כן רוצה להתנדב בזמביה

מאת: יעל פרידסון, מקור ראשון | 29 במרץ 2013

ברוח החג, הנה הזדמנות לחצות את המדבר ולצאת להתנדבות מסוג קצת אחר. בית הספר המיוחד שהקימה מאמא רוז בזמביה הוא שער לעתיד טוב יותר

בעינינו, מושג הגר אינו קשור רק למצרים. הוא ליווה את עם ישראל במשך 2,000 שנות גלות, ומזכיר לנו מהיכן הגענו ומה עברנו. במהלך הכתיבה על פרויקט ההתנדבות בבית הספר של מאמא רוז בזמביה, הפסוק הזה הדהד בראשינו בלי הפסקה. אולי בהשפעת אירוע ה-100 של מוצ, מפגן עוצמה חגיגי של המגזר, לא יכולנו שלא לחשוב על כך שהתנדבות היא אחד הערכים החשובים אצלנו הסרוגים, אבל בעיקר כלפי יהודים; צעירים דתיים בולטים בארגוני ההתנדבות בארץ, אבל בניגוד לבני גילם באירופה או בארה”ב, מעטים ייסעו לחו”ל להתנדבות בעולם השלישי. ברוח החג השורה עלינו, הנה המלצה להתנדבות בזמביה.

אמא של כולם

בית הספר Hope & Faith ממוקם באחת משכונות העוני של לוסקה, בירת זמביה. הקימה אותו מאמא רוז, אשת חינוך מקומית, אחרי שראתה את עליבות חיי הילדים והחליטה להקים עבורם מסגרת חינוכית כלשהי. לפני שש שנים היא לקחה תחת חסותה שלושה ילדים ונתנה להם מסגרת חינוכית יומית. כיום מאמא רוז מנהלת בית ספר של כ-700 תלמידים ו- 20 מורים. רונית הרשקוביץ, קונסולית הכבוד של זמביה בארץ, מנהלת את פרויקט המתנדבים הישראלים. במסגרת עבודתה כמארגנת טיולים, שם פגשה את מאמא רוז והתאהבה בבית הספר המקומי.