אין ספק כי אפריקה ניחנה ביופי מרהיב של צמחייה, חופים, יערות וסוואנות פראיות אשר טומנים בחובם זנים מיוחדים ונדירים של בעלי חיים. ביניהם תוכלו למצוא קרנפים, פילים, ג’ירפות, היפופוטמים, זברות, גנו, אימפלות ועוד.

כאן נתמקד באחד הזנים המיוחדים והמסקרנים ביותר בעולם כולו, הלא הם החתולים הגדולים. כאן תוכלו לקבל את כל המידע והאינפורמציה הבסיסיים על החתולים הגדולים של אפריקה טרם היציאה למסע הספארי. בנוסף, חשוב להדגיש כי המדריכים שלנו בספארי קומפני הם מיומנים ומקצועיים ביותר וידעו להדריך אתכם ולהכין אתכם בשטח לרגע המפגש עם החתולים הגדולים של אפריקה. כולנו ראינו אריות, נמרים וצ’יטות בנשיונל ג’אוגרפיק וכולנו בכינו בסרט של דיסני ‘מלך האריות’, אבל המפגש פנים מול פנים עם החתולים הגדולים הללו הוא חוויה בלתי נשכחת ועוצרת נשימה. ביקור בית אצל אריה, יצאנו לדרך.

האריה – מלך החיות

האריה האפריקאי שייך למשפחת החתוליים טורפי היבשה, המשפחה המיומנת ביותר בטרף מבין כל אוכלי הבשר, הקרניבורים. האריה, הלוא הוא מלך החיות משמש סמל גבורה בתרבויות ובעמים רבים בשל שליטתו בסוואנה. האריה הוא הגדול מבין החתולים הגדולים; הוא צד חיות הגדולות ממשקלו ועשוי גם להיות מסוכן לבני אדם כאשר הוא מרגיש מאוים.

האריות נחשבים לאחת החיות היחידות שחיות בתא חברתי ומשפחתי. המתכונת המשפחתית כוללת בדר”כ שניים עד שלושה זכרים, יחד עם תריסר נקבות וגורים. האריות צדים בשיטת הלמידה, בראשונה הם לומדים את טרפם ורק לאחר מכן יצאו להתחכות אחר במטרה לצוד אותו. האריה ניחן בראייה מעולה ותלת מימדית שלא כמו אצל בני אדם. במסגרת של טיול מאורגן פרטי יחד עם מדריך מיומן ומקצועי, אין כל סכנה שהאריה יתקוף.

הידעת?

שיניו ומבנה הלסת של האריה מותאמות אבולוציונית לטריפה ולאכילה של טרף והם נחשבים לקרניבורים (טורפים). לאריה ניבים חדים מאוד שמשרתים אותו באכילת הבשר. כאשר האריה תוקף את הטרף שלו הוא נוהג קודם כל לחנוק אותו ורק אז הוא נושך אותו בין חוליות הצוואר שיוכל לנתק את עמוד השדרה ולהכניע אותו.

הרעמה הייחודית של האריה הבוגר היא תכונה מיוחדת של המינים החתוליים. הרעמה משרתת מספר מטרות- בזכותה האריה נראה גדול יותר, מה שיכול לעזור לו בעימותים מול יריביו. הרעמה גם מושכת אליו לביאות, ומגנה על צווארו החשוף שלו בשעת עימותים. צבע וגודל הרעמה מושפע מגורמים שונים כמו: גנטיקה, שלב בגרות, אקלים ואיזור גידול.

 

הנמר – המנוקד האצילי

הנמר האפריקאי המנוקד הוא החתול הנפוץ ביותר וגם אחד היחידים שלא נמצא בסכנת הכחדה. צבעו של הנמר משתנה בהתאם למאורות ולמקום המגורים בו הוא חי. קשת הצבעים של פרוותו נעה בין חום לצהוב כהה, בעיטור נקודות שחורות, חברבורות, שיכולות גם לשנות את צורתן בהתאם לתנאי השטח וההסוואה הנדרשת. הנמר ניזון מחרקים, מכרסמים, זוחלים ויונקים גדולים.

