מפל על העדשה

שמונה פעמים, במשך שבוע ימים, ביקר הצלם זיו קורן במפלי ויקטוריה הנמצאים במפגש גבולות בדרום יבשת אפריקה, ובכל פעם תפס אותם באופן אחר- משעת זריחה כשהשמש עלתה מעל המפלים, ובליל ירח מלא כשקשת ירחית נצצה מעליהם; ממעוף הציפור, וממרחק מטרים ספורים מרסס המים // כתב וצילם: זיו קורן

מפלי ויקטוריה, הנופלים בנקודה הגבוהה ביותר מגובה של 108 מטר, נמצאים בנהר הזמבזי שמשמש כגבול טבעי בין זמביה לזימבבווה. המפלים מוכרים כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו, והם מהגדולים והמרשימים בעולם. רוחבם כ־ 1.7 קילומטר ובעונה הרטובה נופלים בהם 9,100 מטר מעוקב מים בשנייה. למעשה מדובר בשלושה מפלים, ששני איים מצויים ביניהם. בעלי חיים החיים בצד הנהר, בהם פילים, חוצים את הנהר בדרכם אל האיים.

בצד של זמביה המפלים הם חלק מהפארק הלאומי מוסי אואה טוניה (Mosi Oa Tunya National Park), ובצד של זימבבווה הם חלק מהפארק הלאומי מפלי ויקטוריה (Victoria Falls National Par ) בצד של זימבבווה נמצאת העיר ויקטוריה פולס (Victoria Falls) שרוב תושביה מועסקים בענף התיירות. בצד השני של הנהר, בזמביה, נמצאת העיר ליווינגסון (Livingstone) הנקראת על שם ד”ר דייוויד ליווינגסטון, החוקר והמיסיונר הסקוטי הנודע.

בשנת 1855 היה ליווינגסטון לאירופאי הראשון שהגיע למפלים (באמצעות בסירה). הוא קרא למפלים על שם המלכה ויקטוריה, ותיאר את הרגע הזה במילים: “איש אינו יכול לדמיין יופי כזה, בהשוואה לכל מה שאפשר לראות באנגליה. יופי זה לא נגלה קודם לכן לעיניים אירופיות, אך אין לי ספק שמראה יפה זה נצפה על ידי המלאכים במעופם”. בשנת 1905 הסתיימה בנייתו של גשר מפלי ויקטוריה שנבנה ביוזמת האנגלי ססיל רודז, מייסד רודזיה. הגשר אמור היה לשמש את קו הרכבת קהיר-קייפטאון ולהביא תיירים לחזות במפלים. כיום הגשר עצמו הוא אתר תיירות ומשמש לקפיצות בנג’י.

בקיץ האחרון ביליתי במשך שבוע בקרבת המפלים, כאורח של חברת “ספארי קומפני” המתמחה בטיולים בהתאמה אישית באפריקה. במהלך השבוע המופלא הזה ראיתי אותם שמונה פעמים בכל פעם מזווית שונה ובשעה אחרת: פעם אחת הגעתי אליהם ברגל מכיוון זמביה; ארבע פעמים הגעתי אליהם מכיוון זימבבווה; ושלוש פעמים טסתי מעליהם – במטוס קל שאיתו הגענו לליווינגסטון, בסיור מסוק וגולת הכותרת – בטיסת מקרו אולטרה־לייט. העוצמה של המקום הזה אינה מפסיקה לרגש. הפעם האחרונה הייתה יום לפני החזרה לארץ, אז גם זכיתי לחזות בקשת ירחית (Lunar Rainbow), תופעת טבע נדירה הנראית בלילה מעל המפלים. תופעה ייחודית זו מתרחשת בלילות של ירח מלא ובעונה הרטובה, כשזרימת המפלים נמצאת בשיאה. המראה היה מדהים.

הכתבה המלאה:

k-viktoria-2-1