היעדים המובחרים לספארי באפריקה

אתרי הספארי הייחודים של יבשת אפריקה מושכים אליהם בכל עונות השנה מטיילים סקרנים ואוהבי חופש המעוניינים לחקור תרבויות מרתקות ולהתבונן מקרוב בבעלי החיים, ללא אמצעי מתווך. הנה כמה מהיעדים המומלצים לחוויית ספארי באפריקה, מסעירה ובלתי נשכחת, אותם ניתן לשלב גם עם נופש מרגיע, למשל זנזיבר חופשה לחוף האוקיינוס ההודי או ירח דבש בדרום אפריקה.

 

זמביה

האיזורים המומלצים לספארי: העיירה ליווינגסטון Livingstone ומפלי ויקטוריה Victoria Falls; שמורת דרום לואנגווה South Luangwa National Park.
זמביה היא כבר לא הסוד השמור של אפריקה. יותר מטיילים שיצאו ל"ספארי הקלאסי" בעבר בקניה וטנזניה מבקשים לשוב אל אפריקה והפעם היעד הוא זמביה. מדינה עשירה במים, מגוון עצום של בעלי חיים ובעלי כנף ופלאי טבע מרהיבים. החודשים הטובים ביותר לביקור בזמביה הם בין מאי לאוקטובר.

העיירה ליווינגסטון היא ה"שער" אל מפלי ויקטוריה ושמורות הטבע הסמוכות. העיירה קרואה על שם ד"ר דיוויד ליווינגסטון שהיה המערבי הראשון שהגיע אל מפלי ויקטוריה וקרא להם על שם מלכתו ויקטוריה. בכתביו הוא תיאר את המפלים במילים: "מראה כל כך יפה שבוודאי מביטים בו המלאכים במעופם". גם בימינו אנו המפלים הללו עוצרי נשימה. הם הגדולים ביותר ביבשת אפריקה וזכו בתואר אחד משבעת פלאי עולם הטבע. את המפלים חולקות זמביה וזימבבואה, ומכל זווית ניתן לחזות במשהו אחר ומומלץ לבקר בשני הצדדים של המפלים. רוחבם 1.7 ק"מ וגובה התהום 108 מטרים. כמות המים שנשפכת במורד התהום גדולה כל כך שאת רסס המים רואים גם ממרחק של 40 ק"מ! שיא העונה הרטובה, בדרך כלל בין ינואר למרץ, זו התקופה הטובה ביותר לחזות בתופעת הטבע הייחודית קשת ירחית Lunar Rainbow – כאשר רסס המים פוגש באור הירח המלא ואז נוצרת קשת לילית מרהיבה. בעונת המעבר, בין אפריל ויוני זה הזמן הטוב ביותר לטיסות הליקופטר מעל המפלים.

מפלי ויקטוריה. צילום: דן ליאור

שמורת דרום לואנגווה נחשבת בעיני רבים לאחת היפות בעולם, ולא בכדי. סביב נהר לואנגווה, אזור שוקק חיים הידוע באוכלוסיית הלאופרדים הגדולה המתגוררת בו, בית למגוון בעלי כנף, קרוקודילים, היפופוטמים, אנטילופות, פילים, מיני קופים ועוד. בשמורה ניתן לצאת לספארי הליכה – דרך נהדרת לחוות את הטבע. מומלץ לבקר בשמורה בין החודשים אפריל עד אוקטובר. בעונה הגשומה, בין נובמבר למרץ אפשר לצפות בלהקות של עופות וציפורים.

 

