הגורילות של אפריקה – שונות מכל מה שראיתם

הן אינטליגנטיות ומלאות תושייה, נלחמות על הטריטוריה ועל האפשרות להביא לעולם את הדור הבא. הגורילות הן אחד מבעלי החיים הכי מיוחדים ומרגשים שאפשר לראות באפריקה, והחדשות הכי טובות? מאמצי השימור נושאים פרי, והנתונים מראים שאוכלוסיית הגורילות ממשיכה לגדול ולהתבסס.

מי פוגע בגורילות?

כמו הרבה בעלי חיים אחרים, גם הגורילות נפגעו באופן קשה מפעילות האדם. כריתת יערות וזיהום של שטחי טבע נרחבים, ציד, הקמת גדרות ומחסומים וכך הלאה – כל אלה הפכו את החיים של הגורילות לקשים ומורכבים במיוחד. גם תיירות לא אחראית פוגעת באזורי המחיה הטבעיים ומקשה על הגורילות להסתתר, למצוא מזון ולשמור על הצאצאים שלהן. ספארי באפריקה היא חוויה מרתקת ומיוחדת, אבל אנחנו חייבים לזכור שיש לנו אחריות כלפי הטבע וכלפי בעלי החיים. לכן ספארי קומפני שמה דגש עצום על תיירות אחראית ובת קיימא. לקריאה נוספת על תיירות אחראית לחצו כאן >>

איך מצילים גורילות?

שמורת וירונגה (Virunga) מתפרשת על פני 3 מדינות שכנות: רואנדה, אוגנדה וקונגו. היא אחת מהשמורות הפעילות שמובילות את מאמצי השימור של הגורילות. בשנת 2003 חיו בתחומי השמורה רק כ-300 גורילות בלבד, מספר זעום שסיכן את המשך הקיום שלהן. כדי לשנות את המצב נדרש שיתוף פעולה בין קונגו, אוגנדה ורואנדה, שנקטו במספר צעדים דרמטיים כדי להגן על הגורילות. הצעדים החשובים שנעשו כללו אכיפה כנגד ציידים, כאשר פעמים רבות הציד בכלל לא כוון כלפי הגורילות אלא כלפי בעלי חיים אחרים, והגורילות רק נפגעו ממנו במקרה. גם לשימור של סביבת המחיה הטבעית יש חלק גדול בכך, מאחר ולבעלי החיים יש את האינסטינקטים שעוזרים להם לשרוד – הם רק צריכים שאנחנו, בני האדם, נעמוד מהצד ולא נפריע להם. אחת הדרכים של ספארי קומפני לסייע היא להימנע בכל מחיר מתיירות שמנצלת את בעלי החיים. בזכות מאמצי השימור האלו החוויה של ספארי באפריקה אפשרית גם היום, ואנחנו מקווים שהיא תמשיך להיות כך עוד שנים רבות.

מטיילים למען הגורילות

תיירות יכולה לפגוע בסביבת המחייה של הגורילות, אבל היא יכולה להיות גם המנוע מאחורי מאמצי השימור. לעיתים המחשבה על תיירים רבים שמעוניינים בחוויית ספארי באפריקה מעודדת מדינות וארגונים להשקיע בשימור, אך לעיתים זה בסיסי אפילו יותר מזה- ההכנסות מהתיירות הנכנסת, למשל בטיול לאוגנדה, מזרימות למדינה כסף שאפשר להפנות עבור סיוע ושימור. וגם ברמה המקומית, ההכנסות מהתיירות תומכות מאוד באוכלוסיות המקומיות. הרבה פעמים הפגיעה בשמורות הטבע ובבעלי החיים לא נעשית מתוך רוע או חוסר אכפתיות, אלא מתוך צורך קיומי. כאשר אין לתושבים מה לאכול לא תהיה להם ברירה אלא לצוד את בעלי החיים בשמורות. הגישה של ספארי קומפני היא לעודד את התיירות האחראית מכיוון שהיא תומכת גם בארגוני השימור, אך גם נותנת את הכבוד והתמיכה לבני האדם שצריכים להתמודד עם סיטואציות מורכבות מאוד.

התייעצו עם מומחי הספארי שלנו לגבי טיול מאורגן באוגנדה הרחק מההמון, ספארי למתקדמים, לטיילים ולא תיירים.