טנזניה עבור רבים היא סוג של חלום. זוהי לא "עוד" מדינה אפריקאית רחוקה, כי אם הזדמנות לראות מקרוב בעלי חיים, שרואים אולי רק בסרטים או בתכניות המובילות של נשיונל ג'אוגרפיק. מעבר לכך, זוהי גם דרך ללמוד על תרבות מקומית חדשה ולהתרשם מעולם אחר, רחוק, ולא רק פיזית, מכל מה שכולנו מכירים. טיול פרטי לטנזניה, אותו מארגנות ומתכננות חברות המתמחות בכך, הוא בדיוק הדרך הנכונה לעשות את זה ולהגיע לאחת המדינות היותר מיוחדות בעולם.

מה מציע טיול פרטי לטנזניה?

טנזניה נמצאת בחלקה המזרחי של אפריקה ובירתה היא העיר דאר א-סלאם. בשנת 1964, ב-26 באפריל, הפכה טנזניה לרפובליקה, לאחר איחודה על האי השכן שלה זנזיבר וטנגניקה. המדינה המיוחדת הזו ידעה לא מעט שינויים ותהפוכות לאורך השנים והיא מוכרת לכולנו בעיקר תודות לטבע המרהיב שבה ובעלי החיים. הר הקילימנג'רו, הלא הוא אחת האטרקציות היותר פופולאריות שבה, מושך אליו המוני מבקרים לאורך כל השנים הרואים בטיפוס לפסגתו אתגר של ממש (פיזי ומנטלי כאחד) ושמורת הטבע המרהיבה שבו – נגורנגורו, יחד עם הכפרים הסמוכים הם ללא ספק מקומות שאסור לפספס. טנזניה היא אחת המדינות היותר מגוונות ויפות באפריקה והספארי שבה הוא דרך להכיר את היבשת הקסומה הזו מקרוב. למרות שמדובר ביעד שיוצאים אליו מטיילים מזה עשרות שנים והיא מורגלת לארח רבים, זהו, לעיתים, אתגר לא פשוט לתכנן, לארגן וגם לצאת לטיול כזה, מה שמצריך סיוע של מומחים. טיול פרטי לטנזניה הוא טיול שמפגיש את המבקרים בה עם האמת שלה. עם ה"קרביים" שלה ועם כל הסודות הכמוסים, שאחרים מפספסים. זהו טיול שמתחיל בנחיתה בקלימנג'רו וכולל גם ביקור באי זנזיבר עם חופיו היפהפיים. הטיול מתוכנן בהתאמה מלאה לצרכיהם של המטיילים, יכולותיהם הפיזיות, הרצונות שלהם, כמו גם תנאי המקום עצמם. השילוב בין כל אלה מוליד טיול מושלם, טיול של פעם בחיים (או יותר).

מדוע כדאי להזמין טיול פרטי לטנזניה?

יש אמנם לא מעט דרכים לטייל בטנזניה. אפשר לעשות את זה באופן עצמאי וגם במסגרת של טיול מאורגן. אבל למטיילים הסקרניים, אלה שאוהבים מצד אחד את הפרטיות המלאה ולא את ההמוניות של קבוצות הטיולים המאורגנים וגם אלה, מצד שני, שרוצים לחוות את המדינה במלואה, אין כמו טיולים פרטיים לטנזניה בהתאמה אישית. טיולים כאלה מציעים אינספור של יתרונות, וזו גם הסיבה מדוע הם הפכו לפופולאריים כל כך, בהשוואה לטיולים אחרים. זהו טיול שתפור למידותיהם המדויקות של המטיילים, תוך התייחסות למגבלות ולצרכים מיוחדים. טיול פרטי לטנזניה מתבסס על הכרות מעמיקה מאד של מדריכים ומתכננים מיומנים ומנוסים. טיול שכזה כולל גם נהג פרטי המשמש כמדריך, שהינו בעל הכשרה רלוונטית וגם ידע מרשים. הוא מכיר היטב את התרבות המקומית, את שמורות הטבע ואת בעלי החיים ויודע כיצד ליצור את אותו מפגש קסום בין המטיילים לבין טנזניה עצמה.