הנמר הוא חיה לילית והוא יוצא לצוד בחשיכה ובחשאיות. הנמר אינו זקוק להרבה נוזלים שכן את מרבית נוזליו הוא צורך מהטרף שלו. הנמר האפריקאי מצוי בעיקר באזורי ההרים והסוואנות, וניתן למצוא אותו גם במדבריות ויערות גשם טרופים. הנמר הינו בעל כושר הסתגלות מהיר לסביבה, הוא גמיש מאוד ואוהב לטפס על העצים ושם לנוח. אין כל סכנה לתקיפת נמר כל עוד נשמעים להוראות המדריך ושומרים על כללי הסוואנה.

הידעת?

נמר ידוע ביכולותיו לטפס גבוה על צמרות וענפי העצים ובולט בכך במיוחד מבין כל החתולים הגדולים. כבר מגיל מספר חודשים בהיותו גור מתחיל הנמר הקטן להתאמן ולתרגל את מיומנות הטיפוס על העץ. הם נעזרים בטפרים החזקים והחדים שלהם, וזנבם הארוך מסייע להם לשמור על שיווי המשקל.

חברבורותיו של הנמר יכולות לשנות צורתן בהתאם לתנאי השטח. הן יכולות להיות עגולות או מרובעות ולהתאים את עצמן לתנאי השטח וההסוואה הנדרשת. בשמורות טבע שונות בעולם, בהתאם לבתי הגידול השונים מתאים הנמר את חברבורותיו לשינויי הסביבה, וכך גם רמת בהירות וכהות החברבורות.

ראיית לילה של נמרים טובה פי 7 מזו של בני אדם. הסיבה לכך היא שלנמרים יש ראייה דו-עינית המאפשרת להם למדוד מרחקים בצורה מדויקת, יש להם שכבה בעין המגרה את הרשתית פעמיים וכך באור עמום מאוד הם מבחינים בצורות ויכולים לצוד גם באישון לילה.

הצ’יטה – האצנית הטובה בעולם

הצ’יטה (הברדלס) הוא היונק המהיר ביותר בעולם ונחשב לאחד החתולים היפים ביותר שקיימים עלי אדמות. הוא מתהלך באצילות, צועד במעין ריחוף וצפייה בו הוא בגדר חוויה מרשימה ביותר. הצ’יטה נמצאת כיום במצב שימור פגיע ומצויה בעיקר בערבות אפריקה. בריצה הצ’יטה מסוגלת להגיע למהירות מירבית של 112-120 קמ”ש.

לצ’יטה פרווה מחוספסת ומנוקדת בצבעים חומים- צהובים. ההבדל העיקרי בינה לבין הנמר הוא מבנה גוף צר יותר וחברבורותיו שהן עגולות. המראה הייחודי שלו מאפשר לצ’יטה להסתוות היטב בשטח הסוואנות שם היא חיה. יש לה טופרים קהים, חסרי יכולת תנועה ואינם נשלפים כמו אצל יתר החתוליים. הצ’יטה היא חיה מיוחדת במינה ויפה לתפארת, ידועה בתור החיה שמאזנת בין כוח למהירות. הצ’יטה גם חזקה דיה לצוד את טרפה ולהאכיל את ילדיה.

 

לסיכום, חשוב לזכור כי בעלי החיים המרתקים הללו הם פלאי טבע אמיתיים ולפגוש אותם פנים מול פנים זו חוויה שאסור לפספס. לצערנו הרב, חלק מהחתולים המופלאים הללו נמצאים כבר בסכנת הכחדה, אם בשל בעיות גנטיות או בשל בעיות פוריות ואפילו בגלל בני אדם שצדים אותם. במידה ויש לכם הזדמנות והחלום שלכם הוא לנסוע לעשות ספארי באפריקה- הסתערו עליה. החוויה של צפייה בחתולים הגדולים של אפריקה היא רוויית קסם ועוצמה וחוויה שתנצרו בלבכם לכל החיים. את החתולים הגדולים תוכלו לפגוש בספארי בטנזניה.