טנזניה

האיזורים הטובים ביותר בטנזניה הם ללא ספק שמורת הסרנגטי Serengeti National Park, שמורת טרנגירה Tarangire National Park ומכתש הנגורונגורו Ngorongoro Crater.
טנזניה היא ביתם של בעלי חיים ייחודיים, ובמכתש נגורונגורו לבדו קיימים מעל 30,000 בעלי חיים! ספארי בטנזניה עם ילדים הוא אידיאלי, שכן החוויה של מפגש קרוב עם בעלי החיים עם כל מיני המשפחה היא מרגשת במיוחד. לראות את התרחשויות הטבע דרך העיניים של הילדים, לחוות את מעגל החיים עם בני המשפחה, זו חוויה שלא תשכחו לעולם.
אל טנזניה טוב לנסוע בכל עונות השנה, כאשר כל תקופה מאפשרת זווית מעט אחרת. בעונה היבשה, בין ינואר ופברואר, זו תקופת ההמלטות – תוכלו לחזות בטבע המתעורר לחיים ובמשפחתיות הפראית. בעונה הירוקה (אפריל ומאי) המישורים ירוקים והפריחות מרהיבות. בעלי החיים מתפרשים במרכז הסרנגטי ולשם קל מאוד להגיע. תוכלו לחזות בגורים שנולדו באיזור פברואר לומדים את אורחות החיים בטבע. בין יולי לאוקטובר מזג האוויר נוח בכל שעות היום, תוכלו לחזות בעדרים החוצים את הנהרות בצפון ובמערב הסרגנטי.

צילום: טיוהר קסטיאל

שמורת הסרנגטי זכתה לשם "אם כל השמורות". משתרעת על פני 14,763 קמ”ר ונושקת לקניה ולשמורת המסאי מארה, היא השמורה הגדולה ביותר במזרח אפריקה ואחת הגדולות ביבשת כולה. נופים אינסופיים של סוואנות מתמשכות ומיליוני בעלי חיים שונים. בשמורה זו מתרחשת "הנדידה הגדולה"  – תופעת הנדידה היבשתית הגדולה בעולם של אלפי עדרי גנו וזברות הנודדים בצורה מעגלית בכל ימות השנה בהתאם לגשמים ולמזג האוויר, בעקבותיהם נודדים גם הטורפים.

שמורת טרנגירה משתרעת על פני סוואנות רחבות ושטחה מגיע ל- 2,850 קמ”ר. נהר הטרנגירה חוצה אותה – זהו אחד ממקורות המים היחידים באזור בעונה היבשה (יולי-נובמבר) ואליו מגיעים מגוון רחב של בעלי חיים להרוות את צימאונם. אחד הדברים המאפיינים את השמורה והופכים אותה למיוחדת הם עדרי הפילים הרבים החיים בה. בעונה הירוקה השמורה רוחשת בעלי כנף רבים בהם תוכים, שרקרקים, שלדגים וכחלים.

איזור השימור נגורונגורו משתרע על פני 8,300 קמ”ר והוא ביתם של בני שבט המסאים ובעלי חיים רבים. באיזור השימור נמצא מכתש הנגורונגורו – הר געש שקרס אל תוך עצמו לפני מעל 2.5 מיליון שנים. הקריסה הזו יצאה קלדרה שבתוכה חיים מעל 25,000 בעלי חיים שונים. קירות המכתש מתנשאים לגובה של 600 מטר ושטח המכתש מגיע ל- 260 קמ”ר בלבד. המכתש הוא כמו "תיבת נוח" מפני שניתן למצוא בו מגוון בעלי חיים המהווים את חתך בעלי החיים שיש באפריקה ובתי גידול שונים ביניהם: יערות, אגמי סודה, סוואנות, נהרות, נחלים ועוד.

 

דרום אפריקה

האיזורים המומלצים לספארי: שמורת הטבע הפרטית שמווארי Shamwari Private reserve; שמורת פארק קרוגר Kruger National Park.
קייפטאון היא פנינה דרום-אפריקנית שמטיילים רבים חולמים עליה, אך אם אתם מבקרים במדינה, אל תוותרו על ספארי בשמורות הטבע של דרום אפריקה.

שמורת הטבע הפרטית שמווארי היא השמורה הלגיטימית היחידה בדרום אפריקה לשימור ושיקום חיות בר. השמורה, המתפרשת על פני 250 קמ"ר, נמצאת במרחק של שעה נסיעה משדה התעופה פורט אליזבת. שמווארי היא בית למגוון גדול של בעלי חיים כולל "חמשת הגדולים" (אריות, נמרים, פילים, בופאלו וקרנפים) ובה מרכז חינוכי. בשטח השמורה פזורים 6 לודג'ים ברמה גבוהה ומועסקים בה 325 אנשי צוות אשר מקדישים את מרצם לשיקום בעלי חיים שחולצו משבי וקידום תיירות אחראית ומתחשבת בסביבה. דצמבר ועד מרץ הם החודשים הטובים ביותר לבקר באזור זה של המדינה.