למי מתאימים טיולים פרטיים לטנזניה?

טיולים פרטיים לטנזניה מתאימים לקהלים שונים. הם מתאימים לאנשים סקרניים שרוצים להגיע למדינה המיוחדת הזו ולחוות אותה במלואה. הוא מתאים לאנשים שזהו אולי הביקור הראשון שלהם ביבשת אפריקה, במדינת עולם שלישי פחות מוכרת ורחוקה. עם כל האהבה והסקרנות, רבים רואים בתכנון וביציאה לטיול שכזה אתגר המלווה בחשש רב ובעיקר בשל חוסר הידוע וההכרות עם המקום. במקום לנסות לעשות את זה לבד, אפשר להיעזר בחברה מקצועית ומנוסה שתדאג לכל מה שצריך ותוציא אותנו אל היעד הזה מבלי שנצטרך לדאוג לדבר. זו יכולה להיות משפחה שרוצה לצאת לטיול קסום בטנזניה במסגרת בר או בת מצווה, זה יכול להיות זוג שרוצה לצאת לירח דבש רומנטי ומיוחד או זוג מבוגרים, פנסיונרים, שרוצים טיול שיתאים לקצב שלהם. למעשה, מדובר באפשרות שיכולה להתאים לכל אחד שרוצה להגיע עד לשם ולפגוש מקרוב את היופי של היעד.

טיול פרטי לטנזניה

אילו אפשרויות שונות של טיולים פרטיים לטנזניה אפשר לתכנן כיום?

בטנזניה לצד יערות סבוכים וטבע בראשתי, יש בה גם לגונות צלולות בצבע טורקיז, חופים מרהיבים וטורפים גדולים ופראיים. כ-25 אחוזים משטחה הכולל של טנזניה מוקדש כולו לבעלי החיים ולשימורם והתמקדות באותו חלק כזה יכולה להיות הגשמת של חלום עבור רבים. במסגרת כלל האפשרויות המוצעות למעוניינים לצאת לטיולים פרטיים, אפשר, למשל, לשלב בין הספארי של טנזניה לבין החופים המקסימים של זנזיבר. מצד אחד זה יכול להיות, בחלקו, טיול שהוא "בטן גב" ומצד שני מפגש מרתק עם בעלי החיים של טנזניה, והכי קרוב לטבע שאפשר. זה גם יכול להיות טיול הכולל עצירה בשבטים של טנזניה, מה שיוצר עניין ומספק לא מעט מידע על המקומיים. גם את זה ניתן לשלב, אם רוצים, יחד עם הספארי וכך ללמוד באופן נרחב ומעמיק יותר אודות האזורים שבהם מבקרים. מי שאוהב בעלי חיים ורוצה, במסגרת הטיול הזה, להתמקד אך ורק בהם, יכול לכלול בטיול הפרטי שלו את הספארי הקלאסי, הלא הוא חווית ספארי במלואה בדיוק כפי שמדמיינים. אפשר למשל לשלב עצירה בשמורת סרנגטי, השמורה החשובה ביותר באפריקה, עם לינה במחנה צמוד או בלודג' מושקע. אפשר לעצור גם במכתש הנגורונגורו, שם נמצאים לא מעט בעלי חיים, ביניהם אריות, פילים, ברדלסים, זברות ועוד. כשאת כולם עוטפים נופי הסוואנה במיוחדים, כולל ביצות, אגמים ויערות. הרעיון הוא, בסופו של דבר, שיש לטנזניה לא מעט מה להציע ובעזרתם של המומחים אפשר לתפור טיול פרטי הכולל את תחומי העניין ורצונותיהם של המטיילים.

אילו שמורות ונקודות עניין אסור לכם לפספס במסגרת טיול פרטי לטנזניה?

