סיפורו יוצא הדופן של נשיא בוצואנה הראשון

מתי בפעם האחרונה נתקלתם בסיפור על איש שהלך כנגד כל המוסכמות המקובלות, מסכים לוותר על תוארו המלכותי וגם מצליח להוביל שינוי יוצא דופן?
לא, לא מדובר בסרט, גם לא בספר. מדובר על אדם אמיתי, שמו סר סרסטה קחאמה (Sir Seretse Khama) והוא היה נשיא בוצואנה הראשון.

סר סרסטה קחאמה נולד ב-1.7.1926 למשפחת מלוכה. בגיל 4 הפך למלך בעקבות מות אביו ובגיל 9 התייתם גם מאימו. דודו היה האפוטרופוס שלו ודאג באופן אישי לגידולו וחינוכו. סרסטה התחנך במיטב בתי הספר בדרום אפריקה ואף עבר ללונדון ללימודי משפטים. בשנת 1947 פגש את רות וויליאמס, בת של קצין אנגלי ובשנת 1948 הם התחתנו. הנישואים הבינגזעיים עוררו שערורייה גם בקרב ממשלת דרום אפריקה וגם של זקני השבט, בני משפחתו. דודו קרא לו לשוב למולדת ולבטל את נישואיו. הוא אכן שב למולדתו, ערך מספר מפגשים ציבוריים וזכה מחדש בהכרתו כמלך. רות וויליאמס שבאה ביחד איתו זכתה לאהדה גדולה בקרב הציבור.

בעקבות לחצים של דרום אפריקה, ממשלת הלייבור הבריטית פתחה בחקירה לגבי יכולותיו של סרסטה כמנהיג ולאחר שלא מצאה כל פסול, החליטה לפסול אותו בעקבות נישואיו הבינגזעיים ובשנת 1951 הוא ואשתו הוגלו מבוצואנה לכל החיים והשלטון הוחזר לדודו. כשנה אחר כך יכריז ראש ממשלת בריטניה, ווינסטון צ'רצ'יל על הגלייתו לכל החיים.

במדינה החלו לקום מחאות רבות כנגד החלטת בריטניה ובפועל למרות הצו, העם לא הכיר בהדחת המלך ובשנת 1956 הוא הורשה לחזור למדינתו עם משפחתו אולם כאזרחים פרטיים.

לסיפור הזה יש גם סוף טוב. בשנת 1961 חזר סרסטה לחיים הפוליטיים ובשנת 1966 הפך לנשיא המדינה הראשון. במהלך שנותיו כנשיא הוא ועוזריו התוו תכנית כלכלית שהייתה אמורה לבנות כלכלה ממוקדת ומצליחה ובכך לא להיות תלויות יותר בחסדיהן של בריטניה ודרום אפריקה והוא גם נחל הצלחה! ממדינה ענייה ונחשלת, כלכלת בוצואנה צמחה במהירות רבה, חלק גדול מההכנסות הושקעו בתשתיות, בחינוך ובבריאות. בשונה ממנהיגי המדינות השכנות לו, הוא נהג ביד תקיפה כנגד השחיתות השלטונית.

הנשיא סרסטה נפטר בשנת 1980 ובכל שנה ב-1 ביולי מציינים את יום הולדתו ותושבי בוצואנה זוכרים את מורשתו ואת חזונו למדינה חזקה ומצליחה.

ספרו לחברים: