סוסים עם פיג’מות והדינוזאור האחרון

ברוכים השבים אל החלק השלישי והאחרון בסדרת הבלוגים שלנו ‘החיות שתפגשו באפריקה’. מטרתו של הבלוג היא בעצם לתת לכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת אודות החיות המרתקות שתפגשו בטיול הספארי שלכם באפריקה, ולהכין אתכם לחוויה הבלתי נשכחת בפגישה פנים מול פנים מול בעלי החיים המרתקים ביותר בעולם. היום נתרכז בקבוצה נוספת של חיות וביניהם: גורילה, זברה, ג’ירפה ותנין.

גורילת ההרים – קינג קונג?

לגורילה שני זנים- גורילת ההרים וגורילת היער. את גורילת היער תוכלו למצוא ביערות של קונגו ואת גורילת ההרים תמצאו בהרים בגובה של מעל 3,000 מטר באוגנדה. גורילת ההרים, זו שתמצאו ברכסי ההרים של אוגנדה, קונגו ורואנדה בעלת שיער ארוך שחור, עובדה זו מאפשרת לה לשרוד ולגדול במקומות הקרים בהרים הגבוהים. זן זה של גורילה מצוי בסכנת הכחדה, למרות עליה בגידול האוכלוסין וזאת בשל איבוד בית הגידול הטבעי שלהן בגלל מלחמות, ציד ומחלות. הגורילה פעילה בשעות היום ונחה בלילה ומבלה את מרבית זמנה באכילה שתזין ותתמוך בגודלה. הן מתקשרות בינן לבין עצמן ע”י 25 קולות שהן יודעות להפיק. בשל גודלה של הגורילה היא מצטיירת כחיה אכזרית ותוקפנית (ממש כמו הדמות מהסרט קינג קונג) אבל למעשה הגורילה ניזונה מצמחים, עלים, שורשים ופירות ונחשבת דווקא לחיה שוחרת שלום ודי עדינה.

ג’ירפה – המלקטת במרומים

הג’ירפה האצילית בעלת הצוואר הארוך והרגליים הדקיקות היא אחת החיות היפות ביותר בטבע. צבועה בצהוב ובעלת כתמים חומים גדולים אשר מאפשרים לה להסתוות מפני האויבים שלה, כאשר המסוכנת ביותר היא הלביאה. מה שלא ידעתם הוא שלג’ירפה ראייה חדה ביותר, ויכולה גם לרוץ במהירות גבוהה של 40 קמ”ש, למרות שהיא נראית די גמלונית. גובה הג’ירפה הוא בין 4-6 מטר ויכולה לשקול עד 1,500 ק”ג! היא ניזונה בעיקר מעלים, ותוחלת החיים שלה מגיעה ל 30 שנה בקירוב. אבל גולת הכותרת של הג’ירפה ומה שבטח לא ידעתם הוא שהלשון שלה יכולה להגיע לאורך של עד 40 ס”מ! הג’ירפות חיות בקבוצות עד לנקודה בה הן מתבגרות ועוברות לגור בבדידות. הג’ירפה יכולה להמליט צאצא אחד בלבד והיא נוטה ליחסים הומוסקסואליים בקרב הזכרים יותר מאשר יחסים הטרוסקסואליים.

הידעת?

צווארה של הג’ירפה יכול להגיע ל- 4.2 מטרים ובעל 7 חוליות בלבד, ממש כמו צווארם של שאר היונקים, אך החוליות ארוכות יותר בצורה משמעותית עקב התפתחות אבולוציונית. משקל צווארה יכול להגיע לכמעט 230 ק”ג! צווארה גמיש במיוחד ולכן מאפשר להם תנועה סיבובית של כמעט 360 מעלות