שמורות הטבע של טנזניה הן גולת הכותרת של כל טיול פרטי אליה ויש כמה מהן שאפשר לעצור ולחוות אותן ולו כדי להרגיש את טנזניה האמיתית. הראשונה היא סרנגטי, שמורת הטבע המוכרת ביותר במדינה וגם בין היפות בכל העולם. שם נמצא מבחר עשיר מאד של חיות בר אפריקאיות על פני שטח של יותר מ-60,000 קמ"ר (רק כדי להבין עד כמה השמורה הזו ענקית, הנה עובדה מעניינת: שטחה של מדינת ישראל הוא 22,072 קמ"ר). בעת הביקור בשמורה הענקית והיפהפייה הזו תפגשו את "חמשת הגדולים" (Top Five): את הפילים, הקרנפים, האריות, הנמרים ואת התאו האפריקאי. את הטיול בשמורה עושים בג'יפים, רכבי 4X4, שלעיתים נמצאים במרחק נגיעה מאותם בעלי חיים. שמורה נוספת, מרתקת גם היא, היא שמורת נדוטו. זוהי שמורה מעניינת שכדאי לעצור בה גם כן, שמורה מישורית פתוחה, הכוללת גם אזורים מיוערים, אגמים וביצות. יש בה מבחר רחב מאד של בעלי חיים, ובעיקר צ'יטות, שהפכו אותה לממלכתן. שמורת נגורונגורו נמצאת בצפון המדינה והיא כוללת שטח של 8,288 קמ"ר. המכתש שב, שהוא אזור השימור המפורסם שלה, נוצר לאחר קריסת הר געש לפני כשלושה מיליון שנה והוא כולל שטח של 260 קמ"ר בעומק של 610 מטרים. מתגוררים בשמורה הזו בין 20 ל-25 אלף יונקים וכן מגוון עצום של ציפורים. שמורת טרנגירי היא כוללת שטח של 2,600 קמ"ר שברובו סוואנות מיוערות. שם נמצאת אוכלוסיית הפילים גדולה מאד (6000 במספר) יחד עם זברות, באפלו, קופים, ג'ירפות וטורפים ממינים שונים.

ולצד שמורות אלו, אי אפשר שלא להזכיר את הקלימנג'רו, הלא הוא ההר הגבוה ביותר ביבשת אפריקה, המתנשא לגובה של 5,895 מטרים. מרבית שטחו נמצא בחלקה הצפוני של טנזניה, כאשר חלק מהמורדות הצפוניים שלו נמצאים גם בשטח קניה. ההר המרהיב הזה הוא יעד תיירותי בולט מאד במדינה וישנם 6 מסלולי הליכה שונים המובילים אל הפסגה (מסלולים בדרגות קושי שונות ובאורכים שונים). הטיפוס אל פסגתו הוא אתגר של ממש, הן בשל הגובה הרב שיש לטפס והן בשל המרחק הרב. יש לדאוג לעשות הכנה מתאימה מראש ואם רוצים לשלב גם ביקור בו לזכור שזהו קושי אמיתי שיש לקחת בחשבון. אמנם אפשר לטפס את הקלימנג'רו לאורך כל השנה, אולם מבחינת מזג האוויר התקופות המומלצות ביותר הן בין יוני לאוקטובר ובין ינואר לפברואר. יחד עם זאת, חשוב גם לזכור כי בין החודשים יולי לספטמבר מספר האנשים המטיילים ביעד הוא עצום וזה ניכר לאורך כל המסלולים. עשויים להיות פקקים באותם שבילים צרים וגם עומס רב במאהלים. ולכן, יוני הוא תקופה טובה הן מבחינת מזג האוויר והן מבחינת מספר המטיילים שהוא לא גדול מדי על ההר.

איך מתחילים בתכנון טיול פרטי לטנזניה?

אז, החלטתם שזה בדיוק מה שאתם רוצים ועכשיו הגיע הזמן להוציא את זה אל הפועל? אם כן, הנה השלבים בתכנון טיול שכזה, הכולל הגשמה של חלום: ראשית, מתחילים בפגישת ייעוץ מקדימה. במסגרת פגישה שכזו, יסבירו לכם צוות המומחים, אודות היעד עצמו ויספקו לכם מידע וגם המלצות שיחד יכולים ליצור את הטיול הנכון לכם. במקביל, זוהי הזדמנות עבורכם לספר בדיוק כל מה שמעניין אתכם, מה אתם אוהבים ומה אתם רוצים לראות ולא לפספס באחד האזורים היותר יפים שאליו אתם צפויים להגיע.

