מסע בעקבות גורילות ההרים

הן אינטליגנטיות ומלאות תושייה, נלחמות על הטריטוריה ועל האפשרות להביא לעולם את הדור הבא. הגורילות הן אחד מבעלי החיים הכי מיוחדים ומרגשים שאפשר לראות באפריקה. האנשים של ספארי קומפני  יצאו למסע מיוחד בעקבות גורילות ההרים וחזרו עם יומן מסע מרתק. אז אם תמיד חלמתם לצפות בגורילות בסביבתן הטבעית אנחנו ממליצים לכם להמשיך לקרוא, ולהתחיל לחשוב על תכנון המסע שלכם.

 

צילום: זיו קרן

 

איפה המקום הטוב ביותר לצפות בגורילות ההרים?

גרילות הרים חיות בהרי וירונגה, בגובה 2,500 מטרים בתוך יער סבוך במפגש הגבולות של אוגנדה, רואנדה וקונגו. רק 1,200 גורילות הרים נותרו בטבע. הן חיות בשתי אוכלוסיות נפרדות על פני שטחים מצומצמים במרכז אפריקה. בכל איזור מפצה לכם חוויה שונה, מיוחדת ומרגשת.

 

 

איך נראה יום במסע בעקבות גורילות ההרים

אנחנו ערים משעות הבוקר המוקדמות וקרני שמש ראשונות של בוקר נחות על הר וירונגה ומטילות אור מופלא של בוקר על יערות הגשם שגורם ללב להתרחב ולהתחמם. בצעידה מאחורי המדריכים המנוסים אנחנו עוברים בתוך היער, צועדים בזהירות בתוך היער הצפוף ומנווטים את הדרך בין השבילים על אדמה שבני אדם כמעט לא דרכו בה. המדריך עוצר ומושך לאחור ענף של שיח ולרגע זה מרגיש כמו מסך תיאטרון שנפתח ולפתע המחזה היפייפיה ביותר שאפשר לבקש נגלה: אנחנו פוגשים בעל חיים שכל כך דומה לנו, בני האדם ובאותו הרגע הלב לא יודע אם להחסיר פעימה או להכפיל פעימה מהתרגשות.

 

 צילום: זיו קורן

 

פנים אל מול פנים

מפגש פנים אל פנים עם הגורילות הוא רגשי ומלא בענווה – זו זכות של ממש. בטבע, הרחק מכולם יש תחושה של הבנה הדדית,  בזמן שאנחנו צופים בהם כשהם מתעוררים לענייני היום –יום שלהם. הצעירים במשפחה קופצים משמחה למראה האורחים החדשים שהגיעו, עכשיו הם יכולים להפגין את היכולות המוטוריות שלהם בפנינו. הזכרים יכולים להכות בחזה שלהם כסימן לשליטה ודומיננטיות (וזו חוויה עוצרת נשימה בפני עצמה) והם יכולים לשבת בנחת בחיק המשפחה, ללעוס במבוק, לטפל ולטפח את הפרווה של בן המשפחה שליד ובעיקר – להביט עלינו ולחקור אותנו באותה הסקרנות שאנחנו חווים כלפיהם.

 

 צילום: זיו קורן

 

המסע בעקבות גורילות ההרים נחשב למסע הזכיר ביותר בעולם ואנחנו יכולים לומר לכם בכנות שאנחנו מבינים למה. אנחנו נשאבים לחלוטין אל הרגע הנוכחי. כבני אדם החיים בעולם מודרני, מהיר ולחוץ המשתנה כל הזמן, הטבע נראה לנו כמו עולם אחר, שונה ולא מוכר, אך כשאנו נחשפים אליו אנחנו מחזירים את המוח לסביבתו הרגילה והטבעית, כפי שנברא. במסע אנו מתחילים ללמוד מחדש להפעיל את מערכת החושים שלנו, אנחנו נשאבים לחלוטין אל הרגע הנוכחי, נרגעים ומתחילים לחוות באמת. הטבע פתאום מרגיש לנו טבעי כל כך.

 

צילום: זיו קורן 

זמן לעזוב

יש לנו שעה בלבד להיות עם הגורילות, אנחנו משתדלים לעקוב, להרגיש, לחוות כמה שאפשר אבל זה מרגיש כאילו הזמן לא מספיק. לכן מומלץ תמיד לצאת לשני טרקים שונים. הפעם השניה מאפשרת הפעם להניח את המצלמה בצד, לעקוב אחרי משפחה שונה באיזור שונה בפארק. כל חוויה עם הגורילה תהיה שונה מקודמתה. כשהטרק השני מסתיים ומגיע הזמן לעזוב, זה מרגיש שוב שהעזיבה הייתה מוקדמת מדיי ויכולנו להישאר שם עוד ועוד. אנחנו צועדים בחזרה בשביל ללודג' הנעים הממתין לנו בהרים. בערב מול המדורה, אנחנו מתכסים בשמיכה נעימה עם כוס יין ביד, ומשתפים בהתרגשות את החוויות והתמונות מהיום המרגש שעברנו.

לפני שיצאנו למסע אמרו לנו שאין עוד חיית בר שהמפגש איתה הוא כל כך מעורר כבוד ויראה כמו המפגש עם גורילות ההרים ועכשיו אנחנו גם יודעים את זה. ואין משהו שאנחנו רוצים לדבר עליו עוד ועוד כמו המפגש המרתק הזה.

צילום: זיו קורן

 

חוויה משנת חיים

כל מסע אל גורילות ההרים הוא מסע ייחודי. הגורילות הן חיות בר וההתנהגות שלהם לא צפויה או נשלטת בכל דרך שהיא. המעקב אחריהם פותח פתח לעולם פראי ומסתורי, אנחנו זוכים להתארח בבית שלהם: אנחנו רואים אותם הולכים, אוכלים, מחזרים, משחקים, נוהמים וישנים. הגורילות נמצאות בסכנת הכחדה ובשנים האחרונות נעשים מאמצי אדרים לשימור ולהגדלת אוכלוסיית גורילות ההרים. כשאתם מבקרים באיזור, אתם למעשה עוזרים למאמצים ותורמים להצלתן. אם עוררנו בכם רצון להגשים חלום ישן אנחנו מזמינים אתכם לצאת איתנו למסע חד פעמי ומשנה חיים לטיול באפריקה.