Shamwari Game Reserve

שמורת פארק קרוגר היא אחת המפורסמות בדרום אפריקה וביבשת כולה. סוואנה צהובה, עצי באובב, נהרות רחבים, בית למגוון עצום של בעלי חיים, יונקים ובעלי כנף. בשטח השמורה פזורים מגוון של לודג'ים וניתן לצאת לסיורי ספארי מודרכים ברכב, ספארי הליכה וספארי לילה. מאי עד נובמבר הם החודשים המומלצים לביקור באזור ולחזות בבעלי החיים הנעים בעקבות מקורות המים הזמינים.

  

בוצואנה

האיזורים המומלצים לספארי: שמורת צ'ובה Chobe National Park; דלתת האוקוונגו The Okavango Delta.
בוצואנה היא מדינה נהדרת לחוות את הטבע הפתוח והיפהפה, עם כ-300 ימי שמש בשנה, ובעלי חיים רבים אשר פעילים בתקופות שונות במהלך השנה. לכן לא משנה מתי תגיעו, אם תבחרו להיעזר במתכנן טיולי ספארי מקצועי, הוא ידע לאיזה חלק במדינה כדאי להגיע ומובטחת לכם חוויה נהדרת.

שמורת צ'ובה מתפרשת על פני 11,000 קמ"ר של סוואנה, נהר, יער ונוף מדברי. היא בית למגוון בעלי חיים כולל אריות, צבועים, פילים והיפופוטמים. מעטים המטיילים אשר מגיעים לצ'ובה ולכן החוויה שם היא ראשונית, בתולית ומרגשת.

דלתת האוקוונגו היא אחד משבעת פלאי הטבע של אפריקה והוכרזה כאתר מורשת עולמי. הדלתא, שצורתה מניפה, נוצרת מאדמה שנסחפת עם מי נהר האוקוונגו. הדלתא מורכבת משטח ביצתי של כ-6,000 קמ"ר וכ-10,000 קמ"ר נוספים של אזור רווי ירק המוצף באופן עונתי. באזור הדלתא תוכלו לחזות בג'ירפות, בופאלו, היפופוטמים, קרנפים, אריות, ומגוון של אנטילופות. ניתן להשקיף על הדלתא מלמעלה באמצעות כדור פורח, אפשר לשוט בקנו בתעלות או לחוות את השטח בנסיעה דרך הביצות.

מבט מגבוה על המישורים המוצפים של דלתת האוקוונגו. צילום: רונית הרשקוביץ

 

מוזמביק

האיזורים המומלצים לספארי: שמורת ניאסה Niassa Reserve; פארק לאומי גורונגוסה Gorongosa National Park.
מוזמביק היא היעד האולטימטיבי למחפשי ריגושים והרפתקאות. במדינת החוף המזרח אפריקאית תמצאו שלל פעילויות ימיות כמו גלישת גלים ורוח, צלילה, קאייקים ועוד, לצד תרבות אפריקאית עשירה מתובלת בהשפעות פורטוגזיות – כל זאת במדינה שטרם חוותה תיירות מאסיבית ולכן מתאימה במיוחד למגלים ראשונים ואנשים שרוצים חוויה אינטימית הרחק מההמון. חוויית ספארי במוזמביק מומלצת בעונה היבשה בין אפריל ועד אוקטובר.

מבט על מוזמביק. צילום: אדי גרלד

שמורת ניאסה, בסמיכות לאגם ניאסה שהוא השלישי בגודלו באפריקה כולה, היא שמורת הטבע הגדולה ביותר במוזמביק ושטחה 42,000 קמ"ר. בית לאריות, פילים, בופאלו, כלבי בר (זאב טלוא) ושפע של בעלי כנף.

שמורת גורונגוסה ניזוקה במהלך מלחמת האזרחים הארוכה שהתחוללה במוזמביק בין השנים 1977-1992 ונמצאת בתהליך שיקום. כיום רוב בעלי החיים והצמחייה חזרו לגדול בה. המבקרים בשמורה יזכו לראות פילים, אריות, קופים, עטלפים ועוד מינים רבים של חי וצומח על רקע נופים יפיפיים.