הטוב, הרע והמכוער

בפרק הקודם דיברנו על החתולים הגדולים שתפגשו באפריקה. בחלק הזה נדבר על שלוש חיות אחרות, מיוחדות לא פחות: הקרנף, ההיפופוטם והפיל. אין ספק שלכל אחד יש דעות קדומות על החיות הללו, כאן תוכלו למצוא את כל הפרטים המדויקים טרם היציאה לטיול הספארי באפריקה.

אלוף העולם במשקל כבד – פיל אפריקני

הפיל האפריקני הוא הענק מבין כל בעלי החיים היבשתיים. משקלו של פיל ממוצע נע בין 4-7 טון (!) לגובהו מגיע לכ- 3.5 מטר. הפיל מסוגל לשתות כ- 11 ליטר מים בלגימה אחת וצורך עד 200 ליטר ביום.

הפיל האפריקני נחלק ל-2 זנים: פיל סוואנה אפריקני ופיל יער אפריקני. הפיל נחשב לחיה חכמה מאוד; הם מכסים את עצמם בבוץ צונן וכך מגינים על עורם מפני השמש הקופחת באפריקה. בעבר, הפיל האפריקני היה נפוץ בכל יבשת אפריקה, אך כיום נמצא למצוא אותו בדרום ומזרח אפריקה בעיקר.

תופתעו לגלות (או שלא) שהפילים הם חיה חכמה מאוד אשר ניחנת במספר נוירונים במוח שדומה מאוד לזה של האדם. את הפיל ניתן לראות כחלק מעדר של כ-30 פילים, ובהנחיה של מדריך מקצועי ניתן לצלם תמונות מדהימות של עדרי פילים החוצים את השבילים בשמורה.

הידעת?

אוזני הפיל האפריקני גדולות יותר מאוזני הפיל האסייתי וזאת בשל מזג האוויר החם יותר באפריקה. הטמפרטורה הממוצעת גבוהה יותר ואפרכסת האוזניים הגדולות של הפיל מאפשרות איבוד חום יעיל יותר דרך כלי הדם הרבים הנמצאים באוזן. רוחב אפרכסת האוזן של הפיל האפריקני מגיעה ל-125 ס”מ!

חשוב לציין כי בשנים האחרונות ירד מספר הפילים בצורה משמעותית. תופעת הציד הבלתי חוקי עלתה עקב התייקרות השנהב (החט של הפיל). יחד עם זאת, דווקא בבוצואנה (שמורת צ’ובה) ישנה עלייה במספר הפילים בשל חוקי שימור ממשלתיים ומאבק בציד הבלתי חוקי.

פילים נחשבים לחיה אינטליגנטית מאוד, כנראה בין המינים האינטליגנטים בעולם. הפילים יוצרים קשרים חברתיים ויש להם גם רגשות, ניתן להבחין זאת כאשר הם מתאבלים או כאשר פילה כורעת ללדת. הפילים ידועים בתור חיה עם יכולת זיכרון מופלאה ובעלי תודעה עצמית, שאפילו יזהו את עצמם במראה.

חטי השנהב של הפיל למעשה נחשבות לשיניים לכל דבר. הם ארוכות וחותכות ומגיעות ל 2-3 מטרים. משקלן יכול להגיע לעשרות קילוגרמים. בשל תופעת הציד הבלתי חוקי של פילים באפריקה גודלו הממוצע של החט יורד, ופילים בעלי חט גדולה וארוכה נחשבים נדירים יותר ויותר.

פילים הולכים ביעילות על קצות האצבעות, כף רגלו של הפיל עשויה מרקמות עור קשות מאוד המדמות בולמי זעזועים הסופגים אליהם את כל הרעש וגורמים לפיל לנוע בשקט מופתי. כף רגלו של הפיל עוזרת לו לשמור על יציבות ואחיזה בעת מעבר במגוון רחב של תנאי שטח שונים.

זיו קורן

הענק המתבודד – הקרנף

השני בגודלו לאחר הפיל, מבין בעלי החיים היבשתיים וזהה בגודלו להיפופוטם. הקרנף ניזון בעיקר מעשב ותוחלת חייו היא בערך 40 שנה. הוא מתנשא לגובה 1.5-2 מטרים בלבד ויכול להגיע לכמעט 4 מטר אורך. ראייתם מטושטשת ולכן הם תוקפניים כלפי כל מי שנראה מאיים עליהם.