הזברה וכותונת הפסים

הזברה המפוספסת היא תת סוג של הסוס, כאשר הזברה המצויה היא הנפוצה מבין ששת המינים שחלקם כבר נכחדו. את הזברה המצויה תמצאו ברחבי יבשת אפריקה מאנגולה ועד אתיופיה, במזרח ובדרום אפריקה בעיקר. זברות חיות בקבוצות ובעדרים. ראש העדר הוא זכר הוגר וחזק אשר דואג להוביל את כל העדר, להתריע מפני סכנות והוא זה שקובע מתי לנוע או לעצור ע”י קולות שהוא משמיע. הזברה היא יונק צמחוני הניזון מעשבים ונמצא תמיד בנדידה. לדוגמא, הנדידה הגדולה בשמורת הסרנגטי היא הנדידה היבשתית הגדולה ביותר בעולם ובה אלפי עדרי גנו וזברות נודדים בעקבות העשב הטרי בצורה מעגלית ברחבי השמורה הענקית. תוחלת החיים של הזברה היא 25 שנה. הפסים של הזברה משתנים אצל כל זברה. אז מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג’מה? הטענה הגורסת היא שהפסים משמשים להסוואה ומסייעים בטשטוש צורתו ומסתירים אותה מעיני הטורפים. למרות שהטענה הזו לא עומדת בקנה אחד עם הבולטות של הפסים בסוואנות הפתוחות. הסבר נוסף הוא שהפסים מרחיקים מהזברות זבובים נושאי מחלות.

הידעת?

להמצאות הפסים אצל הזברות יש תיאוריות והסברים רבים, אך ניתן להגיד באופן חד משמעי כי לכל זברה פסים ייחודיים משלה. אין זברה אחת שהפסים שלה דומים לפסים של זברה אחרת- לכל זברה דגם שונה ששייך רק לה, כך גם האימהות מזהות את הילדים שלהן בין כל ההמון המפוספס.

לזברה יש חיוך מיוחד והן נוהגות לפתוח את הפה לרווחה ולחשוף את השיניים והחניכיים שלהן בצורה מצחיקה. מסתבר שזו הדרך שלהן לברך לשלום ולמנוע התקפה של טורף רעב.

תנין – הדינוזאור האחרון?

התנין הוא בעל יכולת ההסוואה הגדולה ביותר שקיימת מבין כל בעלי החיים בעולם כמעט החי במים וביבשה. תנין היאור הוא התנים האפריקאי המצוי והוא הגדול והטורף ביותר שחי באפריקה ובמדגסקר. גופו של התנין מכוסה בקשקשים שאינם מכסים זה את זה, ומורכבים מהחלבון קרטין. במצרים העתיקה נהגו לקדש תנינים ולעבוד אותם כאלים, ועדיין ישנה נטייה להעריץ תנינים או לפחד מהם. אורך התנין הוא חמישה מטרים, ומשקלו מגיע עד טון וחצי. הוא ניזון לרב מדגים, סרטנים, עופות ויונקים- אך שימו לב, גם מבני אדם. התנין הוא טורף מסוכן ואכזרי, ושוהה בעיקר בביצות, נהרות ואגמים. לתנין יש אישונים אנכיים כמו לחתולים, מה שמעיד על היותם רואים טוב גם בחשיכה. אופן תנועתם מונע מהזנב שלהם, בעזרתו הם מנווטים ומכוונים את כיוון התזוזה או השחייה. לעומת זאת, על היבשה תנועתם מגושמת יחסית, אך בכל מקרה לא נרצה להיתקל בהם בסביבתם הטבעית.

 

לסיכום, הפרק השלישי והאחרון בסדרה ‘החיות שתפגשו באפריקה’ נתן לכם מידע על בעלי החיים השונים שתמצאו בטיולי הספארי באפריקה. כל מי שהחלום שלו היה לעשות טיול ספארי באפריקה ותמיד רצה לעשות את זה- עכשיו זה הזמן. עדיין יש הרבה בעלי חיים ובשפע. בתכנון הטיול עם ספארי קומפני תקבלו את המדריכים-נהגים המיומנים והמקצועיים ביותר אשר ילוו אתכם לאורך כל הדרך וגם יסבירו לכם את הוראות הבטיחות בטיול ספארי מסוג זה. אנחנו נתאים לכם אישית את מסלול הטיול בהתאם לטעמכם האישי ומסגרת התקציב. הצטרפו אלינו למסע של פעם בחיים.