החלק הסודי בשמורת הסרנגטי

בתוך שמורת הטבע המדהימה הזו, הגדולה והמפורסמת באפריקה כולה, יש אזור אחד אשר היה סגור למבקרים במשך יותר מעשרים שנה. לתוך האזור הזה, בתולי ופראי, יכלו להיכנס רק חוקרים ואנשים שהיו מעורבים בתהליך השיקום והשימור של האזור. כיום, 20 ומשהו שנים מאוחר יותר – זה עבד! ההסגר הכפוי הזה היטיב גם עם הצמחייה וגם עם בעלי החיים, והיום הוא חלק מומלץ ביותר במסלולי טיול ספארי בטנזניה.

לטייל בספארי סודי

בידוד יחסי של למעלה מ- 20 שנים, משך לאזור את ה"חתולים הגדולים" (אריות, נמרים וצ'יטות) וכיום מישורי נמירי Namiri Plains, בחלקה המזרחי של שמורת הסרנגטי, זהו החלק בשמורה ובו אוכלוסיית החתולים הגדולה ביותר. הרשויות הציבו מגבלות קפדניות על מקומות הלינה האפשריים, וכתוצאה מכך מעט מאוד אנשים יכולים לבקר כאן בכל רגע נתון. במסלולים קלאסיים של ספארי בטנזניה לא נדיר לפגוש בשיירות של רכבים, הנוסעים בשבילי העפר המוגדרים בשמורה. כולם רוצים להספיק ולחזות בכל בעלי החיים המרתקים ולזכות לראות איך הלביאות צדות את הארוחה עבור כל הלהקה. אפילו אם נקפיד על כל כללי ההתנהגות בשטח ונכבד את החיות, לריבוי הרכבים ושיירות הג'יפים יש השפעה על בעלי החיים ועל ההתנהגות שלהם.
ספארי במישורי נמירי מאפשר לכם לפגוש את הטבע במינימום הפרעה. בתור חברה שחרתה על דגלה תיירות אחראית, ספארי קומפני ממליצה להתייעץ עם מומחי הספארי שלנו כדי להבין מתי כדאי להגיע אל החלק המבודד הזה של הסרנגטי, והאם הוא מתאים לאופי המטיילים. לא כולם חושקים בבידוד כזה כמו שיש במישורי נמירי. מי שבוחר להגיע לאזור עליו להיות קשוב להנחיות ולעשות את המקסימום כדי שלא לפגוע בטבע ובבעלי החיים. לקריאה נוספת על תיירות אחראית לחצו כאן.

השפה של הטבע

אחת החוויות הכי מרתקות בטיול ספארי בטנזניה הוא המפגש האינטימי עם הטבע – ההזדמנות להקדיש זמן לצפייה אמיתית וסבלנית בבעלי החיים, בהתנהגויות ובהרגלים שלהם.
כאן נכנס לתמונה המדריך שלכם. המדריך הנכון יודע כל שביל ועץ ומכיר את השפה הסודית של כל בעלי החיים, הגדולים והקטנים. הפיל שמזיז את האוזן, הצ'יטה שצמצמה את עיניה, והציפורים שהתכנסו בצמרת העץ. לכל אחד מהסימנים הללו יש משמעות, וכל אחד מהם הוא חלק מההתנהגות וההרגלים של בעלי החיים המדהימים האלה. כאשר מבינים את זה, פתאום האריה הוא לא "סתם" אריה, אלא חלק ממארג שלם של חיים.

שטים אל האי הסודי

אחרי חוויית ספארי עשירה, רבים בוחרים להירגע ולנפוש באי הטרופי זנזיבר. אך אחד הסודות השמורים של מזרח אפריקה נמצא דווקא בכיוון ההפוך מזנזיבר. אגם ויקטוריה הוא האגם הטרופי (שטמפרטורת פני השטח שלו תמיד עומדת על 4 מעלות צלזיוס) הגדול בעולם. לחופיו שוכנות טנזניה, אוגנדה וקניה, שטחו כ-69,000 קמ"ר, ומימיו זורמים צפונה אלפי קילומטרים בנהר הנילוס עד ניקוזם בים התיכון.

באגם ויקטוריה כ-3,000 איים קטנים, אחד המיוחדים בהם הוא רובונדו Rubondo. אי שאורכו כ-30 ק"מ וכל שטחו הוא שמורת טבע עשירה בצמחייה סבוכה ושימפנזים שמקפצים מעץ לעץ. באי חיים גם ג'ירפות, פילים, היפופוטמים, ומספר מיני אנטילופות. גם כאן זרם התיירים הדליל מאפשר לטבע לעשות את שלו, להתפתח ולהגיע לאיזון. גם כאן, אנשי ספארי קומפני ממליצים בחום ליהנות מהטבע מתוך כבוד והערכה, ולעשות את המקסימום כדי לשמור עליו.

המיקום ותנאי מזג האוויר יצרו סביבה טרופית על האי, ומלבד הצמחייה הצפופה האי הוא בית לאינספור ציפורים שאת שירתן אפשר לשמוע במהלך היום. ובלילה? מקהלות מצרצרות מלוות את מעופן המרגש של הגחליליות. הצמחייה הסבוכה הופכת את טיול הספארי באי למאתגר. בהשוואה לנופי הסוואנה הפתוחים של טנזניה, קשה יותר לאתר את בעלי החיים אך בהדרכה מקצועית וסבלנות תוכלו לחוות ספארי הליכה מסעיר בעקבות העקבות שהותירו בעלי החיים בעוברם בשבילים.

 

אם גם אתם שותפים לגישה שלנו, זכרו תמיד לטייל מתוך אהבה וכבוד לטבע, לקהילות המקומיות ולבעלי החיים, כדי שגם הדורות הבאים יוכלו להגיע לחוויית ספארי מלאה ועשירה ביבשת המופלאה הזאת.