ישנם שני סוגי קרנפים החיים באפריקה, לבנים ושחורים. ההבדל ביניהם הוא לא בצבע אלא כי הקרנף הלבן הוא רחב שפה מלשון wide (בשפת האפריקאנס) והקרנף השחור הוא צר שפה, נקרא שחור על מנת שיוכלו להבדילו מהלבן. שני המינים נמצאים בסכנת הכחדה ומספר מינים כבר נכחדו מהעולם. הסיבה העיקרית לכך היא השימוש הפופולרי בקרן של הקרנפים שמשמשת תרבויות רבות בעולם לתעשיית התרופות למשל. מחירה גבוה ביותר ולכן צדים את הקרנפים באכזריות וכמעט מכחידים את הזן.

הקרן של הקרנף מתנשאת ללמעלה ממטר אורך ומשקלו עומד על 3,000 ק”ג בקירוב. הקרן ממוקמת מעל לאפם והיא עשויה מקרטין בלבד. הקרנף משתמש בקרן על מנת שיוכל להיעזר בה ולאתר צמחים ומינרלים שנמצאים מתחת לאדמה. שימוש נוסף ולא פחות חשוב הוא שהקרן משמשת אותו להגן על עצמו ועל צאצאיו מפני תקיפה וכך הוא מגן על עצמו.

טיוהר קסטיאל

הפי היפו – היפופוטם

השניה בגודלה (עם הקרנף) הוא ההיפופוטם. נחשבת לחיה מסוכנת ותוקפנית אך למרבה הפלא גם צמחונית. בשמו העברי נקרא גם “סוס יאור”. היפופוטם הוא יונק מימי למחצה שחי בנהרות ובאגמים באזורים שונים באפריקה. חיים לרוב בקבוצות של כ- 40 היפופוטמים.

את ההיפופוטם מגלים לרוב כאשר רואים באגם מעין אי חום קטן שצף לו על פני המים, שם הוא נח את מנוחתו. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות אותו מוציא את פרצופו מהמים ומפהק את הפיהוק המפורסם שלו. הוא נמצא רוב היום במים על מנת לקרר את גופו ורק בשעות בין ערביים כאשר השמש הקופחת יורדת הוא יוצא לחכך עשב.

ההיפופוטם הוא חיה תוקפנית שמהווה את גורם הפגיעה הרב ביותר בבני אדם בכל אפריקה. הוא מאוד רגיש לטריטוריה שלו ואם במהלך חיפושו אחר אוכל הוא יפגוש בבני אדם, הם בהחלט יכולים להימצא בסכנה. לכן, חשוב מאוד להישמע להוראות המדריכים המנוסים והמקצועיים ולהימנע ממפגש עם ההיפופוטמים.

הידעת?

להיפופוטם יש את הפה הגדול ביותר מכל בעלי החיים הקיימים בעולם. היפופוטם יכול לפתוח את פיו לרווחה למעלה ולהגיע ללמעלה ממטר ויש לו שיניים גדולות במיוחד. בנוסף, הלסת של ההיפופוטם יכולה להתרחב למעל 150 מעלות!

רונית הרשקוביץ

 

לסיכום, בעלי החיים הללו הם בעליי החיים היבשתיים הגדולים ביותר בעולם והם נמצאים לרוב בסכנת הכחדה. מידי שנה מספרם פוחת ופוחת בגלל תאוות הבצע של בני האדם. יש להעלאות את המודעות למלחמה בציד בלתי חוקי לחיות הנפלאות הללו. לכל אלו שעדיין מתלבטים מתי לנסוע לטיול ספארי, אנו ממליצים לא לדחות זאת ולהתחיל לתכנן את הטיול. כי היום עדיין יש מה לראות ובשפע. בתכנון הטיול עם ספארי קומפני תקבלו את המדריכים-נהגים המיומנים והמקצועיים ביותר אשר ילוו אתכם לאורך כל הדרך וגם יסבירו לכם את הוראות הבטיחות בטיול ספארי.