
מומלץ מאוד לקחת משקפת. מצלמה היא כמובן פריט הכרחי (אלא אם אתם מוכנים להסתפק במצלמה של הסמארטפון). כרטיס הזיכרון של המצלמה מתמלא במהירות ולכן רצוי לקחת כמה כרטיסים רזרביים, או לפטופ שאפשר להוריד אליו את התמונות. קו אינטרנט באפריקה הוא לא פעם בגדר המלצה בלבד.

חשמל:
באפריקה שקעי החשמל שונים מאשר אצלנו, כך שאפשר לחבר מכשירי חשמל ולטעון את מכשירי החשמל השונים עם מתאם מיוחד. מומלץ לרכוש מתאם כזה בחנויות מטיילים.

ספארי אישי:
אפשר לבקש בקשות מיוחדות מהמדריך-נהג שלכם. אחרי הכול זה היתרון בספארי אישי. אפשר להתעכב בשוק, לעצור ליד התרחשות מרתקת או אם מזדמן בדרככם גריל מסאי, שווה לעצור ולטעום. המסאים, ככלל, מאירי פנים ומשמחים, אנא נהגו בהם בכבוד, כנהוג עם מארחים.

ואחרון חשוב מאוד:
אל תבקשו לרדת מהרכב, בשטח הספארי, קיים על זה איסור חמור, הן מסיבות בטיחות והן למנוע מהחיות הטרדות לא רצויות. אל תאלצו את המדריכים שלכם לעשות את מה שאסור להם. השמורות מתנהלות תחת כללים נוקשים, שבאים לשמור על כל החיים בתוכם חיות כבני אדם. ובנימה אישית, לא לפספס לינה במחנה אוהלים, לפחות ללילה או שניים.

המסע שלכם לאפריקה מתחיל ברגע זה ממש.