לאחר פגישת הייעוץ הזו יגיע שלב התכנון ובניית מסלול, כולל הצעת מחיר. כל זאת, תוך התייחסות לקווים המנחים שהועלו בפגישה המקדימה, קווים שעליהם מתבסס הטיול. במסגרת זו תהיה יוצגו לכם מקומות הלינה, האפשרויות השונות לארוחות, למדריכים ולנהגים המקומיים שתקבלו, לרכבי הספארי שהם החלק העיקרי של טיול זה (רכבי 4X4 נוחים, מושקעים ומתוחזקים), לכל הנקודות שבהן תעצרו כולל האישורים והתשלומים הנדרשים בכניסה וגם לאטרקציות מיוחדות ופעילויות שאותן ניתן לשלב בטיול שלכם. למשל, ספארי לילה, טיסה בכדור פורח או אולי ארוחה פרטית, רק שניכם, בחיק הטבע (לא רק ליוצאים לירח דבש כמובן).

עתה תוכלו לקבל הסבר ומידע חשוב על כל מה שצריך לדעת לפני היציאה לטיול. למשל, ציוד מומלץ, מפות, התנהלות במדינה, חיסונים, תרופות שכדאי לקחת ועוד ועוד. כמובן שמיד עם ההגעה אל טנזניה יקבלו אתכם המדריכים המקומיים, המשמשים לרוב גם כנהגים, שידאגו לכל פרט ועניין לאורך המסע שלכם. כל זאת, כמובן, ובמידת הצורך, גם עם מענה מישראל וזמינות מרבית של נציגי החברה המתכננת לכם את הטיול.

מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך?

מזג האוויר בטנזניה הוא אחת הנקודות החשובות ביותר שיש לקחת בחשבון כשמתכננים טיול פרטי לטנזניה. חשוב לדעת כי בין החודשים פברואר למרץ זוהי עונת ההמלטות, מה שמוסיף לא מעט לחוויה. בעקבות ההמלטות הרבות (יותר מ-250,000 בעלי חיים מגיחים לעולם בעונה הזו), נמשכים אל השמורות טורפים רבים, המנצלים את חולשת הגורים הצעירים. את הציד אפשר לראות, תודות לכך, בזמן אמת ולחוות בטיול חוויות שקשה לתאר במילים. הנדידה הגדולה היא מאוגוסט עד אוקטובר, אז כשני מיליון אוכלי עשב ופרסתנים מתכנים לכדי עדר ענק, היוצא לנדידה בחיפושו אחר שטחי מרעה חדשים, עשב לאכילה וכמובן גם מים. הנדידה מתחילה מגבעותיה הצפוניות של שמורת סרנגטי וממשיכה אל עבר ערבותיה הדרומיות. גם כאן מדובר בחוויה מסוג אחר, הכוללת מפגש עם המוני בעלי חיים מדהימים.

באשר לפנייה לתכנון טיול פרטי לטנזניה, מומלץ מאד להקפיד לפנות לחברה בעלת ניסיון רב מאד בתכנון טיולים פרטיים, ובייחוד טיולים לטנזניה. טיולים שכאלה שונים במהותם מטיולים במקומות מערביים, בערים גדולות ומתויירות, והם מצריכים ידע וניסיון של שנים. תכנון נכון של טיול כזה יכול לעשות את כל ההבדל בין חוויה מהסרטים לחופשה פחות מעניינת ומאכזבת במידה, ועל כך סביר שלא תרצו להוציא כסף.

היבשת האפריקאית מרתקת אתכם ואתם חולמים לבקר בטנזניה? חשוב לכם לעשות את זה במסגרת מאורגנת ומסודרת, אך בו זמנית גם בקצב שלכם? Safari Company היא ההזדמנות שלכם להגשים את החלום. עם ספארי קומפני תוכלו לצאת למסע שכולו גילויים חדשים וחוויות בלתי רגילות באחת המדינות היותר מרתקות ביבשת עצמה. כל זאת תודות למדריכים המנוסים והמקצועיים וגם למסלולים הכלולים, שבהם עוברים. לפרטים נוספים ומענה לכל שאלה, נשמח לעמוד לרשותכם בטלפון 035617021

 

 

 

ספרו לחברים: