לוקחים את הילדים לספארי? אלו כללי הבטיחות שחייבים להכיר

מבקרים באפריקה? מתכננים טיול בספארי של טנזניה עם ילדים? רוצים לחקור את מסתוריה של אחת המדינות המרתקות בעולם? רגע לפני שזה קורה, בואו נדאג שהחוויה שלכם תהיה מושלמת ונוודא שכולם חוזרים הביתה בריאים ושלמים. המומחים של ספארי קומפני עושים לכם סדר, עם כל הטיפים שיסייעו לטיול שלכם להיות לא רק מהנה – אלא גם בטוח!

אפריקה – מקום מסוכן?

מדינותיה של יבשת אפריקה מצטיירות על ידי כלי התקשורת הבינלאומיים כאזורים מועדים לפורענות שמסוכן לבקר בהם – האמנם? מצד אחד, יש אזורים מסוימים באפריקה שיש בהם אלימות  ושיעור פשע גבוה, אך מאידך חשוב לדעת כי האזורים בהם תיירים מבקרים נחשבים לבטוחים, ללא אירועים מיוחדים או תקריות אלימות כלל. לכל אורך השנה, אינספור משפחות ומטיילים נוסעים לאפריקה ונהנים מהתרבות המיוחדת ומהטבע המדהים שמציעה היבשת – כך שהטיפ הראשון שלנו אליכם הוא לקחת בערבון מוגבל את הסקירות החדשותיות.

 

צילום: סיון אסקיו

 

כללי שחייה בטוחה ומהנה

לא משנה היכן אתם מבקרים באפריקה עם ילדים – מוזמביק, קניה או טנזניה עם ילדים, חשוב לבדוק את מזג האוויר ובהתאם אליו – את טמפרטורת המים. אזור החוף המזרחי המשתרע מדרום אפריקה ועד קניה, הוא אזור נפלא לשחייה מרעננת בכל ימות השנה. הטמפרטורה הממוצעת עומדת על 20-25 מעלות, מה שהופך את רצועת החוף העצומה לאזור נפלא, אפילו במהלך החורף. לאורך קו החוף המערבי, עם זאת, באזור נמיביה, המים יהיו קרים יותר – ואפילו קפואים ביעדים מסוימים. בחודשי הקיץ תוכלו ליהנות באזור מפעילויות ספורט מים נפלאות. מלבד טמפרטורת המים ביעד בו אתם מבקרים, שימו לב כי חופים רבים לאורך קו החוף האפריקאי הם פראיים למדי ואין בהם מציל בתפקיד. הרחצה בהם עלולה להיות מסוכנת גם למבוגרים, קל וחומר בטיול עם ילדים.

שתיית מי ברז – אפשר?

איכות מי הברז משתנה ברחבי אפריקה, לכן חשוב לוודא מהם הכללים בכל מקום. אם אינכם מוצאים מידע באינטרנט, תוכלו לפנות אל המקומיים ביעד בו אתם מבקרים, והם ישמחו לסייע לכם ולענות לכם האם מי הברז באזור בטוחים לשתייה. ככל שתיסעו צפונה יותר, כך סביר להניח שהצורך באיתור מקורות מים מינרליים בבקבוק יעלה. חשוב לדעת: בכל הנוגע לשתיית מים ישירות מנהרות ונחלים – מומלץ מאוד לוותר על התענוג. חלק גדול ממקורות המים הטבעיים מזוהמים ועלולים לפגום בחוויית הספארי המשפחתית שלכם.

 

צילום: טלי מירנסקי

 

רישיון בינלאומי

באפריקה קל מאוד להתנייד עם רכב פרטי – גם אם אתם נוסעים ללא ילדים, וקל וחומר אם אתם נוסעים בהרכב משפחתי. המרחקים במדינה עצומים ומורכב מאוד לעשות אותם בדרכים אחרות. אפשרות נוספת להתניידות היא לשכור נהג מקומי שישמח לשמש כמלווה ונהג פרטי שלכם לכל אורך היום. אם החלטתם לנהוג באופן עצמאי מספארי אחד למשנהו, חשוב להצטייד ברישיון בינלאומי. שימו לב: ברוב המקומות תידרשו להציג רישיון התקף לשנה אחת לפחות.

ביטוח רפואי – חובה מוחלטת

ביטוח רפואי הוא חובה מוחלטת, לא פחות. למעשה, לא תוכלו לבקר בספארי בלעדיו. הקפידו למלא מבעוד מועד את פרטי הנוסעים – כולל גילאי הילדים, רגישויות מסוימות וכדומה. ודאו שהכיסוי לא נועד רק להגנה כספית במקרה של גניבה או ביטול הטיול, אלא גם ובעיקר – שהוא מעניק לכם סיוע במקרה חירום עקב פגיעה או מחלה, חלילה. טיול בספארי של אפריקה ובשמורות הטבע העצומות אינו דומה לטיול אורבני בבירה אירופאית והסכנות בו שונות, לכן חשוב מאוד להתכונן בהתאם ולבטח את עצמכם למקרה בו, חלילה, תידרשו לסיוע.

 

צילום: דן ליאור

 

התכוננו לשמש האפריקאית

בישראל יש לנו אינספור ימי שמש – אך הם עדיין אינם דומים בעוצמתם לשמש האפריקאית היוקדת. התכוננו מראש לקרניים הלוהטים והצטיידו בקרם הגנה איכותי עם מקדם הגנה גבוה, שיגן עליכם לאורך היום. אתם לא רוצים להתייבש, אתם לא רוצים להישרף ואתם רוצים ליהנות מהגנה מושלמת גם בלב הטבע הפראי – הקפידו להתמרח לעתים תכופות והצטיידו בבגדים מנדפי זיעה המגנים מפני השמש, גם עבור הילדים וגם עבורכם. נוסף על כך, הקפידו לשתות מים באופן סדיר, כך תבטיחו שהגוף שלכם יהיה באיזון נוזלים גם כשהשמש גורמת לו לאבד רבים מהם.

 

תרופות וחיסונים

הדבר האחרון שאתם רוצים שיקרה הוא שאחד מבני משפחתכם יחלה במחלה כלשהי במהלך הטיול. על כן לפני הביקור באפריקה חשוב ומומלץ להגיע אל מרפאות המטיילים הפרוסות ברחבי הארץ ולערוך חיסונים רלוונטיים בהתאם למדינות בהם תבקרו . בנוסף היערכו מראש עם תרופות מתאימות ומגוונות המתאימות לילדים. בדקו את המינונים המתאימים לילדים בגילאים שונים, וודאו אילו תופעות לוואי יש להם וכמובן באילו מקרים נוטלים אותם. בנוסף, זכרו שמחנות ספארי רבים שוכנים במקומות מרוחקים ולכן מומלץ מאוד להצטייד בתיק עזרה ראשונה הכולל את כל הדרוש למתן סיוע ראשוני לפני ההגעה לבית החולים.